کدخبر: ۲۸۰۸۱۰ لینک کوتاه

ظریف در سفر خود به قطر، با انتشار عکس خلیج‌فارس این روز را تبریک گفت

اقتصادنیوز: محمد جواد ظریف به منظور شرکت در نشست همکاری و گفت و گوی آسیایی (ACD)، امروز ( سه شنبه) تهران را به مقصد دوحه پایتخت قطر ترک کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از ایرنا؛ نشست همکاری و گفت و گوی آسیایی، سال 2002 با حضور وزاری خارجه 18 کشور آسیایی در تایلند تاسیس شد و هم اکنون 34 کشور عضو این سازمان هستند.

با تصویب هیات دولت روز10 اردیبهشت هر سال روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده که سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس است.

خلیج فارس از سمت شمال با ایران، از غرب با کویت و عراق و از جنوب با عربستان، بحرین و امارات متحده عربی همسایه است و وسعت آن 240 هزارکیلومترمربع است و پس از خلیج مکزیکو و خلیج هودسن، سومین خلیج بزرگ جهان محسوب می‌شود. 

خلیج فارس از طریق تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریاهای آزاد متصل می شود و جزایر مهم آن عبارت‌ است از خارک، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، جزیره کیش، جزیره قشم، و لاوان که تمامی آنها به جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد.

خلیج فارس و سواحل آن سرشار از معادن نفت و گاز است و بیش از 35 درصد مصرف نفت جهان از خلیج فارس به سایر کشورهای جهان صادر می شود، به همین دلیل، منطقه‌ای مهم و استراتژیک محسوب می‌شود. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند