کدخبر: ۱۶۸۷۲۶ لینک کوتاه

انصراف قالیباف به نام رئیسی به کام روحانی

روزنامه آفتاب یزد – گروه سیاسی: « No comment»، شاید بهترین توصیفی باشد که می‌توان در وصف حال این روزهای محمدباقر قالیباف بیان کرد. بیست و ششم اردیبهشت ماه سال جاری شناسنامه به دست، در حالی، پای در راه خیابان فاطمی گذاشت و وارد ساختمان وزارت کشور شد که شانزدهم فروردین ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد: « نامزد نمی‌شوم اما برای پیروزی گزینه مطلوب تلاش خواهم کرد.» به هر روی، وارد کارزار رقابت‌های انتخاباتی شد و ۴درصد از مردم ایران و دولت یازدهم را زالوصفت نامید و ۹۶درصد باقی مانده را فقیر!

 این درحالی بود که طی مدیریت او در شهرداری تهران، برای همان 4 درصد، بستنی 400 هزار تومانی از جنس طلا تولید می‌شد و رستورانی در برج میلاد وجود داشت که قیمت غذاهایش از 169 هزار تومان آغاز می‌شد. نخستین مناظره تلویزیونی هشتم اردیبهشت ماه 96 برگزار شد. در این مناظره بود که محمدباقر قالیباف با چهره ای در هم کشیده و خشمگین از پاسخ‌های متقن اسحاق جهانگیری، خطاب به او گفت: «ای کاش خود شما اخلاق را رعایت می‌کردید، این از پدیده‌های عجیبی است که جنابعالی به عنوان معاون اول رئیس جمهور نامزد شده‌اید. چند روز آینده مشخص خواهد شد که واقعا شما هستید یا نیستید. آمدن شما به عرصه انتخابات با توجه به پوششی بودن شما برای حمایت از روحانی، وقت مردم را تلف می‌کند.» قالیباف این اظهارات را در حالی بیان کرد که ، بیست و پنجم اردیبهشت ماه یعنی روز گذشته، به نفع رئیسی از ادامه راه انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد که البته سه روز پیش از این کناره‌گیری، رضا شیران خراسانی مشاور شهردار تهران عنوان کرد: «قالیباف به هیچ وجه انصراف نمی‌دهد»! یکی از واکنش‌های جالب توجه روز گذشته به ماجرای انصراف قالیباف، پست اینستاگرامی اسحاق جهانگیری بود. او نیز در تبیین مجموعه کنش ها و واکنش های انتخاباتی محمدباقر قالیباف، به گذاشتن پستی با مضمون « بدون شرح» اکتفا کرد. 

به هر روی، بسیاری بر این باورند که محمدباقر قالیباف بر اساس یک نقشه از پیش تعیین شده عمل کرده و بسان سربازی بوده که به اجرای دستور فرمانده یعنی تخریب روحانی پرداخته که سرانجام پس از انجام وظیفه‌اش صحنه را به نفع ابراهیم رئیسی ترک کرده است. اما در مقابل، گروهی هم اعتقادشان بر این مهم استوار است که قالیباف پس از استشمام بوی شکست و در پی باخت نابهنگامش در مناظره سوم، به دلیل افشای ماجرای «لوله» از حضور در کارزار انتخابات انصراف داده است. حال باید دید که آیا تمامی آرای قالیباف به سبد رای ابراهیم رئیسی سوق می‌یابد آنکه این کناره‌گیری درنهایت به سود حسن روحانی تمام خواهد شد.

گروهی از فعالان عرصه سیاست ایران در گفتگو با آفتاب یزد به این ابهامات پاسخ دادند که در ادامه می‌خوانید: 

*****

بخشی از آرای قالیباف 

به سبد روحانی می رود

علی تاجرنیا- نماینده مجلس ششم

علی تاجرنیا، نماینده مجلس ششم، بر این باور است که کناره‌گیری قالیباف، به نفع حسن روحانی شده است. او در این باره به آفتاب یزد گفت: آنچه مسلم است آن است که انتخابات به طور جدی رقابتی است میان آقای روحانی و رئیسی. در نهایت هم آرای اصولگرایان بر روی آقای رئیسی تجمیع می‌شود. اما من معتقد هستم با توجه به روندی که در انتخابات طی شد ، آقای قالیباف در صحبت‌های خود به گونه‌ای رفتار کرده بود که از رقابت‌ها کنار نمی‌رود، بخشی از افکار عمومی طرفداران خود را عصبانی کرد. وی درخصوص آرای قالیباف اظهار داشت: من احساس می‌کنم تمام طرفداران قالیباف به سمت رئیسی نخواهند رفت و بخشی از آرای او به سبد رای روحانی ریخته خواهد شد. در این فضای رقابتی بدون شک روحانی با آرایی قوی‌تر از دوره گذشته، رئیس‌جمهور ایران خواهد بود.

این عضو حزب اتحاد ملت افزود: باید توجه داشت که مردم در ایران به دنبال کسی هستند که بتواند کشور را اداره کند و آقای رئیسی در طول این مدت نشان داد که فاقد توانایی لازم برای مدیریت کشور است. به نظر من خیلی از افرادی که به خاطر ظاهر مقتدر و پیشینه قالیباف به عنوان خلبان، جذب او شده بودند، اکنون با او موضع پیدا کرده‌اند و به سمت آقای رئیسی نخواهند رفت.

تاجرنیا اضافه کرد: در کل، این انصراف را به نفع آقای روحانی می‌دانم ضمن اینکه اگر انتخابات به شکل طبیعی خود برگزار شود، نظرسنجی‌ها نشان داده است که در رقابت میان آقای روحانی و ابراهیم رئیسی، آقای روحانی خیلی جلوتر است. علی القاعده مشکلی پیش نخواهد آمد اما باید در نظر داشت که طرفداران رئیس دولت یازدهم باید هشیار باشند تا تحرکات تحریک کننده از طرف جناح مخالف را خنثی کنند تا انتخابات در کمال آرامش با یک نتیجه مطلوبی پیش رود. 

****

پایگاه‌های قالیباف 

به سمت رئیسی حرکت نمی کند

آذر منصوری- سخنگوی حزب اتحاد ملت

آذر منصوری، سخنگوی حزب اتحاد ملت معتقد است که انتخابات به سمت دو قطبی شدن پیش رفته است. او در این باره به خبرنگار آفتاب یزد گفت: من فکر می‌کنم با کناره‌گیری قالیباف انتخابات نسبت به زمانی که تمامی کاندیداها در رینگ قرار داشتند، رقابتی‌تر خواهد شد. پس از آنکه قالیباف اعلام کرد به نفع رئیسی کنار خواهد کشید و با کناره‌گیری هاشمی‌طبا به نفع روحانی و اعلام حمایت نسبی میرسلیم از رئیسی، انتخابات به سمت دو قطبی‌تر شدن حرکت می‌کند.

وی افزود: اما آنچه که قابل تحلیل و ارزیابی است این است که به نظر نمی‌رسد با توجه به پایگاه رای قالیباف، این پایگاه رای به نفع رئیسی حرکت کند. بالاخره بخش عمده‌ای از پایگاه رای قالیباف را طبقه متوسط شهری تشکیل می‌دادند که قاعدتا با همین تحلیل، آرای قالیباف پس از مناظره سوم به شدت کاهش پیدا کرد و آرای منفی‌اش نسبت به قبل هم به شدت افزایش یافت. از همین روی، آنچه قابل پیش بینی به نظر می‌رسد آن است که آرای قالیباف به سبد رای رئیسی ریخته نخواهد شد. برعکس آن، پیش بینی می‌شود بخش عمده‌ای از آرای قالیباف به سبد رای آقای روحانی ریخته شود. 

این عضو حزب اتحاد ملت اضافه کرد: بنابراین ضمن اینکه انصراف قالیباف انتخابات را دو قطبی‌تر می‌کند به میزان مشارکت مردم هم این کناره‌گیری می‌افزاید. به هر ترتیب یک جریان سیاسی نماینده‌اش آقای رئیسی است و یک جریان سیاسی که مجموعه‌ای از نیروهای اصلاح طلب، تحول‌خواه، اعتدال گرا و اصولگرایان میانه‌رو تشکیل دهنده آن هستند، کاندیدای شان آقای دکتر روحانی است و در این انتخابات با مشارکت حداکثری مردم ، بسیار پرشور برگزار خواهد شد.

****

کناره گیری قالیباف 

انتخابات را یک مرحله‌ای کردعبدالله ناصری- عضو بنیاد باران

عبدالله ناصری، مدیر عامل سابق خبرگزاری ایرنا هم بر این باور است که انصراف قالیباف مانع دو مرحله‌ای شدن انتخابات شده است. او در این باره به آفتاب یزد گفت: من در مورد فلسفه وجودی این انصراف معتقدم که با توجه به روحیه‌ای که از آقای قالیباف می‌شناسم، او کار عاقلانه‌ای کرده و مشخص است که نظرسنجی‌ها را مورد توجه قرار داده و برای گریز از یک شکست تاریخی کنار کشیده است. 

وی افزود: اما اینکه آرائش چه وضعیتی پیدا کند، من معتقدم که قالیباف برای خودش رای دهندگان اختصاصی در هر صورت داشته و با وجود آنکه به نفع رئیسی کنار رفته است اما تمام آرائش به سبد رئیسی ریخته نخواهد شد. به معنای انتخاباتی و سیاسی، کناره‌گیری قالیباف انتخابات را دوقطبی کرد و باید منتظر بمانیم و ببینیم چه میزان از رای ایشان به سبد رای روحانی ریخته خواهد شد. من درمجموع انصراف قالیباف را به نفع روحانی می‌دانم. چون حضور قالیباف ممکن بود با یک درصد ضعیف، انتخابات را به سوی دو مرحله‌ای شدن بکشاند ولی الان با کنار رفتن قالیباف و متعاقب آن با انصراف آقای جهانگیری در روزهای آتی، رسما انتخابات تک مرحله‌ای خواهد شد و پیروز آن هم حسن روحانی 

خواهد بود.این عضو بنیاد باران خاطرنشان کرد: در خصوص آقای میرسلیم هم باید بگویم که نه حزب موتلفه پایگاه اجتماعی به خصوصی دارد و نه خود میرسلیم توانست با نوع ادبیات و رویکردش در قد و قامت یک رئیس‌جمهور در میان افکار عمومی ظاهر شود، بنابراین آرائش را تاثیرگذار نمی‌دانم، حتی اگر تا روز آخر در صحنه بماند. 

