کدخبر: ۲۳۴۲۵۷ لینک کوتاه

مجارستان پناهجویان را بدون غذا رها کرد

اقتصادنیوز: مقامات دولت مجارستان توزیع غذا بین پناهجویانی که از ابتدای ماه جاری میلادی در مناطق مرزی این کشور با صربستان متوقف شده اند را قطع کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از یورونیوز؛ سازمان دیده بان حقوق بشر با اعلام این خبر تصریح کرده است که دو خانواده افغان و دو برادر سوری بخشی از افرادی هستند که در پی رد درخواست آنها در چارچوب روند جدید رسیدگی به وضعیت پناهجویان از دریافت غذا محروم شده اند.

این درحالیست که مسئولان اداره مهاجرت مجارستان در گفتگو با یورونیوز هرگونه اقدام سرزنش آمیز در این زمینه را منکر شده اند.

سطحی جدید از رویکرد غیرانسانی

در این گزارش آمده است که مسئولان کمپ نگهداری پناجویان در اقدامی غیرانسانی پس از تغذیه یک زن شیرده و تعدادی کودک از جمع خانواده های افغان به آنها گوشزد کرده اند که حق ندارند غذای دریافتی را با دیگر اعضای خانواده خود تقسیم کنند.

لیدیا گال، پژوهشگر سازمان دیده بان حقوق بشر در بالکان و اروپای شرقی با انتشار بیانیه ای در خصوص وضعیت غیر انسانی حاکم بر کمپ پناهجویان در مجارستان تاکید کرد: «دولت با امتناع از تغذیه پناهجویانی که تحت مراقبت خود دارد در واقع سطح جدیدی از رویکرد غیرانسانی را به نمایش گذاشته است. این درحالیست که چنین اقدامی نقض آشکارحقوق بشر و مغایر با تعهدات کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.»

خانم گال همچنین در بیانیه خود تاکید کرد: «اینگونه بی توجهی به سلامت افراد در واقع نوعی اقدام بدبینانه نسبت به قوانین و حقوق انسانی است که با هدف مجبور کردن پناهجویان به پس گرفتن درخواست پناهندگی و ترک خاک مجارستان صورت می گیرد.»