کدخبر: ۲۳۸۴۰۰ لینک کوتاه

علی خرم، نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل؛

تندروها حق تعیین تکلیف برای سفر رئیس جمهوری به نیویورک را ندارند!

اقتصادنیوز: علی خرم، نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل می گوید: حالا که ترامپ برای ریاست جلسه شورای امنیت خیز برداشته، ما نباید اجازه بدهیم حرف‌هایی را از جایگاه این شورا علیه ایران مطرح کند. از این رو، بهتر است آقای روحانی در این نشست حاضر شود و توضیح دهد که تحریم های آمریکا مردم ایران را هدف گرفته است. همان طور که وکلای ایران در دیوان بین المللی دادگستری به خوبی این موضوع را توضیح دادند.

به گزارش اقتصادنیوز، علی خرم در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب»، درباره برخی مخالفت ها پیرامون سفر رییس جمهور به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی اسزمان ملل گفت: مگر اختیار رییس جمهور در دست تندروهاست؟ رییس جمهور مقام دوم کشور و نفر اول اجرایی آن است و هر تصمیمی که به صلاح باشد می گیرد. این سفر یعنی سفر رییس جمهور برای حضور در سازمان ملل هرساله رخ داده و حتی رییس جمهور قبلی نیز هرساله در این نشست شرکت کرده و از این نظر مشکل خاصی وجود ندارد.

مگر اختیار رییس جمهور در دست تندروهاست که بگویند به نیویورک نرود؟ / ترامپ می خواهد علیه ایران، یک تعزیه راه بیندازد؛ نباید اجازه دهیم حرف هایش را از جایگاه شورای امنیت مطرح کند / برد رسانه ای شورای امنیت از هر جلسه بین المللی دیگری در دنیا بالاتر است / دست ما برای هر پاسخی پر است؛ روحانی به جای حرف هایی که مصرف داخلی دارد، در نشست شورای امنیت ترامپ را در جهان مفتضح کند

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به اعلام ریاست دونالد ترامپ بر یکی از جلسات شورای امنیت گفت: ترامپ می خواهد با موضوعاتی مانند مسائل منطقه ای، موشکی و برجام، یک تعزیه علیه ایران راه بیندازد و از این طریق بگوید بیرون آمدن او از برجام، کار درستی بوده.

او با بیان اینکه امروز وضعیت آمریکا حتی در بین متحدان خود یعنی اروپایی ها هم خوب نیست چه رسد به چین و روسیه، افزود: حالا که ترامپ برای چنین کاری خیز برداشته، ما نباید اجازه بدهیم حرف هایی را از جایگاه شورای امنیت علیه ایران مطرح کند. از این رو، بهتر است آقای روحانی در این نشست حاضر شود و توضیح دهد که تحریم های آمریکا مردم ایران را هدف گرفته است. همان طور که وکلای ایران در دیوان بین المللی دادگستری به خوبی این موضوع را توضیح دادند.

خرم ادامه داد: بنابراین آقای روحانی به جای آنکه حرف هایی بزند که مصرف داخلی داشته باشد، با نگاه واقع گرایانه در شورای امنیت به ترامپ پاسخ بدهد و با نگاهی انسانی، ترامپ را در جهان مفتضح کند.

او افزود: از جهت حقوقی هم ترامپ ناقض حقوق بین الملل است و از این جهت ما چیزی کم نداریم و دست ما برای هر پاسخی در شورای امنیت پر است. حالا که ترامپ خودش آمده و چنین کاری کرده ما باید ازآن استقبال کنیم زیرا برد رسانه ای شورای امنیت از هر جلسه بین المللی دیگری در دنیا بالاتر است.