****

فقط 10 درصد آرای قالیباف به سمت رئیسی می رود

محمدجواد حق‌شناس – عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

محمدجواد حق‌شناس، کاندیدای شورای شهر تهران و عضو حزب اعتماد ملی معتقد است که تنها 10 درصد از آرای قالیباف به سبد رای رئیسی ریخته خواهد شد. او در این باره به آفتاب یزد گفت: این انصراف ضربه بسیار محکمی به جریان اصولگرا وارد ساخت و آن راهبردی که آنها از ابتدا مشخص کرده بودند تا به واسطه آن بتوانند با تعدد کاندیداهایی که پیرامون آقای روحانی می‌چینند، انتخابات را به مرحله دوم بکشانند. عملا آن استراتژی انتخاباتی آنها نتوانست راهگشا باشد و انصراف قالیباف به باور من، پذیرش یک شکست زودهنگام در انتخابات ریاست جمهوری است. 

وی افزود: به نظر من قالیباف احساس کرد تا پیش از آنکه بخواهند مسئولیت شکست جریان اصولگرا را به گردنش بیندازند و او را مقصر قلمداد کنند، خودش را از مهلکه مسئولیت پذیری این شکست زودهنگام جدا کرد و کل مسئولیت این ماجرا را سعی کرده است بر گردن تیمی که به عنوان «جمنا» ظهور پیدا کرده بود، بیندازد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب و کاندیدای لیست امید شورای شهر تهران اضافه کرد: عملا با این انصراف خودش را از آثار و عواقب این ماجرا کنارکشید. به باور من جنس سبد رای قالیباف با جنس سبد رای رئیسی متفاوت است و ایشان سبد رایی که داشت در حوزه طبقه متوسط شهرهای بزرگ تعریف می‌شد و بخشی از جریان اجتماعی که به نوعی دل در گرو نوع گفتار و پوشش و ظواهر قالیباف بسته بودند، به هیچ وجه نقطه اشتراک قابل توجهی با جریانی که از آقای رئیسی حمایت می‌کند، ندارند. فلذا چیزی حدود 30 الی 40 درصد آرایی که در سبد رای قالیباف است، به سبد رای آقای روحانی ریخته خواهد شد و بیش از 10 درصد آن هم به سمت آقای رئیسی نخواهد رفت. 

****

سردار ذوالقدر موفق شد قالیباف را وادار به کناره گیری کند اما ...

حسن رسولی – عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان 

حسن رسولی ، عضو بنیاد باران هم بر این باور است که کناره‌گیری قالیباف باعث مشارکت هرچه بیشتر مردم در انتخابات خواهد شد. این کاندیدای شورای شهر تهران به خبرنگار آفتاب یزد گفت: من فکر می‌کنم که یکی از مهم‌ترین آثار کناره‌گیری قالیباف جلوگیری از کاهش اعتبار و موقعیت سیاسی‌اش است که طی 4 دهه گذشته در سطوح بالای مدیریتی و فرماندهی مسئولیت داشته و 12 سالش را شهردار پایتخت بوده است. وی افزود: نظرسنجی‌های به عمل آمده نشان می‌داد که امکان اینکه ایشان بتواند در مرحله اول حتی با فرض کنار رفتن رئیسی، رئیس جمهور ایران شود، بسیار ناچیز بود و طبیعتا اگر کناره‌گیری نمی‌کرد برای سومین بار تحمل شکست انتخاباتی برای اعتبار و حیثیتش، هزینه‌های جبران ناپذیری در پی داشت. علاوه بر این بعد شخصی، به نظر می‌رسد که تشکیلات جمنا که با هدایت و فرماندهی سردار ذوالقدر که از نیروهای جناح راست است، در ملزم کردن کاندیداها به عمل به تعهدنامه‌شان موفقیت آمیز بوده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: نکته بعدی آن است که جریانات ریشه‌دار و دارای سازمان و تشکیلات منظم و غیررسمی اصولگرایان طی روزهای اخیر و پیش از کناره‌گیری آقای قالیباف حمایت خود را از آقای رئیسی اعلام کرده بودند. مثل مجمع مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت، جبهه یکتا و جبهه پایداری. رسولی خاطرنشان کرد: صحنه انتخابات با کناره‌گیری قالیباف طی روزهای آینده بیش از گذشته رقابتی خواهد شد و آرای قالیباف به باور من به سبد رای رئیسی ریخته نخواهد شد. خود این رقابتی‌تر شدن آرایش انتخاباتی، زمینه مشارکت هرچه بیشتر مردم را فراهم می‌کند و در مجموع شرایط به نفع حسن روحانی است.