کدخبر: ۲۸۵۲۷۰ لینک کوتاه

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس: امارات «ویروس» منطقه است

اقتصاد نیوز: نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس دولت امارات را به خاطر نقش خرابکارانه‌اش به "ویروس" منطقه تشبیه کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسینم؛ المنصف المرزوقی در نقد شدید خود علیه امارات و نقش آن در مغرب و مشرق عربی گفت که با توجه به اقدامات خرابکارانه امارات در کشورهای مختلف عربی و خصومت با خواسته های مشروع ملت ها، بهترین تشبیه برای امارات و نقش آن استفاده از کلمه "ویروس" است.

المرزوقی گفت: اما در جهان عرب ویروسی به نام امارات داریم که هرجا پا گذاشته، فاجعه به بار آورده است. این ویروس ویرانگر است و سازنده نیست. هدف این ویروس ویران کردن تجربه‌های دموکراسی در هر جایی است. این ویروسی مسری است که تلاش می کند تا سودان و الجزایر را ویران کند و فساد به راه بیاندازند. این ویروس تلاش کرده تا تونس را ویران کند. باید جلوی آن را گرفت. پیکره جهان عرب از سیستم ایمنی کافی برخوردار است و نقش این ویروس را مهار یا از بین خواهد برد.

المرزوقی در ادامه اشاره به نقش خرابکارانه امارات تصریح کرد: هیچ وجه شباهتی بین کشوری که دست یاری به تونسی ها در بدترین شرایط داد و بین کشوری که با سوء استفاده از شرایط تونس، به عنوان اهرم خرابکار و ویرانگر در این کشور عمل کرد، وجود ندارد.

حزب کنگره برای جمهوری تونس روز چهارشنبه نامزدی المنصف المرزوقی 68 ساله را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور اعلام کرد.

به نوشته الشرق ، اخبار و گزارش ها حاکی از حمایت قابل توجه امارات از شورای نظامی سودان برای مقابله با خواسته‌های ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر در این کشور دارد.

این گزارش ها همچنین نگرانی سودانی ها و الجزایری ها درخصوص دخالت ابوظبی در امور داخلی آنها را مطرح کرده است.

به گفته بسیاری از ناظران سودانی، امارات بعد از سرنگونی عمر البشیر دخالت زیادی در امور داخلی سودان کرده است زیرا به دستور عربستان میزبان گفت وگو با جنبش های مسلح بوده است.

تظاهرات کنندگان الجزایری پیشتر در جریان اعتراضات خود پلاکاردهای اعتراض آمیزی را علیه امارات به خاطر دخالت این کشور جهت تضمین پنجمین دور ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور معزول الجزایر حمل می کردند.

اما امارات این اعتراض الجزایری ها را با استقبال از احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر پاسخ داد.

همچنین گزارشها از حمایت مالی و سیاسی و تسلیحاتی امارات و عربستان از خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش لیبی حکایت دارد که هم اکنون درحال نبرد با نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی لیبی برای سیطره در شهر طرابلس است.

سازمان ملل دولت وفاق ملی لیبی را به عنوان نماینده قانونی ملت لیبی به رسمیت شناخته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند