کدخبر: ۲۸۷۵۰۴ لینک کوتاه

قطر پنج فروند جت جنگنده فرانسوی رافال دریافت کرد

اقتصاد نیوز: یک منبع دیپلماتیک در قطر اعلام کرد ­این کشور روز چهارشنبه پنج فروند جت جنگنده فرانسوی رافال دریافت کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از  عصرایران؛ این منبع دیپلماتیک گفت: «من تایید می کنم که این پنج فروند هواپیمای جنگنده رافال در ساعت چهار و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر دیروز(چهارشنبه) مستقیما از فرانسه به قطر رسیدند.»

تحویل 5 جنگنده فرانسوی به قطر

این جت های جنگنده در حالی به قطر تحویل داده می شوند که این کشور به مدت دو سال است از سوی عربستان سعودی و هم پیمانانش تحریم شده است.

به دنبال آن که عربستان سعودی و هم پیمانانش، یعنی امارات عربی متحده، مصر و بحرین، در سال 2017 قطر را تحریم کردند، مقامات قطری چندین قرارداد نظامی عمده امضا کردند.

عربستان و هم پیمانانش با متهم کردن این کشور به حمایت از جنبش های تندرو، روابط خود را با دوحه قطع کردند. قطر این اتهامات را رد کرده است.

قطر که در سال 2015 سفارش خرید 36 فروند هواپیمای رافال را داده بود در سال میلادی گذشته 12 فروند دیگر از این نوع هواپیماها را سفارش داد. این کشور در نظر دارد 36 فروند دیگر از این نوع هواپیماها را سفارش دهد.

فرانسه اولین گروه از هواپیماهای رافال را به طور رسمی و طی مراسمی در شهر مرینیاک Merignac، واقع در جنوب غربی فرانسه، که محل ساخت این هواپیماهاست، به قطر تحویل داد. از آن زمان تا کنون خلبانان قطری سرگرم آموزش دیدن در خصوص نحوه استفاده از این هواپیماها بوده اند.

قطر قرارداد جداگانه ای در خصوص خرید 50 فروند هواپیمای ایرباس ای. 321 با فرانسه امضا کرده است. این کشور قراردادی نیز با انگلیس برای خرید جنگنده های تایفون امضا کرده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرده است قراردادی 12 میلیارد دلاری در خصوص فروش جنگنده های اف.35 ساخت آمریکا به قطر با این کشور امضا کرده است.

هواپیمای جنگی دو موتوره رافال از سال 2004 تا کنون در خدمت ارتش فرانسه بوده است.

فرانسه هواپیماهای میراژ اف.-1، آلفا جت و میراژ 2000 به قطر فروخته است.

فرانسه به مدت چندین سال نتوانست هواپیماهای رافال به کشورهای دیگر بفروشد. اما سرانجام در سال 2015 قرارداد فروش 24 فروند از این هواپیماها را با مصر و سپس قرارداد فروش شماری از این هواپیماها به قطر را امضا کرد.

هند نیز در سپتامبر سال 2016 موافقت کرد که 36 فروند هواپیمای رافال را از فرانسه خریداری کند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند