کدخبر: ۲۱۱۰۴۹ لینک کوتاه

چرا دیپلماسی ظریف جواب نداد ؟! / همکاری پمپئو با سعودی علیه ایران

اقتصاد نیوز : سفر محمد جواد ظریف به نیویورک و طرح مسئله نیاز به گفتمان دوجانبه میان عربستان و ایران، از طرف همتی آمریکایی وی، با واکنش تندی همراه شده است. مایک پمپئو که به تازگی رای اعتماد سنا برای وزارت امور خارجه را کسب کرده، اعلام حمایت از سعودی علیه ایران را بروز داد.

به گزارش اقتصادنیوز، وزیر امور خارجه چند روز پیش ضمن سفر به آمریکا و حضور در شورای روابط خارجی این کشور، شکایت عربستان را نزد آمریکایی‌ها کرده بود اما مدعی شده بود ما (ایران و عربستان) منطقه را نابود کرده‌ایم و نیاز به گفت‌وگو داریم.

اما وزیر خارجه آمریکا ضمن سفر به ریاض در کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر وزیر خارجه رژیم سعودی گفت ما به عربستان در مقابله با تهدیدات ایرانکمک می‌کنیم.

به گزارش افکارنیوز، وزرای خارجه آمریکا و عربستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک تأکید کردند محور گفت‌وگوهایشان، ایران و مقابله با ایادی آن در منطقه بوده است.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، مایک پمپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما شراکت ویژه‌ای با عربستان داریم که این شراکت و همکاری در حال گسترش است. دیدارهای بسیار خوبی با همتای عربستانی خود و نیز پادشاه و دیگر مسئولان این کشور داشتم. رئیس‌جمهور ترامپ بسیار خوشحال می‌شود میزبان پادشاه عربستان و مسئولان اقتصادی این کشور در کاخ سفید باشد.

وی مدعی شد: ایران باعث ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه و بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است. این کشور با شبه‌نظامیان وابسته به خود در سوریه، عراق و یمن و نیز با حملات سایبری به ایجاد ناامنی دست می‌زند. باید بگویم برخلاف دولت قبلیایالات متحده ما دست بسته نمی‌نشینیم. اطمینان می‌دهم ایران هیچگاه به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

او ادامه داد:‌ درباره توافق هسته‌ای با ایران نیز باید بگویم رفتار ایران بعد از این توافق بدتر شده است. همان گونه که رئیس‌جمهور ترامپ گفته است این توافق باید اصلاح شود و اگر اصلاح نشود و یا قابل اصلاح نباشد ما از آن خارج می‌شویم.

مایک پمپئو در پایان سخنان خود با ستایش از اقدامات اصلاحی ولیعهد عربستان، به چشم‌انداز 2030 این کشور اشاره کرد و گفت که ایالات متحده آمریکا حامی برنامه‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز گفت با پمپئو توافق کرده تا مانع «خواسته‌های روزافزون ایران در منطقه» شود.

وی گفت: از سیاست‌های آمریکا در قبال ایران به طور کامل حمایت می‌کنیم که از جمله آن سیاست‌های ایالات متحده در قبال برنامه هسته‌ای ایران است.

یادآور می‌شود آقای ظریف هفته گذشته در اظهاراتی عجیب در شورای روابط خارجی آمریکا گفت: «ما باید اول به کمبود مذاکره رسیدگی کنیم. ما بارها در خفا و پنهان درخواست مذاکره منطقه‌ای داده‌ایم. نه ایران و نه عربستان سعودی نمی‌توانند هژمون منطقه ما باشند. باید این واقعیت را بپذیریم اما هیچ یک از ما نمی‌توانیم هژمون جدید منطقه باشیم. ما برای مستثنا کردن یکدیگر و تبدیل شدن به قدرتمندترین در منطقه، منطقه را نابود کرده‌ایم. باید این روند را متوقف کنیم. ایران آماده این کار است. به این دلیل که ما به اندازه کافی بزرگ، بالغ و فهمیده هستیم که این واقعیت را بپذیریم و امیدواریم که آنها هم بپذیرند و حکومت‌های دیگر هم به آن‌ها در این فرآیند تغییر و تحول به آن‌ها کمک کنند. منطقه ما از نبود گفت‌وگو رنج می‌برد. ما با هم گفت‌وگو نمی‌کنیم. ما خیلی درباره یکدیگر صحبت می‌کنیم، به خصوص وقتی به اینجا می‌آییم(!) عربستان سعودی، می‌خواهد این تصور را ایجاد کند که ما یک تهدید موجودیتی هستیم. ما را به مداخله در امورشان متهم می‌کنند. خوب مواردی هم وجود دارد که آنها در امور داخلی ما دخالت کرده‌اند، اما ما هرگز مانند ولیعهد سعودی نگفته‌ایم که درگیری را به داخل خاک عربستان خواهیم کشید.»

این موضع غلط در حالی است که رد پای رژیم سعودی وآمریکا- در تک‌تک جنگ‌های منطقه (از حمله صدام به ایران، تا جنگ‌های عراق و سوریه و لبنان و فلسطین و یمن) دیده می‌شود.