کدخبر: ۲۳۵۵۳۵ لینک کوتاه

ترامپ: رزمایش مشترک با کره‌جنوبی، یک بازی پرهزینه جنگی که باید متوقف بماند

اقتصادنیوز: دونالد ترامپ در توئیتی که روز چهارشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) منتشر کرد، نوشت که در حال حاضر دلیلی برای "هزینه مبلغی هنگفت" برای "بازی جنگی مشترک آمریکا و کره جنوبی" وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از  یورونیوز؛ دونالد ترامپ دلیلی برای ادامه رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی نمی‌بیند. این در حالی است که سفر وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی برای ادامه مذاکرات لغو شده و وزیر دفاع آمریکا از شروع احتمالی رزمایش‌ها در بهار خبر داده است.

  آمریکا همچنان به توقف مانورهای مشترک با کره جنوبی ادامه خواهد داد. دونالد ترامپ در توئیتی که روز چهارشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) منتشر کرد، نوشت که در حال حاضر دلیلی برای "هزینه مبلغی هنگفت" برای "بازی جنگی مشترک آمریکا و کره جنوبی" وجود ندارد. او ولی در ادامه نوشته است که هر زمان که اقتضا کند دوباره دستور اجرای این رزمایش را صادر خواهد کرد و آمریکا آن را در ابعادی بزرگتر از سابق به اجرا درخواهد آورد. ترامپ در عین حال تاکید کرده است که مناسبات خوبی با کیم جونگ اون، حاکم کره شمالی دارد.

تاکید ترامپ  بر ادامه تعلیق رزمایش مشترک با کره جنوبی در حالی صورت می‌گیرد که یک روز پیش‌تر جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا از پایبندی واشنگتن به ادامه این رزمایش‌ها سخن گفته بود. متیس گفته بود آمریکا احتمالا بهار آینده رزمایش‌های نظامی با کره‌جنوبی را از سر می‌گیرد.

توقف رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی پس از دیدار غیرمنتظره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ماه ژوئن گذشته و به نشانه حسن نیت و اشنگتن در مذاکرات به اجرا درآمد. این تصمیم ترامپ در محافل نظامی آمریکا و کنگره این کشور با اما و اگرهایی همراه بوده است.

لغو سفر مایک پمپئو

چند روز پیش از تاکید ترامپ بر توقف رزمایش‌ها، او سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی را برای ادامه مذاکرات میان دو کشور لغو کرده بود.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تصمیم ترامپ را با دریافت نامه‌ای شدید اللحن از یکی از مقام‌های کره شمالی مرتبط دانسته بود.

روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد که  ایالات متحده زمانی آماده ادامه مذاکرات با کره‌ شمالی است که مشخص شود این کشور در مسیر تحقق خلع سلاح هسته‌ای حرکت می‌کند.

هدر ناوئرت، از اظهارنظر درباره این ‌که نامه‌ای از یک مشاور کیم جونگ اون موجب شد چهارمین سفر مایک پمپئو به کره ‌شمالی در سال جاری لغو شود، خودداری کرد.

ناوئرت گفت، رئیس‌جمهور آمریکا و تیم امنیت ملی او شامل پمپئو و جان بولتون، مشاور امنیت ملی  به این نتیجه رسیدند که "اکنون زمان مناسبی برای انجام این سفر نیست."

گرچه او گفت تلاش‌های دیپلماتیک "در جریان است" اما اشاره‌ای نکرد که آیا ارتباطات میان وزارت خارجه آمریکا و کره‌ شمالی از جمعه برقرار است یا خیر.

او با اشاره به بیانیه‌ای از پمپئو گفت با وجود لغو این سفر، آمریکا حاضر است هر زمان که مشخص شود کیم جونگ اون آماده تحقق تعهدش در نشست سنگاپور با دونالد ترامپ برای خلع سلاح هسته‌ای کامل کره‌ شمالی است، مشارکت داشته باشد.