افزایش 69 درصدی هزینه‌های تولید در بخش معدن

کدخبر: 371124
اقتصادنیوز : تورم نقطه به نقطه توید در بخش معدن از 69 درصد عبور کرد که نشان دهنده افزایش قابل توجه هزینه های تولید در این بخش در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته است.

به گزارش اقتصاد نیوز؛‌ گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که نرخ تورم تولید در بخش معدن طی تابستان سال جاری مسیر صعودی در پیش گرفته است.

بر اساس این آمارها، نرخ تورم نقطه به نقطه تولید در بخش معدن در تابستان سال جاری نسبت به تابستان سال گذشته به 69.1 درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این بخش در فصل بهار 36.7 درصد بوده است که نشان می دهد هزینه های تولید در بخش معدن بار دیگر شتاب گرفته است. میانگین قیمت دریافتی توسط فروشندگان مواد معدنی به ازای فروش محصولاتشان در داخل کشور، در فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به فصل تابستان ١٣٩٨، 69.1 درصد افزایش دارد. در فصل مورد بررسی تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه استخراج زغال سنگ معادل 84 درصد، استخراج کانه های فلزی 74.4 درصد و استخراج سایر معادن 41.4 درصد است. تورم نقطه به نقطه در هر سه گروه عمده استخراج زغال سنگ، استخراج کانه های فلزی و استخراج سایر معادن در مقایسه با فصل بهار ١٣٩٩ افزایش داشته است.

تورم

تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل تابستان ١٣٩٩ به 32.3 درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل بهار ١٣٩٩ معادل 16.2واحد درصد افزایش دارد. تورم فصلی مربوط به گروه استخراج زغال سنگ معادل 48.5 درصد، استخراج کانه های فلزی 35.4 درصد و استخراج سایر معادن 12.5درصد بوده است. تورم فصلی هر دو گروه عمده استخراج زغال سنگ و استخراج کانه­های فلزی در مقایسه با فصل قبل افزایش داشته است. تورم فصلی گروه استخراج سایر معادن در مقایسه با فصل قبل با کاهش مواجه بوده است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٣٩٩ نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) به 44 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل 6.3 واحد افزایش نشان می دهد. در فصل مورد بررسی، تورم سالانه مربوط به گروه استخراج زغال سنگ  برابر با 72.8 درصد، استخراج کانه های فلزی 43.8 درصد و استخراج سایر معادن 35.4 درصد است.

 

تورم 1

تیتر یک
  • بررسی رکوردهای هفتگی آمارهای کرونا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

    موج چهارم بیماری کرونا در ایران اوجی دوباره گرفته و شمار مبتلایان در هفته چهارم را به بیشترین حد خود از ابتدای شیوع…

از دست ندهید
بلیط هواپیما