کدخبر: ۳۰۵۸۸۹ لینک کوتاه

راه عبور از مشکلات تهران چیست؟

اقتصادنیوز: طرح انتقال پایتخت به‌عنوان یکی از راهکارهای عبور از مشکلات زندگی در شهر تهران همچنان روی میز مسوولان وزارت راه و شهرسازی است. طرح این گزینه برای نخستین بار در دهه ۷۰ به‌عنوان راهکار کاهش حل مشکلات شهر تهران بر سر زبان‌ها افتاد. گزینه‌ای که با وجود طرح آن از چند دهه پیش تاکنون، هراز چندگاهی از بایگانی خارج می‌شود، درباره آن بحث و بررسی می‌شود و مجددا به همان جای قبلی باز می‌گردد. در ابتدای دولت یازدهم، با تصویب یک قانون در مجلس بنا شد یکبار برای همیشه به سوال «انتقال پایتخت آری یا نه؟» پاسخ داده شود. اما هنوز با وجود تاکید چندباره کارشناسان بر یک «نه مشترک» به انتقال پایتخت، این گزینه در دست بررسی قرار دارد. مسوولان با توجه به نام قانون که از واژه «انتقال یا ساماندهی» پایتخت استفاده کرده عنوان می‌کنند بنا دارند اگر پاسخ به این سوال منفی باشد، گزینه ساماندهی را مدنظر قرار دهند. در این میان برخی کارشناسان تاکید دارند گزینه انتقال پایتخت محدود به انتقال مرکز سیاسی-اداری با توجه به تجربه سایر کشورها می‌تواند گزینه مطلوب‌تری برای عبور از وضعیت کنونی شهر تهران باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، مطالعات انجام شده درخصوص تجربه سایر کشورها برای انتقال پایتخت نشان می‌دهد: ۷۷ کشور در طول زمان، پایتخت خود را تغییر داده‌اند و این امر به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی صورت گرفته است. برخی از کشورها سعی کرده‌اند همزمان با تغییر مرکزیت سیاسی و اداری، ماموریت‌های مختلف بین شهرهای کشور را توزیع کنند. برای مثال پاکستان به‌عنوان یک کشور همسایه، نقش تجاری و بازرگانی را به کراچی، نقش نظامی و صنعتی را به راولپندی، نقش فرهنگی را به لاهور و نقش اداری و سیاسی را به اسلام‌آباد داده است. همچنین عربستان سعودی، نقش سیاسی و اداری را به ریاض، تجاری و بازرگانی را به جده و گردشگری را به مکه واگذار کرده است.

طبق تجربیات جهانی، اقدام به انتقال مرکز سیاسی و اداری و استقرار آن در مکان ایمن در سال‌های اخیر بسیار انجام شده است برای مثال کره‌جنوبی، مصر و  اندونزی از جمله کشورهایی هستند که اقدامات اجرایی سنگینی را در سال‌های گذشته در راستای انتقال پایتخت انجام داده‌اند. کشورهایی که مراکز اداری و سیاسی خود را منتقل کرده‌اند ۴ تجربه مشترک دارند. بخش اعظم یا تمام هزینه مورد نیاز برای انتقال مرکز سیاسی و اداری و ساخت آن سایت از محل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تامین شده است. کشورهایی مثل مالزی، قزاقستان و کره‌جنوبی از جمله این کشورها هستند.با وجود چنین تجربه‌هایی، طرفداران ساماندهی پایتخت معتقدند ساماندهی پایتخت به دلیل مشکلات اقتصادی کشور باید در چند حوزه اصلی و خاص همچون حمل‌و‌نقل و ترافیک، آلودگی هوا و سایر مسائل زیست‌محیطی پیگیری شود و به نتیجه مشخص برسد. به گفته آنها در حال حاضر بار مالی سنگین انتقال پایتخت، عملا اجرایی شدن این گزینه را غیرممکن می‌کند به‌ویژه آنکه درمیزان موفقیت یا عدم‌موفقیت گزینه انتقال پایتخت تردیدهای جدی وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند