کدخبر: ۲۷۳۶۹۹ لینک کوتاه

پارلمان بریتانیا به تعویق برگزیت رای داد

اقتصادنیوز: نمایندگان مجلس عوام بریتانیا با تعویق برگزیت موافقت کردند. پیش از آن نمایندگان با برگزاری دوباره رفراندوم درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند. حال اتحادیه اروپا باید در مورد تعویق برگزیت تصمیم بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ ۴۱۲ نماینده پارلمان بریتانیا روز پنجشنبه، ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) به تعویق برگزیت رای موافق دادند و ۲۰۲ نماینده هم با آن مخالفت کردند.

حال ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، با اتحادیه اروپا بر سر تعویق برگزیت مذاکره خواهد کرد. برگزیت احتمالا تا ۳۰ ژوئن سال جاری به تعویق خواهد افتاد. این احتمال هم وجود دارد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره علت تعویق برگزیت از بریتانیا درخواست توضیح کنند. در هفته‌های آینده ترزا می یک بار دیگر برنامه برگزیت را در پارلمان این کشور مطرح خواهد کرد و بر سر آن رای گیری خواهد شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترزا می‌، نخست‌وزیر بریتانیا، شامگاه دوشنبه، ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) در مذاکراتی سخت با اتحادیه اروپا در استراسبورگ  تضمین‌هایی در رابطه با مسئله مرز ایرلند شمالی دریافت کرده بود.

این توافق جدید روز سه شنبه، ۱۲ مارس (۲۰ اسفند) در رای‌گیری ‌مجدد درباره قرارداد برگزیت در پارلمان بریتانیا شکست خورد. مجلس عوام بریتانیا متن قرارداد تغییریافته خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را با ۳۹۱ رأی مخالف در برابر ۲۴۲ رأی موافق بار دیگر رد کرد.

یک روز بعد یعنی روز چهارشنبه، ۱۳ مارس (۲۲ اسفند) نمایندگان پارلمان بریتانیا با خروج این کشور از اتحادیه بدون یک توافق هم مخالفت کردند.

اما رایزنی و رای گیری در پارلمان بریتانیا روز بعد یعنی پنجشنبه ۱۴ مارس هم ادامه پیدا کرد. نمایندگان مجلس عوام با رفراندوم دوم بر سر برگزیت مخالفت کردند.

این طرح با رای مخالف ۳۳۴ تن از نمایندگان و رای موافق ۸۵ تن مواجه شد. ولی به دنبال این رای‌گیری نمایندگان پارلمان به تعویق برگزیت رای دادند.

واکنش اتحادیه اروپا به نتیجه رای‌گیری پارلمان بریتانیا

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در ارتباط با تعویق برگزیت یادآورشد که به تاخیر افتادن برگزیت تنها با تأیید و رضایت همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ممکن است.

خبرگزاری آلمان بعد از موافقت با تعویق برگزیت از طرف پارلمان بریتانیا از قول این سخنگوی کمیسیون اروپا گزارش داد که موضوع تعویق برگزیت حالا دیگر به شورای اروپا مربوط می‌شود و وظیفه شورای اروپاست که درخواست تعویق بریتانیا را بررسی کند. به گفته این مقام اتحادیه اروپا اولویت با عملکرد نهادها و موسسات این اتحادیه است.

یک سخنگوی شورای اروپا هم در واکنش به تعویق برگزیت گفت که دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، تعویق طولانی‌مدت برگزیت را توصیه کرده است. 

توسک پیش از رای‌گیری پارلمان بریتانیا برای تعویق برگزیت با ارسال یک پیام توییتری اعلام کرد: «در طول مذاکرات برای نشست اروپا، من به ۲۷ کشور اتحادیه اروپا پیشنهاد خواهم کرد که اگر بریتانیا بازنگری برنامه استراتژیک خود برای برگزیت را بپذیرد و در این خصوص توافق شود، برای تعویق طولانی‌مدت برگزیت آماده باشند.»