کدخبر: ۳۰۷۰۰۱ لینک کوتاه

نام‌های تکراری در خیابان‌های شهر تهران

اقتصادنیوز: پیدا کردن آدرس جدیدی در میان کوچه‌پس‌کوچه‌های تهران با یک دشواری همراه است. شاید برای شما هم این موقعیت به وجود آمده که در یک محله یا منطقه از شهر تهران با چند کوچه هم نام و به تعبیری نام مشابه برخورد کرده باشید. حتی برخی خیابان‌ها در دو منطقه جداگانه از پایتخت، با یک عنوان نام گذاری شده‌اند. مساله‌ای که به دشواری یافتن آدرس در شهر تهران افزوده است. جالب‌تر آنکه کوچه‌ها یا خیابان‌های فاقد نام نیز در محدوده شهر کم نیستند. اما چه تعداد از خیابان‌ها یا کوچه‌های پایتخت، نام‌های مشابهی دارند و چه تعداد هنوز اسمی برای آنها انتخاب نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مدتی پیش سازمان فاوا شهرداری تهران، آماری از کوچه‌ها و خیابان‌های شهر تهران منتشر کرد. در این اطلاعات نام‌های پر تکرار تهران نیز اعلام شد. بر اساس این آمار تهران ۲۸ هزار و ۲۰۸ کوچه دارد که هر کدام از آنها می‌تواند دستخوش تغییراتی از جمله تغییر نام، تخریب یا گسترش شود بنابراین، با توجه به ضرورت حفظ این داده‌ها به‌روزرسانی آنها در نقشه تهران و سامانه‌های مرتبط با آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تهران همچنین ۶۰ بزرگراه دارد. تعداد خیابان‌های اصلی این شهر ۳۴۵ و خیابان‌های فرعی آن ۲ هزار و ۳۵۱ است.

شهر تهران ۵۹ جاده، ۷۱۸ میدان، ۲۷۱ بلوار، ۳۷ پیاده‌راه و بیش از ۳۲هزار بن‌بست دارد که از میان آنها برخی معابر، فاقد نام یا دارای نام‌های تکراری هستند. برای مثال «بن بست اول» با هزار و ۷۹۴ بار استفاده برای نام‌گذاری بن‌بست‌های تهران، تکراری‌ترین نام در میان آنهاست.در میان کوچه‌ها نیز «کوچه دوم» با ۲۴۵ بار تکرار، بیشترین میزان نام‌گذاری را دارد. دلیل اینکه «کوچه اول» رکورددار نیست، تقسیم این نام‌گذاری میان دو واژه «یکم» و «اول» است که جمعا ۳۱۹تاست. اما کدام یک از اسامی رکورددار بیشترین تکرار در میان  کوچه‌های شهر هستند؟ بررسی‌های این سازمان نشان می‌دهد در میان نام‌های خاص، اسامی «یاس»، «لاله» و «حسینی» بیشترین مورد استفاده را در نام‌گذاری کوچه‌ها و بن‌بست‌های پایتخت دارد.

محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر درباره معابری که نام‌های مشابهی دارند می‌گوید: این یک ایراد درست است، برخی معابر در تهران وجود دارد که نام‌های تکراری دارند. تکرار برخی نام‌ها حتی به بیش از ۱۵۰ مورد می‌رسد مثل نام «مریم، نیلوفر، لادن و... و.» حتی خیابان‌هایی داریم که به نام شهدای بزرگ نام‌گذاری شده اما تکراری است مانند «شهید رجایی، شهید مطهری، باهنر و...» که در محلات مختلف به دلیل علاقه‌مندی که به این شهدای گرانقدر وجود داشته، این نام‌ها تکرار شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه با کمک سازمان فناوری اطلاعات، تمامی معابر ثبت شده و فراوانی نام‌ها مشخص خواهد شد، ادامه می‌دهد: یکی از تکنیک‌های نام‌گذاری، یکه‌سازی نام‌ها است و ما به سمت تغییر و تبدیل نام‌های تکراری خواهیم رفت.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند