آشنایی با دروازه قرآن شیراز با خرید بلیط چارتری شیراز

کدخبر: 447965

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

شیراز از شهرهایی است که همه ساله میزبان مسافران و گردشگران زیادی است

 در این مطلب از اس چارتر قصد داریم تا شما را با یکی از این مکان های دیدنی یعنی دروازه قرآن شیراز آشنا کنیم همچنین می توانید بلیط هواپیما تهران شیراز را از سایت اس چارتر تهیه کنید پس با ما همراه باشید.

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز در زمان عضدالدوله دیلمی بنا شد و قرآنی در آن قرار دادند تا مسافران هنگام گذر از زیر آن متبرک بشوند، در دوران زندیه یعنی کریم خان زند این دروازه را بازسازی کردند و اتاقی به بالای آن اضافه کردند و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاق بالای آن قرار دارند.

همچنین جالب است بدانید این قرآن ها به قرآن هفده من معروف هستند و از دروازه قرآن به موزه پاریس انتقال یافتند این دروازه در دوران قاجار به دلیل رخ دادن چند زلزله صدمه های زیادی دید و شخصی به نام محمد زکی خان نوری آن را تعمیر کردند به این بنا در زمان های گذشته طاق قرآن هم می گفتند که روزهای اول هر ماه مردم از شهر خارج می شدند و از زیر این طاق عبور می کردند در سال 1315 این بنا به دستور رضا خان تخریب شد همچنین این اثر در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است و گلشن شیراز دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر بین کوه چهل مقام و کوه بابا کوهی واقع شده است و در خروجی شیراز به سمت شهر مرودشت واقع شده است همچنین دروازه قرآن که بنای تاریخی می باشد در کنار فلکه طاووسیه قرار گرفته است.

دروازه قران

بناهای نزدیک به دروازه  قرآن شیراز چه هستند ؟

از بناهای نزدیک به دروازه قرآن می توان به مقبره خواجوی کرمانی در فاصله ده دقیقه ، باغ جهان نما با فاصله 500 متر، مقبره شاعر نامدار پارسی زبان حافظ شیرازی و باغ جهان نما اشاره نمود. شما می توانید در کمتر از سه دقیقه بلیط هواپیما چارتری کیش شیراز خود را از سامانه اس چارتر دریافت نمایید.

دروازه قرآن و آرامگاه کوروش کبیر

شاید برایتان سوال باشد چرا آرامگاه کوروش کبیر؟ به دلیل اینکه نمای کلی دروازه قرآن نمادی از آرامگاه کوروش کبیر است برای ساخت این بنا از مصالحی چون سنگ و سیمان که به شیوه ی سنتی ان را ساخته اند استفاده کرده اند همچنین در سطح  های شمالی و جنوبی آن کاشی کاری شده است این دروازه قرآن  دارای یک دهنه بزرگ و دو دهنه کوچک در دو طرف ان است در دهنه ی غربی، راه پله ی ورود به اتاق بالای دروازه قرار گرفته است و در هر سه سمت ان پنجره ی مشبک کاشی کاری شده وجود دارد؛ در دهنه غربی ان راه پله ورود به اتاق بالای دروازه قرار دارد و قرآن در آن نگهداری می شود، در بخش دهنه شرقی آرامگاه سازنده این دروازه شادروان ایگار قرار دارد.

قرآن هفده من

آنهایی که قرآن هفده من را گذاشته بودند بر این باور هستند که قرآن تا پایان هر ماه آنها را از هر بلایی حفظ می کند همچنین بدانید که در این بنا آیاتی از قرآن به خط ثلث و نسخ دور تا دور دروازه قرآن است و در قسمت شمالی این طاق آیه  :«انّ هذا القران یهدی للتی هی اقوم» .(سوره اسراء، آیه9 ) نوشته شده است.

دروازه قرآن از نماد های کهن و قدیمی شیراز است که با بیشتر شدن رفت و آمد ها در همان سال دره ی عمیق تنگه را پر کرد و باعث شد تا بلواری بزرگ و دو طرفه احداث بشود که خودرو ها از آن عبور کنند همچنین دروازه قرآن در سال 1327 خورشیدی احداث شد. برای دیدن دروازه قرآن شیراز کافی است در اولین فرصت بلیط چارتر خود را بگیرید و سفر کنید.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما