موسی غنی نژاد

متولد: 1330-01-01

خلاصه مطلب

دکتر موسی غنی نژاد اهری اقتصاددان ارشد ایرانی و پیرو مکتب اقتصاد آزاد به حساب می آید. تلاش های دکتر غنی نژاد در طول سال های متمادی از طریق تدریس، تالیف، سخنرانی و نگارش مقالات متعدد در مجلات و روزنامه ها موجب شده تا فصل تمایز اقتصاد آزاد با آنچه به غلط اقتصاد آزاد را مترادف مکتب سرمایه داری یا مکتب مرکانتلیسم می دانند، برای علاقمندان به اقتصاد در ایران مشخص شود.

مدرک تحصیلی

کارشناسی حسابداری از دانشگاه تهران

کارشناسی ارشد اقتصاد توسعه از دانشگاه سوربن فرانسه

دکتری اقتصاد توسعه از دانشگاه سوربن فرانسه

دکتری معرفت شناسی علم اقتصاد (ناتمام)

سوابق کاری

استاد بازنشسته دانشگاه صنعت نفت

ریاست مرکز تحقیقات اقتصادی روزنامه دنیای اقتصاد

مشاور اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی تهران

توضیحات

دکتر موسی غنی نژاد در سال 1330 خورشیدی در شهر تبریز متولد شد. نخست در رشته حسابداری در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و مدرک کارشناسی خود را در این رشته گرفت. اما همان اندک واحدهای درسی اقتصاد در دوره لیسانس حسابداری، جرقه علاقه به علم اقتصاد را در دل وی روشن کرد که بعدها به شعله ای عظیم تبدیل شد. به همین منظور وی راهی فرانسه شده و در دانشگاه معتبر سوربن پاریس ، تحصیل اقتصاد را آغاز کرد. دکتر غنی نژاد مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در گرایش اقتصاد توسعه دریافت کرد. اینجا پایان کار او در تحصیل آکادمیک اقتصاد نبود. غنی نژاد پس از آن تحصیل در گرایش معرفت شناسی علم اقتصاد را آغاز کرد اما پایان نامه خود در این رشته را دفاع نکرده و به ایران مراجعت کرد. 

دکتر غنی نژاد در ابتدای بازگشت به کشور ابتدا به تدریس در دانشگاه تبریز مشغول شد. اما پس از مدتی به عضویت هیات علمی دانشگاه صنعت نفت درآمد و در همین دانشگاه نیز به افتخار بازنشستگی نائل آمد. وی در اداور مختلف در دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف و همچنین موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی به عنوان استاد مدعو تدریس کرده است.

دکتر موسی غنی نژاد هم اکنون بزرگترین اقتصاددان ایرانی در زمینه معرفت شناسی علم اقتصاد برشمرده می شود. علاقه و مطالعه وی به فلسفه باعث ایجاد نوعی نگرش عمیق در معرفت شناسی اقتصاد را پدید آورده است. 

از دکتر غنی نژاد تاکنون ۷ جلد کتاب منتشر شده‌است از جمله آنها می توان به تجددطلبی و توسعه در ایران ، آزادی‌خواهی نافرجام (نگارش مشترک با دکتر محمد طبیبیان) ، دربارهٔ هایک و جامعهٔ مدنی ، آزادی، اقتصاد و سیاست و معرفت شناسی اقتصاد اشاره کرد. دکتر موسی غنی نژاد هم اکنون ریاست مرکز تحقیقات اقتصادی روزنامه دنیای اقتصاد را به عهده دارد.

مقالات