نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 10 آذر آغاز هر دهه

تشکیل شورای‌عالی اسلامی نظارت بر توزیع عادلانه کالا/47 محتکر، گرانفروش و متقلب در کسب به زندان و شلاق محکوم شدند

کدخبر: 376184
​​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات10 آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: خستین نمایشگاه اختصاصی ایران در عربستان برگزار می‌شود

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

دهم آذر 1350؛ طرح پنجم عمرانی تهیه می‌شود

در این هفته اعلام شد امور برنامه‌ریزی برنامه پنجم از امور اجرایی در سازمان برنامه جدا شد و عده‌ای از کارشناسان کمیته‌های طرح‌های صنعتی، آموزشی، اجتماعی، بهداشت، ‌کشاورزی، سوخت و نیرو و عمران شهر و روستا عهده‌دار برنامه‌ریزی و تهیه و مطالعه طرح‌های برنامه پنج ساله عمرانی پنجم شدند.

برنامه پنجم عمرانی به احتمال قوی تا اوایل سال آتی تهیه می‌شود و به عقیده کارشناسان قبل از تصویب نهایی برای اظهارنظر در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت تا خطوط اصلی برنامه عمرانی آینده براساس تقویت بخش خصوصی تهیه و تنظیم شود.

یک مقام مطلع در این زمینه گفت: برنامه پنجم از هر حیث تکمیل‌کننده طرح‌های زیربنایی برنامه چهارم است و در این برنامه بخش خصوصی از تشویق و حمایت زیادی برخوردار خواهد شد و همچنین به تولید کالاهای مصرفی در صنعت و کشاورزی اولویت داده خواهد شد.

بازار پنبه محکم شد

معاملات پنبه در بازار با فروش حدود چهار هزار تن پنبه صادراتی به لهستانی‌ها رونق گرفت. چکسلواکی‌ها نیز برای خرید پنبه وارد بازار شدند، ولی تاکنون خریدی به وسیله چک‌ها در بازار صورت نگرفته است.

فروش 10 میلیون تومان پنبه به چین کمونیست و آغاز خرید کشورهای اروپای شرقی رونق تازه‌ای به معاملات پنبه داد و سبب گرمی دادوستد این کالا شد و قیمت‌ها را کمی بالا برد کارخانه‌های داخلی امسال به علت گرانی اقلام مختلف پنبه خرید خود را به میزان احتیاجات کوتاه‌مدت مصرفی پایین آوردند و با اقساط خرید می‌کنند.

قیمت پنبه مورد مصرف کارخانه‌ها برای اقلام درجه یک  هر کیلو 58 تا 59 ریال و اقلام درجه دو 57 ریال است.

معاملات صادراتی پنبه با کشورهای اروپای شرقی پایاپای صورت می‌گیرد. پیشنهاد خرید از کشورهای اروپای غربی که معاملات آن نقد است، کم شده است

10 آذر 1360؛ تشکیل شورای‌عالی اسلامی نظارت بر توزیع عادلانه کالا

حجت‌الاسلام سید محمد زابلی مشاور فرهنگی و سیاسی استانداری تهران درباره تشکیل شورای عالی اسلامی نظارت بر توزیع عادلانه کالا در استان تهران گفت: در جلسه‌ای که به همین منظور بعد از ظهر پریروز با حضور حجج‌الاسلام گلپایگانی و بکائی نمایندگان روحانیت مبارز و همچنین رئیس شورای عالی ستاد بسیج اقتصادی کشور، مهندس سمیعی معاون اداره آمار ایران، نمایندگان کمیته‌های انقلاب، مهندس سیفیان قائم‌مقام شهردار تهران و مهندس محمود صانعی‌پور استاندار تهران تشکیل شد، تصمیم بر این گرفته شد که نماینده وزارت بازرگانی و دادسرای ویژه صنفی نیز باید در این شورا عضویت داشته باشند.

حجت‌الاسلام زابلی افزود: دو امر مهم در جلسه پریروز مورد رسیدگی قرار گرفت: نخست تشکیل شورای عالی و دیگر انطباق مناطق 20 گانه تهران با مناطق چهارده گانه کمیته‌های انقلاب و سرعت بیشتر برای توزیع دفترچه‌های سهمیه مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت.

47 محتکر، گرانفروش و متقلب در کسب به زندان و شلاق محکوم شدند

دادگاه انقلاب اسلامی ویژه امور صنفی طی اطلاعیه‌ای اسامی و احکام محکومیت 47 تن از متخلفین را که طی یک ماه گذشته به جرم‌های احتکار، گران‌فروشی، تقلب، سرقت و خرید و فروش اجناس غیرمجاز تحت‌تعقیب قانونی قرار گرفته بودند به شرح زیر اعلام کرد:

- محسن مهمنشی، فروشنده ورق آهن به واسطه گران‌فروشی و عدم‌ارائه فاکتور و معرفی نکردن فروشنده اصلی محکوم به پرداخت 939.120 ریال و بیست روز بازداشت

- مجتبی اخوت، واردکننده مواد شیمیایی به واسطه گران‌فروشی محکوم به پرداخت 2 میلیون ریال

- اکبر مهجوریان، به واسطه گران‌فروشی چینی‌آلات محکوم به پرداخت مبلغ 330 هزار ریال و تعطیل 15 روز محل کسب

- سیدجمال میرمحمدی، به واسطه فروش بدون مجوز بخاری گازی و گران‌فروشی محکوم به پرداخت مبلغ 100 هزار ریال و قطع دو نوبت سهمیه

- ربانی، آهن فروش به واسطه گران‌فروشی در فروش پروفیل محکوم به پرداخت مبلغ 12 میلیون و سیصد و پنجاه و هفت هزار ریال و یک ماه زندان

- رحیم کاوه، به واسطه فروش غیرمجاز و گران‌فروشی گوشت راسته محکوم به پرداخت یک میلیون و 920 هزار ریال

- ملک‌پور، مدیر چلوکبابی ملک محکوم به پرداخت مبلغ 747 هزار و 520 ریال و نصب 10 روز تابلو

- رسول دانیال‌زاده، واسطه آهن محکوم به پرداخت 100 هزار ریال

- جعفر نباتی، به واسطه حمل غیرمجاز آرد محکوم به پرداخت مبلغ 100 هزار ریال

- حاج حسین عزیززاده درخصوص گران‌فروشی قیچی محکم به پرداخت 748 هزار و 920 ریال

- محمد هاتفی‌زاده، به علت فروش سهمیه سیگار محکوم به 15 روز بازداشت و لغو سهمیه به مدت 2 ماه و 20 ضربه شلاق

- محمود ناطق، به واسطه گران فروشی فلاکس محکوم به پرداخت 170 هزار ریال

- محمد علی‌پور و جواد علی‌پور، به واسطه فروش سیگار قاچاق محکوم به تبعید به رشت

 

بانک مرکزی وکیل نهادهای دولتی برای اموال به یغما برده‌شده

هیات دولت به ریاست مهندس میرحسین موسوی تشکیل جلسه داد و در مصوبه‌ای به بانک مرکزی وکالت داد که از جانب وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی اقدامات را در زمینه اموال موسسات و وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی که از توسط خانواده شاه مخلوع به یغما برده شده اقدامات لازم را اجام دهد.

 

10 آذر 1380؛ عوارض دریافتی از واردات فولاد باید شامل تمام کشورها شود

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خواستار تعمیم دریافت مابه‌التفاوت واردات محصولات فولادی به تمام کشورها شد.

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از روز 24 آبان‌ماه گذشته برای واردات انواع ورق وارداتی از سه کشور قزاقستان، روسیه و اوکراین به ازای هر کیلوگرم ورق گرم 200 ریال، ورق سرد 400 ریال و میلگرد 130 ریال مابه‌التفاوت اخذ می‌کند.

تقی بهرامی افزود: این مساله باعث شده تا واردکنندگان، محصولات یادشده را از سایر مرزهای رسمی به کشور وارد کنند و به صنایع داخلی لطمه بزنند. وی اظهار کرد: واردات بی‌رویه فولاد سبب شده تا 2 شیفت کاری کارخانه‌های فولادسازی در کشور تعطیل و با پول ایران برای کشورهای خارجی اشتغال ایجاد شود.

سیدرسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن مذکور نیز با اشاره به مزیت نسبی ایران برای تولید فولاد که مورد تایید انجمن بین‌المللی فولاد نیز قرار گرفته است، گفت: اکنون در شرایط خاص تاریخی به لحاظ نزدیکی با کشورهای آسیای میانه قرار داریم و ارزش پول این کشورها به شدت تنزل یافته و صادرات هر کالایی برای آنها مقرون به صرفه است.

راه‌آهن تهران از طریق بغداد به دمشق متصل می‌شود

مدیرعامل راه‌آهن سوریه اعلام کرد که راه‌اندازی خط آهن بغداد – حلب گامی مهم به سوی ایجاد گذرگاه بین‌المللی ایران – عراق – سوریه است.

گفته می‌شود خط آهن بغداد به شهر حلب سوریه، به‌زودی آغاز به کار خواهد کرد «محمایاد غزال» در آستانه گشایش این خط آهن افزود: متاسفانه مهم‌ترین گذرگاه راهبردی خاورمیانه برای انتقال ارزان  آسان کالا و مسافر که می‌تواند از سه کشور ایران، سوریه و عراق بگذرد، همچنان بسته است.

وی درباره آخرین مراحل راه‌اندازی خط آهن دمشق – بغداد – تهران گفت: برای اتصال شبکه راه‌آهن سوریه به عراق مسیر 150 کیلومتری «دیرالزور» به «ابوکمال» در خاک سوریه باید انجام شود که هم‌ اکنون 20 کیلومتر آن احداث شده و 130 کیلومتر باقی مانده را پس از انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم با هزینه تقریبی 160 میلیون دلار اجرا کند.

غزال تصریح کرد: بعد از 20 سال از سه‌شنبه آینده قطار حلب – بغداد و بالعکس به‌عنوان دومین قطار، میان سوریه و عراق با دو واگن خواب، یک واگن توریستی مجهز به رستوران و یک واگن ویژه حمل بار به حرکت درخواهد آمد. سوریه و عراق در آگوست سال گذشته میلادی و پس از یک وقفه 19 ساله سفر به کشور یکدیگر را به وسیله قطار آغاز کردند و از آن پس این قطار به‌طور هفتگی میان شهر موصل‌ واقع در 470 کیلومتری شمال عراق و شهر حلب واقع در 350 کیلومتری شمال دمشق تردد می‌کند.

نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در عربستان برگزار می‌شود

نخستین نمایشگاه بازرگانی ویژه جمهوری اسلامی ایران از سوم تا نهم بهمن‌ماه در «ظهران» عربستان برگزار می‌شود.

وابسته بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض با بیان این مطلب گفت: این نمایشگاه نخستین نمایشگاه اختصاصی ایران در عربستان سعودی در نوع خود بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

علی دریانیان اظهار کرد: در این نمایشگاه کارخانه‌های صنایع خودروسازی قالب و پرس، ماشین‌های پلاستیک‌سازی و شرکت‌های مختلف صنایع دستی و مواد غذایی ایران تولیدات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهند داد.

وی از تولیدکنندگان ایرانی که برای شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند، خواست تا تولیدات خود را در کیفیتی عرضه کنند که قابل رقابت با کالاهای مشابه داخل و خارج عربستان باشد.

10 آذر 1390؛ مخالفت دولت با طرح بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار

پس از دو هفته بحث بر سر جزئیات طرح بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار در مجلس، روز گذشته دولت از مخالفت جدی خود با این طرح خبر داد.

محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان تاکید کرد: در این طرح بسیاری از وظایف حاکمیتی و مدیریتی اقتصاد کشور از دولت گرفته شده است. در صورتی که این طرح با همین مفاد به تصویب برسد، دیگر نباید دولت را در مورد اقتصاد کشور مسوول دانست؛ زیرا اختیارات قوه‌مجریه سلب شده و به شورای گفت‌وگو داده شده است.

میرتاج‌الدینی همچنین بخشی از این طرح را مخدوش‌کننده استقلال بانک مرکزی و نقش شورای پول و اعتبار خواند. با این حال محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی که در نشست مجلس حاضر بود، تاکید کرد که طرح یادشده به هیچ وجه در پی سلب اختیارات شورای پول و اعتبار نیست.

علی لاریجانی، رئیس مجلس هم ساعتی بعد در پاسخ به سخنان معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد که این طرح ربطی به مخدوش شدن استقلال بانک مرکزی ندارد. او اگرچه پذیرفت که طرح کسب‌و‌کار برخی ایرادات دارد از کلیات این طرح دفاع کرد و گفت که بخش خصوصی باید بتواند در مجامع تصمیم‌گیر حرفش را بزند.

جهش نفت به بشکه‌ای 101 دلار

پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا و پنج بانک مرکزی دیگر توافق کردند نرخ بهره مالکانه مبادله نقدی دلار را تا 50 درصد کاهش دهند، دیروز چهارشنبه قیمت نفت جهش کرد و به بیش از 101 دلار در هر بشکه رسید.

دیروز در لندن، نفت خام برنت 74 سنت افت کرد و بشکه‌ای 56/111 دلار معامله شد. فدرال رزرو در بیانیه‌ای اعلام کرد اقدام مشترک با بانک‌های مرکزی کانادا، انگلستان، ژاپن، اروپا و سوئیس برای کاهش فشار در بازارهای مالی و کمک به تقویت فعالیت‌های اقتصادی صورت گرفته است.

آغاز عرضه اوراق سلف نفتی از ماه آینده

عرضه «اوراق سلف نفتی» از یک ماه دیگر آغاز می‌شود تا اولین گام برای خصوصی‌ شدن نفت پس از چهار دهه برداشته شود.

براساس آنچه نماینده وزارت نفت از روند عرضه این اوراق در جمع اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران تشریح کرد، شرکت ملی نفت ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی کشور در نظر دارد برای جبران توقف سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه نفت و گاز از سال 1385 و تبعات آن در سال‌های اخیر و نیز افزایش سهم برداشت ایران از میادین مشترک در برابر کشورهای حوزه خلیج فارس که طرف قرارداد شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی هستند و بیشترین سهم را از میادین از آن خود می‌کنند، طرح عرضه اوراق سلف نفتی در بورس را اجرایی کند.

اوراق سلف نفتی چهار ساله است که خرید آن در سال 90 و فروش مجدد آن به دولت در سال 94 خواهد بود. این اوراق به معامله نفت سنگین خام صادراتی ایران با حداقل سود 9 درصد و حداکثر سود 12 درصد تعلق می‌گیرد و پایه هر قرارداد 10 بشکه نفت است.

رونمایی از سیاست‌های جدید ارزی

مینو کیانی‌راد، معاون جدید ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه روند کلی نرخ ارز روند ثابت است، گفت: نرخ ارز در آینده نزدیک یکسان خواهد شد، اما این به معنای این نیست که بانک مرکزی نرخ ارز بازار آزاد، فرعی و مرجع را «یک» نرخ واحد کند. معاون ارزی بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی نیازهای اساسی مردم را برآورده نکرده است و ارز را به آنچه از این نیازهای مردم باشد، می‌پردازد.

  • اطلاعات10آذر 1350
  • اطلاعات10آذر 1360
  • اطلاعات10آذر 1370
  • اطلاعات10آذر 1380
  • اطلاعات10آذر 1390
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما