کدخبر: ۳۶۹۷۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کدام استان‌ها بیشترین وام اشتغال در نیمه اول سال را دریافت کردند؟ + جدول

اقتصادنیوز : ​آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات در قالب تبصره ۱۸ به منظور تولید و اشتغال در نیمه نخست سال جاری بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی ۳۲ هزار و ۳۱۲ میلیارد ریال تسهیلات به ۵۵۹ واحد متقاضی دریافت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه پرداخت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ بررسی‌ها حاکی از آن است در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۹ برای دریافت این میزان تسهیلات دوهزار و ۱۰ مورد ثبت‌نام انجام شده بود که یک‌هزار و ۸۷ مورد آنها به ارزش ۸۲ هزار و ۶۷۴ میلیارد ریال به بانک‌ها معرفی شدند.

براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی استان قم با دو هزار و ۹۷۵ میلیارد ریال برای ۴۶ طرح، خراسان‌رضوی با دوهزار و ۸۳۷ میلیارد ریال برای ۵۳ طرح و تهران با دوهزار و ۴۴۹ میلیارد ریال برای ۳۲ طرح، به ترتیب سه استان برتر در پرداخت این تسهیلات در ۶ ماه نخست امسال محسوب می‌شوند.

در عین حال جنوب کرمان ۷۴ میلیارد ریال برای پنج طرح، کمترین آمار اعطای تسهیلات تبصره ۱۸ را در این مدت به خود اختصاص داد.

اواخر سال گذشته بود که در راستای افزایش اشتغال، شرایط جدید شارژ مالی واحدهای صنعتی با هدف تولید و اشتغال برای سال‌جاری از سوی متولیان این بخش ابلاغ شد. طرحی که براساس آن سیاست‌گذاران صنعتی کشور در قالب موضوع بند «الف» تبصره ۱۸ قانون بودجه، ثبت‌نام از متقاضیان بنگاه‌های تولیدی در جهت اجرای برنامه تولید و اشتغال بخش صنعت و معدن را در دستور کار قرار دادند. تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و معدنی و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی از مهم‌ترین برنامه‌های تبصره ۱۸ برای سال‌جاری به‌شمار می‌رود و براساس جزئیات اعلام شده، برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت و معدن حدود ۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن از طریق منابع بانکی و ۱۰هزار میلیارد تومان باقی مانده نیز از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد. البته در این طرح هزار میلیارد تومان هم برای یارانه سود تسهیلات از سوی سیاست‌گذار منظور شده است. در این برنامه همچنین با تخصیص یارانه سود پیش‌بینی شده، نرخ نهایی سود تسهیلات طرح‌ها و واحدهای تولیدی در صورت تحقق اهداف مربوط، برای مناطق برخوردار به ۱۴ درصد و برای مناطق کم‌برخوردار به ۱۲ درصد کاهش می‌یابد.

تسهیلات

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند