کدخبر: ۲۸۰۸۰۵ لینک کوتاه

عطش روس ها برای خرید طلا ، تنوع بخشی یا دلارزدایی؟

اقتصادنیوز: به گفته "الویرا نابیولینا"( Elvira Nabiullina) ، رئیس بانک مرکزی روسیه ، دلیل عطش سیری ناپذیر خرید طلای روسیه نیاز این کشور به ایجاد تنوع داریی در جهت پیش بینی و حفاظت کشور در برابر ریسک های اقتصادی و ژئوپلتیکی است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از طلانیوز؛ بانک مرکزی روسیه در ماه آپریل اعلام کرد که حجم ذخایر طلای اینن بانک 69.7 میلیون اونس ( 69.700.000 ) ، معادل 2167.9 تن رسیده است ...این میزان طلا نزدیک به 18 درصد از حجم کل ذخایر ارزی بانک مرکزی روسیه را تشکیل می دهد.

نابیولینا در مصاحبه با سی ان بی سی گفت:" ببینید ، ما در تلاشیم ترکیب ذخایر بین المللی خود را متنوع تر کنیم .چراکه ما خطرات احتمالی ریسک های اقتصادی و ژئوپلتیکی  را تخمین زده ایم ."

طی  سال 2018 و از ابتدای سال 2019،روسیه یکی از فعال ترین  کشور ها در بازار خرید طلا بوده است . در طی کوارتر ابتدایی سال 2019 ، روسیه 56 تن طلا به حجم خایر خود اضافه کرده است .

دیلی دیگر از دلایل روسیه برای خرید طلا و تنوع بخشیدن به ذخایر خود می تواند سیاست روسیه برای فاصله گرفتن و کمتر کردن وابستگی ذخایر به ارزی خاص( دلار امریکا ) باشد .

مدیر رگلاتور پولی روسیه ادامه داد:" ما سعی می کنیم برای بلند مدت، دینامیک( پویایی)  حرکتی ارز های مختلف را در شرایط مختلف درک کنیم . همچنین به دنبال این هستیم با توجه به تحلیل میزان احتیاج به این ارزها و حجم انها در تنوع دارایی ،برای  بلند مدت  نیاز های اقتصاد خود را پیش بینی کنیم."

بر اساس اعلام شورای جهانی طلا ،طی 10 سال گذشته حجم ذخایر طلای روسیه به طور پیوسته صعود کرده است و از سال 2014 هم سرعت افزایش ذخایر بیشتر نیز شده است .

در سال 2018 روسیه توانست جایگاه و رتبه چین به عنوان پنجمین دارنده ذخایر طلای جهان را بگیرد و تنها چهار کشور فرانسه ، ایتالیا، المان و امریکا را بالای خود ببیند.....تحلیلگران اعتقاد دارند که دلیل اصلی خرید طلا توسط روسیه ، کاهش وابستگی به دلار در سبد ذخایر ارزی خود است .

جف کریستین ، مدیر ارشد در سی پی ام گروپ گفت:" روسیه سر انجام توانایی اجرای برنامه بلند مدت خود برای کاهش وابستگی به دلار و افزایش ذخایر طلای خود را پیدا کرده است .

بر اساس اعلام تحلیلگران مریل لینچ بانک ، سال گذشته حجم ذخایر دلار از  مجموع ذخایر ارزی روسیه از 46 درصد به 22 درصد کاهش یافته است .

روند خرید طلا توسط بانک مرکزی  روسیه ،بخشی از یک حرکت بزرگتر بود که توسط بانک های مرکزی بزرگ جهان اغاز شده است و منجر به ثبت رکورد خرید 651.5 تن طلا در سال گذشته شد .این میزان خرید توسط بانک های مرکزی جهان از سال 1971 بی سابقه بود.

خوان کارلوس آرتیگاس ، مشاور ارشد شورای جهانی طلا گفت:" انچه که در مورد روسیه جالب است ، حجم خرید های بزرگ ان نیست ، بلکه روند و شکل حرکت این خرید ها است..بانک های مرکزی در بازارهای نوظهور از سال 2010 به طور مداوم اقدام و برای تنوع بخشی به دارایی ها اقدام به خرید طلا کرده اند، چراکه انها به دنبال مکان های امن هستند و طلا این مکان را برای انها فراهم می کند.

در زمان انتشار این خبر ، طلای تحویلی در ژوئن بازار کومکس با افتی 0.09 درصدی  در رقم 1287.60 دلاری قرار داشت .

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند