کدخبر: ۲۸۸۸۷۴ لینک کوتاه

رهبری: مشکلات ما با آمریکا از طریق مذاکره حل نخواهد شد

اقنصادنیوز: رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن ابراز تمایل ترامپ به مذاکره با را غیرصادقانه توصیف کرد و اوباما را هم به نقض برجام متهم ساخت. او گفت که آمریکا در مورد عدم قصد برای تغییر رژیم در ایران دروغ می‌گوید.

به گزارش اقتصادنیوز،  به نقل از دویچه وله؛ آیت‌الله خامنه‌ای‌،‌ رهبر جمهوری اسلامی ایران  صبح روز پنج‌شنبه، ۲۳ خرداد، در دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با تاکید بر "بی‌اعتمادی" جمهوری اسلامی نسبت به آمریکا، تجربه مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام را "تلخ" توصیف کرد و گفت ایران "چنین مذاکراتی را به هیچ وجه تکرار نخواهد کرد". او افزود که "مذاکره زیر فشار را نمی‌پذیرد".

به گزارش سایت خامنه‌ای، شینزو آبه در ابتدای دیدار گفته است که حامل پیامی از سوی ترامپ برای رهبر جمهوری اسلامی است.

در این گزارش اشاره‌ای دقیق به محتوای پیام ترامپ نشده است، ولی پاسخ‌های خامنه‌ای نشان می‌دهد که ترامپ در پیام خود دوباره بر عدم اراده آمریکا برای تغییر رژیم در ایران و تمایل به مذاکره برای دستیابی به توافق هسته‌ای جدید سخن گفته است. خامنه‌ای در واکنش به پیام انتقال یافته از سوی آبه گفته است: «ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.»

او ادامه صحبت‌هایش را نه برای انتقال به ترامپ که "در چارچوب گفتگو با نخست وزیر ژاپن" توصیف کرده، "زیرا ما ژاپن را کشوری دوست می دانیم، اگرچه گلایه هایی نیز وجود دارد."

خامنه‌ای در پاسخ به پیام ترامپ مبنی بر عدم اراده و قصد در مورد تغییر رژیم در ایران گفته است: «اینکه ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی تواند.»

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، گفته است: «ما این حرف را اصلاً باور نمی کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود.» او در این رابطه ارسال پیام برای مذاکره و همزمان اعمال تحریم‌علیه صنعت پتروشیمی ایران را متناقض و نشانه عدم صداقت آمریکا توصیف کرده است.

او افزوده است که ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و "اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد."

خامنه‌ای در ادامه دیدارش با آبه حتی باراک اوباما را که دولتش پیگیر توافق هسته‌ای برجام و دستیابی به آن بود به نقض این توافق متهم کرده است، ولی اشاره‌ای به مورد مشخص این نقض نکرده است. در دوران بعد از برجام برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی مانند حسن روحانی حل اختلافات با غرب را صرفا با برجام میسر نمی‌دانستند و معتقد بودند که به برجام‌های بیشتری برای حل مسائل اساسی‌تر با آمریکا نیاز است، ولی آیت‌الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره بیشتر با آمریکا را منتفی دانست.

او در گفت‌وگوی خود با آبه نیز گفته است: «ما معتقدیم از طریق مذاکره با آمریکا، مشکلات ما حل نخواهد شد.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند