کدخبر: ۳۰۴۸۹۴ لینک کوتاه

جزئیات دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و ایرلند

اقتصاد نیوز: رئیس جمهور در دیدار همتای ایرلندی خود گفت: هدف "ائتلاف امید" ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح‌آمیز و دوستانه میان آنهاست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، مهمترین مسائل دوجانبه و بین المللی روز چهارشنبه به وقت نیویورک، در دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و ایرلند مورد بحث و تبادل نظر گرفت.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور و "مایکل دی هیگینز" رئیس‌جمهور ایرلند در این دیدار که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد، بر توسعه گسترش همکاری‌های تهران – دوبلین در عرصه‌های مختلف تاکید کردند.

روحانی در این دیدار با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه مناسبات و همکاری‌های همه جانبه با کشورهای اروپایی از جمله ایرلند است، گفت: از  گسترش روابط سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی با ایرلند استقبال می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه برجام به عنوان یک موافقتنامه بین المللی با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل است، وظایف کشورهای اتحادیه اروپا و از جمله ایرلند را برای اجرای کامل برجام و به ویژه عملیاتی کردن اینستکس یادآور شد.

رئیس‌جمهور همچنین در این دیدار با تاکید بر اهمیت ابتکار صلح هرمز و ضرورت حمایت از اجرای آن تاکید کرد: هدف "ائتلاف امید" ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح‌آمیز و دوستانه میان آنهاست و حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع در مسیر کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.

"مایکل دی هیگینز" رئیس‌جمهور ایرلند نیز در این دیدار اظهارداشت: ایرلند مصمم به توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.

وی همچنین با بیان اهمیت پایبندی همه طرف‌ها به برجام، این توافق را به نفع صلح جهانی دانست و بر اجرای کامل آن از سوی همه طرف‌ها تاکید کرد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند