کدخبر: ۲۰۸۲۴۳ لینک کوتاه

ماکرون: حملات علیه سوریه "قانونی" بود و اهداف نظامی‌ آن محقق شد

ايسنا : رئیس جمهوری فرانسه مدعی شد، در حملات سه‌گانه اخیر علیه سوریه اهداف نظامی تعریف شده در این عملیات محقق شدند و این حملات به نمایندگی از جامعه جهانی "مشروع" بودند!

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌وگویی با خبرنگاران شبکه ماهواره‌ای "بی.اف.ام" و سایت "مدیا پارت" ادعا کرد: عملیات در سوریه از نظر نظامی موفق بود و تمامی موشک‌های شلیک شده به اهداف خود اصابت کردند.

ماکرون در ادامه مدعی شد: ما به شیوه درست و قانونی و به نمایندگی از جامعه جهانی در این عملیات شرکت کردیم.

آمریکا، فرانسه و انگلیس به بهانه ادعای "حمله شیمیایی دمشق" در دوما صبح روز شنبه حملات موشکی را علیه پایگاه‌های ارتش سوریه در دمشق، حومه حمص و دیگر مناطق سوریه داشتند.

رئیس جمهوری فرانسه افزود: ما در این عملیات موفق شدیم نیروهای روس را از نیروهای ارتش ترکیه تمیز دهیم، ترکیه از این حملات حمایت کرد و در کنار ما ایستاد.

این در حالی است که مسکو این حملات را محکوم کرده و آن را به منزله نقض قوانین بین‌المللی دانست، اما آنکارا این حملات را تایید کرده و آن را "پاسخی مناسب به حمله شیمیایی در دوما" دانست.

وی درباره تلاش‌هایی که برای حل سیاسی بحران در سوریه انجام می‌شود، نیز گفت: ما امروز برای حل سیاسی بحران سوریه که هدف نهایی آن تحقق مرحله انتقال سیاسی باشد، آماده‌ایم و این همان چیزی است که روسیه پیشنهاد کرده بود.

ماکرون روز شنبه به رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود در مورد تقویت همکاری‌ها برای دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه ابراز تمایل کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه روسیه را به کارشکنی در اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی و به عجز رساندن جامعه جهانی و راه‌های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه متهم کرده و در این راستا بر لزوم گفت‌وگو با ایران "به دلیل حضور نظامی‌اش در سوریه" تاکید کرد.

ماکرون درباره مشارکت آمریکا در حمله نظامی به سوریه و موضعگیری واشنگتن در مورد بحران سوریه اظهار داشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از حدود ۱۰ روز قبل اعلام کرد که می‌خواهد نیروهای کشورش را از سوریه خارج کند اما ما او را راضی کردیم نیروهایش را در سوریه نگه دارد.