کدخبر: ۲۳۸۳۹۳ لینک کوتاه

سنا خواستار تحریم شبه‌نظامیان عراقی مرتبط با ایران شد

اقتصادنیوز: براساس ادعاهای مطرح شده اما اثبات نشده روزهای اخیر آمریکا؛سناتورهای جمهوری خواه خواستار طراحی تحریم علیه گروه‌های شیعه عراقی وابسته به جمهوری اسلامی هستند. آمریکا ایران را مسئول حمله به مراکز خود در عراق دانسته است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا طرحی را برای تحریم گروه‌های شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق و مقابله با "گسترش روزافزون ایران در عراق" ارائه کرده‌اند.

رویترز در روز چهارشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) با استناد به مشاور یکی از نمایندگان سنای آمریکا گزارش داد که در طرح سناتورهای جمهوری‌خواه که متن آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، علاوه بر تحریم شبه‌نظامیان تحت کنترل ایران، وزیر خارجه آمریکا ملزم خواهد شد تا فهرست گروه‌های مسلحی را منتشر کند که از سپاه پاسداران کمک می‌گیرند.

دیوید پردیو، تد کروز و مارکو روبیو، از سناتورهای حامی طرح موسوم به "قانون تحریم نایبان تروریستی ایران" هستند. تد پو، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز طرح مشابهی را در آن مجلس ارائه کرده است. هنوز مشخص نیست که این طرح‌ها چه هنگامی در کمیته‌های کنگره آمریکا بررسی خواهند شد. بررسی طرح‌های مطرح‌شده از طرف سناتورها و نمایندگان، نخستین گام برای تبدیل شدن آنها به قانون است.

در ساعات پایانی جمعه گذشته سه خمپاره به منطقه موسوم به منطقه سبز بغداد اصابت کرد. این منطقه مقر دولت و همچنین محل استقرار سفارتخانه‌های کشورهای خارجی، از جمله سفارتخانه آمریکا در پایتخت عراق است؛ منطقه‌ای که به شدت از آن حفاظت می‌شود. مقام‌های عراقی گفته‌اند که عوامل حمله مزبور هنوز شناسایی نشده‌اند. بامداد شنبه نیز سه راکت به فرودگاه بصره، که ساختمان کنسولگری آمریکا در محوطه آن قرار دارد، اصابت کرد.

آمریکا سه‌شنبه گذشته در واکنش به این حمله هشدار داد که در قبال هرگونه خشونت شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران در عراق که به تجهیزات یا نیروهای آمریکا آسیب برسانند، ایران را مسئول می‌داند.

در بیانیه کاخ سفید آمده بود: «در چند روز گذشته در عراق شاهد حملاتی بودیم که جان انسان‌ها را به خطر انداختند، از جمله حمله به ساختمان کنسولگری ایالات متحده در بصره و همچنین حمله به محوطه سفارتخانه آمریکا در بغداد. ایران اقدامی برای توقف این حملات از سوی گروه‌های مورد حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی خود در عراق نکرده است». این بیانیه ایران را تهدید کرده بود که «پاسخ آمریکا در دفاع از جان شهروندانش سریع و قاطعانه خواهد بود.»

خبرگزاری رویترز نهم شهریورماه گذشته (۳۱ اوت) نیز با استناد به اظهارات مجموعا هفت منبع مطلع و مقام اطلاعاتی ـ امنیتی غربی، ایرانی و عراقی گزارش داده بود که ایران متحدان شیعه خود در عراق را به موشک‌هایی مسلح می‌کند که می‌توانند ریاض، پایتخت عربستان سعودی، یا کلان‌شهر تل‌آویو در اسرائیل را هدف قرار دهند. این گزارش با اشاره به انتقال این موشک‌ها به عراق طی ماه‌های گذشته، از قول یکی از مقام‌های بلندپایه دولتی ایران نوشته بود که دلیل چنین اقدامی طراحی یک برنامه اضطراری برای مقابله با حمله احتمالی به ایران بوده است.

اما بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ضمن تکذیب خبر انتقال موشک‌های بالستیک ایران به عراق، آن را "ادعایی واهی، بی‌معنی و مضحک" خواند.