کدخبر: ۱۶۹۰۴۶ لینک کوتاه

این خبر به روز می شود:

پوشش زنده برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری راس ساعت ۸ صبح ۲۹ اردیبهشت آغاز شد. از ساعت هشت صبح که رای‌گیری در سراسر کشور آغاز شده است تعداد زیادی از مردم پای صندوق‌های رای حاضر شده‌اند.

- نمایندگان «رئیسی» و «روحانی» به هیئت نظارت بر انتخابات معرفی شدند .محمدرضا صادق به نمایندگی از حجت‌الاسلام حسن روحانی و حسین طلا نیز به نمایندگی از حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات حضور یافتند.

 

- هاشمی طبا در صف رای دهندگان:مردم هرچه زودتر پای صندوق رای بیایند بهتر است. رئیس جمهوری که به قانون تمکین نکند یا بخواهد فراتر از قانون عمل کند اساسا شخصیت رئیس جمهوری ندارد. من با ایده مشخصی آمده ام و آن را مطرح کردم و انصراف به معنی انصراف از عقایدم است. من بر سر مواضع خود هستم ولو اینکه حتی یک رای هم نیاورم.

 

- علی اکبرناطق نوری پس از رای دهی: پیروز این انتخابات مردم هستند، سرنوشت کشور با افکار و آرا مردم تعیین می شود و از دیرباز در بحرانی ترین شرایط ممکن چون جنگ، با رای مردم، سرنوشت کشور رقم خورده است.

 

- رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: احتمال تمدید زمان رای گیری برای انتخابات وجود دارد. مستقر در وزارت کشور، علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: اخذ رای تا ٦ عصر ادامه دارد.

 

- آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز(جمعه 29 اردیبهشت) رای خود را به صندوق انداخت.

هاشمی شاهرودی

 

- حضور محسن و یاسر هاشمی در مرقد مطهر امام خمینی ، در کنار مزار پدر و شرکت در انتخابات

محسن هاشمی یاسر هاشمی

 

- صف رای‌دهندگان انتخابات ریاست جمهوری در کنسولگری ایران در مالزی.

رای گیری در مالزی

 

-  دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که در 102 کشور و 310 شعبه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در حال برگزاری است، با استقبال پرشور ایرانیان مواجه شده که از نخستین ساعات رای گیری در برخی کشورها در صف های طولانی حضور یافته اند تا رای خود را به صندوق بیندازند / ایرنا

 

- وزیر کشور گفت: از مردم می خوام حضور به موقع و مستمر پای صندوق رای داشته باشند تا از فرصت 12 ساعته استفاده کنیم و نیازی به تمدید زیاد زمان انتخابات نداشته باشیم.  وی گفت: احتمال وجود شایعات و گمانه زنی ها درفضای مجازی و رسانه ها وجود دارد بنابراین بدون توجه به این شایعات نگاه آنها به صدا و سیما و اطلاعیه های ستاد انتخابات کشور باشد.

 

-  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دقایقی پیش برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در حسینیه جماران حضور یافت.

 

- دبیر شورای نگهبان رای خود را در صندوق مستقر در این نهاد انداخت. به گزارش ایسنا، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان دقایقی پیش در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای شهر شرکت کرد.

 

- علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) قم رای خود را به صندوق 398 انداخت.

 

- محمود احمدی نژاد و چهره های شاخص نزدیک به وی تا این لحظه در انتخابات شرکت نکرده اند. به گزارش خبر فوری، رئیس دولتهای نهم و دهم که پیش از این در ساعات اولیه در انتخابات حضور می یافت، تاکنون خبری از حضورش در انتخابات منتشر نشده است. حمیدرضا بقایی و اسفندیار رحیم مشایی دیگر چهره های نزدیک به احمدی نژاد نیز هنوز تصویری از خود در هنگام شرکت در انتخابات منتشر نکرده اند / خبر فوری

 

- گزارش های ارسالی از شهرها و روستاهای ایران حاکی از آن است که مردم حضور گسترده ای پای صندوق های رای دارند. به گزارش خبر فوری، از حتی از ساعاتی پیش از آغاز رای گیری، صفی از متقاضیان مقابل برخی حوزه های اخذ رای تشکیل شده بود. ویدئوهای ارسالی از تهران حاکی است که تقریبا در همه حوزه های اخذ رای شهروندان حضوری چشمگیر داشته اند. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز تاکید کرده است که گزارشها از سراسر کشور حکایت از رقم خوردن یک حماسه بزرگ دارد.

