کدخبر: ۲۳۴۲۶۸ لینک کوتاه

بسته ۵۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا در راه ایران

اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه اول شهریور، ۱۸ میلیون یورو را به عنوان بخش نخست بسته حمایتی ۵۰ میلیون یورویی که قرار است به ایران اختصاص دهد به تصویب رساند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ کمیسیون اتحادیه اروپا یک بسته کمک مالی برای پروژه‌های مختلف در ایران پیش بینی کرده است. کمک ۵۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به عنوان مشوقی برای ایران در زمینه پایبندی به توافق هسته‌ای در نظر گرفته شده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۳ اوت (اول شهریور) یک بسته مالی را برای حمایت از پروژه‌های مختلف در ایران به تصویب رساند. سایت "یوراکتیو" که در زمینه انتشار اخبار مربوط به اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند، گزارشی درباره تصویب این بسته کمک مالی منتشر کرده است.

هدف از این کمک‌های مالی پشتیبانی از تحولات اقتصادی و اجتماعی پایدار در جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است. ۸ میلیون یورو از این مبلغ برای حمایت از بخش خصوصی پیش بینی شده است.

هدف از این کمک ۵۰ میلیون یورویی همچنین تداوم همکاری اقتصادی با ایران اعلام شده است. اتحادیه اروپا بر آن است تا با این اقدامات به ایران و شرکای اقتصادی آن کشور، با توجه به تحریم‌های آمریکا و خروج آن کشور از توافق هسته‌ای، کمک کند.

اتحادیه اروپا و برجام

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این رابطه گفته است: «از زمان از سرگیری مناسبات بین اتحادیه اروپا و ایران که در سایه توافق هسته‌ای ممکن شد، سطح همکاری‌ها در بسیاری از عرصه‌ها گسترش یافته است. ما مصمم هستیم، به این همکاری ادامه دهیم. با این بسته کمک‌های مالی، آن بخش از مناسبات اقتصادی در ایران تقویت می‌شوند که برای شهروندان ما سود مستقیمی به همراه دارند.»

نیون میمیکا (Neven Mimica)، مسئول بخش همکاری‌های بین‌المللی و عمران اتحادیه اروپا، در تکمیل سخنان موگرینی گفته است: «با این اقدام اتحادیه اروپا پشتیبانی خود از مردم ایران وتحول صلح‌آمیز و پایدار آن کشور را به نمایش گذاشته است. با این اقدام از همه نیروهای فعال در عرصه اقتصادی و به‌ویژه بخش خصوصی حمایت می‌شود.»

از جمله پروژه‌های مورد حمایت اتحادیه اروپا پروژه‌های زیست‌محیطی و همچنین پروژه‌های ناظر بر کاهش مخاطرات اعتیاد به مواد مخدر اعلام شده است.

گزارشگر "یوراکتیو" در پایان گزارش کوتاه خبری خود نوشته است این موضوع که آیا چنین اقداماتی می‌توانند منجر به نجات برجام شوند، بسی جای تردید دارد. بسیاری از شرکت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایران را در ارتباط با تحریم‌های آمریکا تکرار کرده‌اند. این شرکت‌ها نگران بوده‌اند که ادامه همکاری‌های اقتصادی‌شان با ایران می‌تواند فعالیت آن‌ها در آمریکا را به مخاطره افکند.

به سخن دیگر، بسته کمک ۵۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا اقدامی ناچیز در راستای نجات برجام است.

 

تخصیص بسته حمایت مالی ۱۸ میلیون یورویی اروپا به ایران

880x495_cmsv2_785b30bf-1fb7-5a49-a621-a6580c869e76-3283446

امروز اول شهریور، کمیسیون اروپا تصویب کرد یک بسته حمایت مالی ۱۸ میلیون یورویی را به ایران اختصاص دهد.

اتحادیه اروپا می‌گوید این ۱۸ میلیون یورو بخش نخست بسته حمایتی ۵۰ میلیون یورویی است که قرار است این اتحادیه به ایران اختصاص دهد.

این بسته حمایتی کمیسیون اروپا شامل ۸ میلیون یورو برای حمایت فنی از چالش‌های محیط زیستی و ۲ میلیون یورو برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مواد مخدر به ایران تخصیص داده می‌شود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص می‌گوید: «اتحادیه اروپا می‌خواهد با این اقدامات حمایت خود را از مردم ایران و حمایت از توسعه پایدار و صلح‌آمیز آنها نشان دهد. ما در تلاشیم تا با چنین اقداماتی همه طرفین به ویژه بخش خصوصی را به مشارکت بیشتر تشویق کنیم.»

کمیسیون اروپا این اقدام را در جهت افزایش و بهبود وضعیت فعالیت‌های بخش خصوصی و به ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی انجام داده است.

به گفته فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از بعد از احیاء رابطه اتحادیه اروپا-ایران درنتیجه توافق هسته‌ای، همکاری‎ها در بسیاری از بخش‌‌ها توسعه داشته است.

به گفته «نوان میمیکا» کمیسر توسعه و همکاری‎های بین‌‎المللی اتحادیه اروپا، با این اقدامات، اتحادیه حمایت خود را از مردم ایران و پیشرفت صلح‎آمیز و باثبات آنها نشان می‎دهد. این مشوقی است برای مشارکت جدی‎تر همه بخش‎های (اقتصاد) ایران به‎ویژه بخش خصوصی.

در بیانیه کمیسیون اروپا، حمایت از بخش خصوصی شامل تشکل‎های اقتصادی کوچک و بزرگ، توسعه زنجیره‎های ارزشی منتخب و حمایت فنی از سازمان توسعه تجارت ایران است.

این پروژه حمایتی از سوی مرکز تجارت بین‎الملل، آژانس‎های مرتبط با کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر نهادهایی که در همکاری نزدیک با همتایان ایرانی هستند؛ اجرا می‎شود.