کدخبر: ۲۷۹۴۷۵ لینک کوتاه

آخرین خبر: داعش مسؤولیت کشتار در سریلانکا را به‌عهده گرفت

اقتصادنیوز: اینکه آنها چه ارتباطی با دیگر مهاجمان انتحاری داشته‌اند، هنوز معلوم نیست. پلیس تاکنون ۴۰ نفر را در این رابطه دستگیر کرده است.

بسیاری از قربانیان این انفجارها امروز به خاک سپرده شدند. در این انفجارها در روز عید پاک، در چهار کلیسا و سه هتل گران‌قیمت کلمبو پایتخت، بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند. معلوم شده که یک سازمان اطلاعاتی خارجی ده روز قبل از این انفجارها درباره آن به مقام‌های سری‌لانکا هشدار داده بود؛ هشدارهایی که به آن توجهی نشد.

گروه تروریستی داعش ضمن پذیرش مسئولیت کشتن و زخمی‌کردن صدها نفر در سریلانکا گفت، این حمله‌ها اقدامی علیه "اتباع کشورهای ائتلاف ضدداعش و مسیحیان" بوده است. شمار کشته‌شدگان به ۳۲۱ نفر رسیده است.

سایت خبری "اعماق"، وابسته به گروه "دولت اسلامی" (داعش) نوشت که حمله‌های روز یکشنبه، یکم اردیبهشت (۲۱ آوریل) کار اعضای این گروه بوده است. این گروه تروریستی مدرکی دال بر این ادعا منتشر نکرد.

دولت سریلانکا پیش‌تر گروهی اسلام‌گرا به نام "جماعت ملی توحید" را به عنوان عامل این جنایت معرفی کرده بود اما این گروه تاکنون واکنشی به این اتهام نشان نداده است.

بر اثر این عملیات انتحاری که در سه کلیسا و سه هتل در کلمبو، پایتخت سریلانکا، و شهر نگومبو صورت گرفتند، ۳۲۱ نفر کشته و حدود ۵۰۰ تن زخمی شدند. ۴۵ تن از قربانیان کودک هستند.

شماری از کشتگان و زخمی‌ها شهروندان استرالیا، ایالات متحده، بریتانیا، پرتقال، ترکیه، دانمارک، ژاپن، فرانسه، هلند و هند بودند. 

به گفته مقامات امنیتی سریلانکا، دو تن از مهاجمان انتحاری برادر و عضو "جماعت ملی توحید" بوده‌‌اند که از اعضای خانواده خود یک هسته تروریستی ایجاد کرده‌اند. آنها کمتر از ۳۰ سال سن داشته‌اند و پدر آنها یک تاجر ادویه‌جات مرفه است.

این دو برادر روز شنبه در هتل "شانگریلا" و "سینه‌مون گراند" اتاق اجاره کرده بودند و صبح یکشنبه در صف صبحانه خود را منفجر کردند.

بمبی که دیرتر منفجر شد

خبرگزاری فرانسه به نقل از ماموران تحقیق در این زمینه نوشته است که یک هتل دیگر نیز هدف مهاجمان بوده اما بمب مهاجم در روز یکشنبه منفجر نشده است. اینکه آیا این عدم انفجار عمدی بوده یا فرد تروریست با مشکل فنی مواجه شده، مشخص نشده است.

این فرد پس از آنکه تحت تعقیب پلیس قرار گرفته، خود را منفجر کرده و دو رهگذر را نیز کشته است.

روز دوشنبه ماموران پلیس یک خودروی بمب‌گذاری‌شده را در نزدیکی یکی از کلیساهایی که مورد حمله قرار گرفته بود کشف کردند. این خودرو هنگام خنثی‌سازی بمب منفجر شد.

در کلمبو ۸۷ چاشنی بمب نیز کشف شده است.