 

- محسن رضایی در قم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد

محسن رضایی رای

 

- قالیباف در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل رای داد

رای دادن قالیباف

 

- محمدباقر قالیباف پس از انداختن رای خود در صندوق در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل، اظهارکرد: دلیل حضور من در اردبیل این بود که دوشنبه قرار بود به این شهر بیایم و مردم نیز حضور پیدا کرده بودند، اما به دلیل بحث‌های کاری توفیق پیدا نکردم در جمع مردم حضور داشته باشم. به دلیل آنکه دوشنبه در جمع مردم حضور نداشتم، تشخیص دادم به پاس حضور مردم و تقدیر و تشکر از آنها، امروز در یکی از مناطق محروم اردبیل همراه سایر مردم ایران رای بدهم / الف

 

- رئیس ستاد انتخابات کشور: مدت رأی گیری ۱۰ ساعت (تا ساعت ۱۸) است که در صورت نیاز تمدید می شود.

 

- عبدالله نوری تاکید کرد :پیشنهادم به همه ی ملت ایران، ‏شرکت در انتخابات است. به گزارش ایسنا ،عبدالله نوری پس از شرکت در انتخابات طی سخنانی گفت: من مدتی بود که در انتخابات شرکت نمی‌کردم. از انتخابات سال 88 به این نتیجه رسیدم که همیشه شرکت، بهتر از ‏عدم شرکت است و هر انتخاباتی، تاثیر خودش را خواهد داشت در مردم. الان هم پیشنهادم به همه ی ملت ایران، ‏شرکت در انتخابات است و قطعا شرکت در انتخابات، برای ملت ایران نتیجه بخش خواهد بود.‏

رای دادن عبدالله نوری

 

- در اطلاعیه 22 ستاد انتخابات کشور آمده است:  نظر به اینکه در برگهای رأی انتخابات شوراهای اسلامی، قسمتی برای نوشتن کد نامزدها در نظر گرفته شده است، به اطلاع هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می رساند اگر چه نوشتن کد نامزدها بخصوص در مواردی که تشابه اسامی نامزدها وجود دارد، در زمان شمارش آراء از تضییع حقوق ایشان جلوگیری می کند ولی چنانچه در برگهای رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می کند .

 

- ازدحام جمعیت برای رای دادن در حسینیه ارشاد و شکل گیری صف طولانی، موجب بسته شدن درهای ورودی و استقرار صندوق سیار اخذ رای در مجاورت حسینیه ارشاد شد.

 

-  سفیر جمهوری اسلامی ایران در استرالیا از استقبال هموطنان از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به نسبت دوره گذشته خبر داد و اعلام کرد که به دلیل این استقبال اخذ رای گیری تا ساعت 21 به وقت محلی ادامه می یابد.

 

- سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند اعلام کرد مدت زمان اخذ رای از ایرانیان مقیم این کشور جنوب شرق آسیا به دلیل استقبال هموطنان تا ساعت 19 به وقت محلی تمدید شد.

 

- سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر گوانگجو جنوب چین اعلام نتایج نهایی شعبه اخذ رای در این شعبه را که در برخی سایت های مجازی منتشر شده است، تکذیب کرد / ایرنا

 

- هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور، آغاز شمارش آرا در شعب خارج را تکذیب کرد. حسن قشقاوی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان و رئیس ستاد هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: رای‌گیری در کلیه شعب خارج از کشور همچنان ادامه دارد و شمارش آرا آغاز نشده است / ایسنا

 

- با انتشار اطلاعیه شماره 21 ، ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که چنانچه صفحه انتخابات در شناسنامه‌ای کاملاً پرشده باشد، مهر انتخابات در قسمت مناسبی از صفحه توضیحات شناسنامه ضرب می گردد.

 

- سینماگران حاضر در جشنواره فیلم کن رای‌ خود را به صندوق انداختند. اصغر فرهادی، کمال تبریزی و فاطمه معتمد آریا از جمله چهره‌هایی بودند که رای خود را به صندوق انداختند.

رای دادن اصغر فرهادی

 

- ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای تاکید کرد: نحوه اخذ رأی و بررسی مدارک در شعب سیار هیچگونه تفاوتی با شعب اخذ رأی ثابت ندارد. به گزارش ایسنا، متن اطلاعیه شماره 26 ستاد انتخابات کشور به شرح زیر است:به آگاهی اعضای محترم شعب اخذ رأی سیار در سراسر کشور می‌رساند که نحوه اخذ رأی و بررسی مدارک در شعب سیار هیچگونه تفاوتی با شعب اخذ رأی ثابت ندارد و لذا از رأی دهندگان گرامی حتی در بیمارستانها و پادگانها نیز صرفاً در قبال ارائه شناسنامه و شماره ملی باید رأی گیری بعمل آید. ضمناً مجدداً تأکید می نماید که متولدین 1378.2.29 و قبل از آن می‌توانند در انتخابات شرکت نمایند .

 

- جمع زیادی از هموطنان ایرانی ساکن استانبول برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سرکنسولگری ایران در استانبول حاضر شدند. به گزارش ایسنا، هم‌وطنان ایرانی ساکن استانبول همچون سایر ایرانیان خارج از کشور از اولین ساعات رای‌گیری در صف‌های طویل برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری در سرکنسولگری ایران در استانبول حضور یافتند تا رای خود را در دو صندوق مستقر در این مرکز بیاندازند.

رای داد در استانبول

 

- هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور اعلام کرد که رای‌گیری الکترونیکی در حال حاضر در ۹ هزار و ۷۴۰ شعبه انتخابات بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.

 

- به گزارش خبرنگار سیاسی خبر فوری مستقر در ستد انتخابات کشور احمد ترک‌نژاد، نماینده روحانی در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بر اساس اخرین گزارشی که تا کنون به‌دست ما رسیده، بیش از 15 میلیون رای اخذ شده است. وی تاکید کرد: تقریباً در هر ساعت 2 میلیون نفر در پای صندوق‎‌های رای حاضر شدند. / این خبر در ساعت 16 اعلام شده است.

 

- محمدرضا صادق ، نماینده حسن روحانی در ستاد مرکزى نظارت بر انتخابات با تاکید براینکه حضور پرشور مردم بى سابقه است گفت که ان‌شاءالله با شرایطی که مهیا شده نتیجه‌ای حاصل شود که برگرفته از خواست مردم است و همه نسبت به آن علاقه‌مند هستند / ایسنا

 

- رئیس هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران در جریان بازدید از شعبه اخذ رأی حسینیه ارشاد گفت که قرار است عوامل اجرایی در شعبی که با ازدحام جمعیت روبروست اضافه شود تا بر روند رأی‌گیری سرعت بخشیده شود. علیرضا رحیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید از شعبه اخذ رأی حسینیه ارشاد به همراه چاوشی رئیس ستاد انتخابات استان تهران، گفت: گزارشاتی از صف‌های طولانی مردم در برخی از شعب رأی‌گیری در شهرستان تهران به ما رسیده که مردم گلایه‌هایی از کندی روند رأی‌گیری داشته‌اند. رئیس هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران با بیان اینکه در مناطق 1، 3،‌ 5،‌6، 14 و 17 شاهد صف‌های طویل مردم برای رأی دادن هستیم، گفت: قرار شد در این مناطق تعداد عوامل اجرایی اضافه شود تا به جریان رأی‌گیری سرعت بخشیده شود / ایسنا

 

- زمان انتخابات تا ساعت 8 شب تمدید شد.

 

- مهلت اخذ رای در انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت 22 تمدید شد.به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعیه شماره 32 ستاد انتخابات کشور مهلت اخذ رای در انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت 22 تمدید شد.