کدخبر: ۳۰۸۲۱۱ لینک کوتاه

سفیر ایران در هلند: بازگشت تحریم های ظالمانه و یکطرفه نقض قطعنامه های شورای امنیت است

اقتصادنیوز؛ علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند طی سخنانی در دانشکده اقتصاد آراسموس روتردام تصریح کرد: بازگشت تحریم‌های ظالمانه و یکطرفه، نقض صریح قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و موجب از بین رفتن هرگونه اعتماد و اعتبار تعهدات و نهادهای بین‌المللی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دکتر کاظمی در بخش اول سخنانش در این نشست که با استقبال صدها تن از دانشجویان از ملیت‌ها و رشته‌های مختلف تحصیلی همراه بود، ضمن معرفی جمهوری اسلامی ایران و ویژگی‌های منحصر به فرد جغرافیایی و تاریخی کشورمان، جنبش های مردمی معاصر برای دستیابی به استقلال و آزادی شامل نهضت مشروطه، نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی را برای شرکت کنندگان تبیین کرد.

وی همچنین دستاوردهای ملت ایران را معرفی نمود و یادآور شد که با توجه به جامعه جوان و دانش پژوه کشورمان، جایگاه علمی ایران از رتبه 53 جهانی در سال 1996 به رتبه 16 در سال 2018 ارتقاء یافته است.

سفیر ایران سپس با تشریح روند مذاکرات برجام تا حصول توافق و تعهدات طرفین، حقوق جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام، به ویژه پس از خروج یکطرفه آمریکا از این توافق را بیان کرد.

وی تأکید کرد: بازگشت تحریم‌های ظالمانه و یکطرفه، نقض صریح قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و موجب از بین رفتن هرگونه اعتماد و اعتبار تعهدات و نهادهای بین‌المللی است که وابسته به تصمیم یک فرد و نه حتی سیاست یک کشور بوده است.

در این مراسم که رئیس و اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه اراسموس نیز حضور داشتند، کاظمی ابدی در پاسخ به سؤالی درباره راه حل مورد انتظار برای منازعات منطقه، خاطرنشان ساخت: منشأ مشکلات منطقه، کشورهایی بودند که داعش را بوجود آوردند و با پول و سلاح تأمین کردند و همان‌ها مسبب وضعیت اسفبار جاری در سوریه و یمن هستند. اکنون 22 میلیون نفر در یمن در محاصره و قحطی به سر می‌برند.

وی تصریح کرد: حل این بحران‌ها تنها با قبول واقعیات، توقف جنگ و انجام مذاکره جدی توأم با اراده لازم برای خاتمه دادن به این وضعیت امکان پذیر خواهد بود.

شایان ذکر است، دانشگاه اراسموس از معتبرترین دانشگاه های اروپا است که هم اکنون 28 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند