کدخبر: ۲۷۲۳۲۴ لینک کوتاه

اردوغان: اس ۴۰۰ روسیه خریداری شده و پس داده نمی‌شود.

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسی تمام شده و دیگر عقب‌نشینی از این معامله غیرممکن است. به گفته وزیر امور خارجه این کشور ترکیه مذاکره برای خرید سامانه پاتریوت با آمریکا را هم آغاز کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از  دویچه وله فارسی؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی  "تی وی ۲۴" و "تی وی۳۶۰" خبر داد که  در ارتباط با خرید پدافند موشکی اس ۴۰۰ از روسیه مشکل حل شده و دیگر هیچ راه بازگشتی وجود ندارد.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که کشورش با روسیه بر سر تولید مشترک سیستم اس ۴۰۰ به توافق رسیده است. او گفت امکان دارد که ترکیه تولید مشترک سیستم موشکی اس ۵۰۰ را نیز با روسیه آغاز کند.

فواد اوکتای، معاون اردوغان هم روز پنجشنبه ۱۶ اسفند (۷ مارس) در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی در این باره گفت که ترکیه در تصمیم‌گیری‌هایش فقط منافع خود را در نظر می‌گیرد. معاون اردوغان تاکید کرد که اگر آمریکا شرایط ترکیه را بپذیرد سامانه موشکی پاتریوت را هم خریداری خواهد کرد.

معاون اردوغان درباره زمان تحویل سامانه موشکی اس ۴۰۰ هم گفت که روند تحویل آن در ژوئیه سال جاری خواهد بود.

 ترکیه: در ماه ژوئیه روند تحویل اس ۴۰۰ آغاز خواهد شد

ترکیه: در ماه ژوئیه روند تحویل اس ۴۰۰ آغاز خواهد شد

ترکیه عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی ناتو است و برای دفاع از خود قصد دارد پدافند موشکی روسی خریداری کند. این موضوع نشان می‌دهد که اعتماد بین ترکیه و آمریکا خدشه‌دار شده است.

معاون اردوغان در مصاحبه‌اش آمریکا را متهم کرد که تا کنون ۲۳ هزار تریلی حامل سلاح‌های سنگین  به طور رایگان برای "تروریست‌ها"یی که ترکیه با آنها مبارزه می‌کند ارسال کرده است.

از طرفی آمریکا که قبلا با خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰  توسط  ترکیه، "شریک راهبردی" خود مخالفت می‌کرد بنابه گفته مولود چاووش‌اوغلو، وزیرامور خارجه ترکیه اکنون از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است.

مذاکره ترکیه برای خرید سامانه پاتریوت 

وزیر خارجه ترکیه اول مارس (۱۰ اسفند) در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی در اسکی‌شهر خبر داده بود که هیات نمایندگی این کشور مذاکرات با آمریکا را برای خرید سامانه پاتریوت آغاز کرده است. او گفت که ترکیه دو سال پیش درخواست خرید سامانه موشکی پاتریوت را به صورت کتبی به طرف آمریکایی داده و حال پس از گذشت دو سال از ارسال نامه پاسخ مثبتی در این زمینه از سوی واشنگتن دریافت کرده است.

وزیر خارجه ترکیه اما گفت که کشورش در ارتباط با خرید پاتریوت از آمریکا شرط‌هایی گذاشته است. مهمترین شرطی که ترکیه برای آمریکایی‌ها تعیین کرده این است که پیمان خرید پاتریوت را باید کنگره آمریکا تصویب کند تا خرید این سامانه برای ترکیه  تضمین شود.

شرط دیگر ترکیه بهای پاتریوت است که در قیاس با بهای اس ۴۰۰ روسی برای ترکیه گران تمام می‌شود. به نوشته روزنامه "ینی‌شفق" ترکیه سیستم دفاع موشکی اس۴۰۰ روسیه برای ترکیه سه برابر ارزان تر از پاتریوت است. شرط دیگر ترکیه انتقال سریع‌تر فن‌آوری نظامی پاتریوت به این کشور است.​

رجب طیب اردوغان می‌گوید قرارداد خرید سامانه دفاع ضدهوایی اس ۴۰۰ روسیه نهایی شده و ترکیه از آن عقب‌نشینی نمی‌کند. آمریکا هشدار داده بود که در صورت انجام این معامله تحویل برخی تجهیزات نظامی به ترکیه را متوقف می‌کند. (16.02.2019)  

آمریکا: اگر ترکیه خرید اس۴۰۰ را لغو کند پاتریوت می‌فروشیم

رسانه‌های ترکیه نوشتند که آمریکا به این کشور پیشنهاد کرده است در ازای لغو قرارداد خرید اس ۴۰۰ ترکیه با روسیه، این کشور می‌تواند از آمریکا پاتریوت بخرد. ترکیه با این پیش شرط آمریکا مخالفت کرده است.