کدخبر: ۲۱۸۴۸۳ لینک کوتاه

بازشماری آرای انتخابات عراق به دلیل تخلفات سنگین!

اقتصاد نیوز: در پی بالا گرفتن بحث بر سر تخلفات انتخاباتی در عراق، مجلس این کشور دستور داد که برگه‌های رای‌گیری به صورت دستی بازشماری شوند. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق از احتمال "تخلف انتخاباتی بی‌سابقه" سخن گفته بود.

اقتصاد نیوز، به نقل از دویچه‌وله؛ یک ماه پی از پیروزی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق، مجلس این کشور در نشست روز چهارشنبه (۶ ژوئن / ۱۶ خرداد) تصویب کرد آرای انتخابات بازشماری شوند، البته این بار به صورت دستی.

۱۷۳ تن از ۳۲۸ نماینده‌ی مجلس عراق در جلسه‌ای فوق‌العاده به طرح بازشماری، رأی مثبت دادند. حدود ۱۱ میلیون رأی در انتخابات پارلمانی اخیر در عراق به صندوق‌ها انداخته شده بود.

دو تن از نمایندگان مجلس عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفتند که در پی احتمال تخلفات سنگین در انتخابات اخیر قوانین مربوط به حق رأی نیز تغییر یافته است. حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق از احتمال "تخلف انتخاباتی بی‌سابقه" سخن گفته بود.

مقامات شورای انتخابات عراق به اهمال‌کاری و نادیده‌گرفتن اشتباه‌های دستگاه‌های الکترونیکی اخذ رای متهم شده‌اند. در پی دستور مجلس، رئیس شورای انتخابات عراق برکنار شده و نتایج صندوق‌های آرای خارج از کشور و آرای آوارگان عراقی در برخی از استان‌های این کشور باطل اعلام شده است.

قرار است کمیسیونی جدید در ارتباط با انتخابات تشکیل شود که اعضای آن ۹ قاضی خواهند بود.

در اواخر ماه مه سال جاری میلادی شورای انتخابات عراق از بروز "ناهماهنگی‌هایی" در ارتباط با شمارش آرا سخن گفته و دستور لغو نتایج بیش از یک هزار حوزه اخذ رای را داده بود.

برخی از نمایندگان مجلس خواهان آن شده بودند که کل انتخابات باطل اعلام و از نو برگزار شود. این خواست اما با مخالفت روبرو شد.

در انتخابات روز ۱۲ مه در عراق که با مشارکت ۵ / ۴۴ درصد واجدین شرایط برگزار شده بود، فهرست‌های انتخاباتی مقتدی صدر با ۵۴ کرسی، هادی العامری با ۴۷ کرسی و حیدر عبادی با ۴۲ کرسی در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته بودند.

در انتخابات روز ۱۲ مه در عراق در اکثر نقاط این کشور برای اولین بار از سیستم رأی‌گیری الکترونیکی استفاده شده بود. این نخستین انتخابات در این کشور پس از جنگ چندساله علیه "دولت اسلامی" (داعش) بود.