تحقق 76 درصدی ثبت نام بنگاه های اقتصادی

کدخبر: 377051
طبق آمارهای اعلام شده نیز بیش از 70 هزار استاد دانشگاه در کشور وجود دارد که فقط 669 نفر در سامانه طرح تاپ ثبت نام کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شاتا، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت همکاری دانشگاه ها برای عملیاتی کردن هر چه بهتر طرح تاپ را مورد تاکید قرار داد.

 برات قبادیان در اولین همایش ملی برنامه درسی و اشتغال با تاکید بر این مطلب، افزود: طبق اعلام رسمی بیش از یک میلیون دانشجوی مقطع ارشد و دکترا در کشور وجود دارد و تاکنون تنها 561 مورد ثبت نام در سامانه تاپ صورت گرفته است که دانشگاه ها باید در این خصوص کار بیشتری را انجام دهند.

  طبق آمارهای اعلام شده نیز بیش از 70 هزار استاد دانشگاه در کشور وجود دارد که فقط 669 نفر در سامانه طرح تاپ ثبت نام کرده اند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت به طرح تاپ به عنوان راهبرد اساسی اشتغال پایدار دانش آموختگان دانشگاهها اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری مهرماه سال 96 تبدیل نگاه از مونتاژ کاری به نوآوری در صنعت را مطرح نمودند.

قبادیان ادامه داد: برای رسیدن به این مهم در بازه زمانی 10 ساله در صورتی که برنامه های موجود از جمله سند چشم انداز 1404، ابلاغ سیاست های علم و فناوری و همین طور قوانین بالادستی مانند برنامه های توسعه و ... به درستی عملیاتی شود، سال 1406 صنعت کشور تبدیل به صنعت نوآور خواهد شد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: سوال بسیاری از کارشناسان که دغدغه نوآوری در صنعت کشور را دارند این است که در چنین شرایطی چه باید کرد؛ برای پاسخ به این سوال طی برنامه ریزی های مختلف طرح توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (طرح تاپ) در حدود 2 سالی است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و راه اندازی شده است.

قبادیان همچنین به فرمایشات مقام معظم رهبری (مهر ماه سال 97) اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند "ما باید به جایی برسیم که در جلسه دفاع دانشجویان، صاحبان صنایع دانشجوی در حال دفاع از پایان نامه را شکار کنند.

وی تاکید کرد: اکنون بیش از آنکه به انتقاد نیاز داشته باشیم، نیاز داریم که در کنار یکدیگر قرار بگیریم، البته که انتقاد خوب است اما این انتقادات نیاز به برنامه ریزی و راه حل دارد که طرح تاپ به عنوان راه حل اساسی و کلیدی برای دانش آموختگان دانشگاهی توصیه می شود، تا دانشجو نه اینکه بعد از فارغ التحصیلی بلکه در حین تحصیل وارد صنعت شود.

صنعت نیازمند دانش فنی و عملگرایی

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به روند تحول دانشگاه ها و صنایع مطرح دنیا، تصریح کرد: اکنون صنعت نیاز به دانش فنی، عملگرایی، نتیجه گرایی و در نهایت سود و عرضه محصولات دانش بنیان و با کیفیت استاندارد معتبر به بازار های داخلی و خارجی دارد، با نگاهی به شاخص های مهم تحقیق و توسعه کشور ها در سال 2019 مشخص می شود که کشور فنلاند بیش از 7 هزار محقق تمام وقت در هر میلیون نفر از جمعیت خود در اختیار دارد، این در حالی است که ایران تنها از ٨٠٠ نفر محقق تمام وقت در یک میلیون نفر از جمعیت کشور بهره می برد.

قبادیان همچنین بیان کرد: صنایع نباید از دانشگاه ها انتظار داشته باشند که فناوری بالا در اختیار آنها قرار دهد، چرا که دانشگاه ها قادر به تامین بخشی از فناوری تا سطوح 5و 6 از مراحل ٩گانه بلوغ فناوری برای صنایع هستند و تا زمانی که صنعت و دانشگاه علاوه بر ارتباط مشارکت نداشته باشند، ما نباید انتظار داشته باشیم که معجزه شود.

تحقق اهداف قابل قبول در طرح تاپ

معاون وزارت صمت هدف اصلی طرح تاپ را توسعه دانش بنیان بنگاه ها، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارتقا سطح مهارت فارغ التحصیلان مشمول خدمت سربازی، ظرفیت سازی اشتغال از طریق خلق ارزش افزوده جدید و تامین اشتغال زایشی و پایدار دانست و گفت: طرح تاپ بدون در نظر گرفتن هیچ گونه بودجه ای تا به امروز مراحل قابل قبولی را طی کرده است.

قبادیان ادامه داد: با اجرای طرح‌های تحقیقاتی توسط استادان دانشگاه و انجام پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی، انجام فرصت مطالعاتی صنعتی، پسا دکترای صنعتی و خدمت نظام وظیفه دانش آموختگان ارشد و دکتری نخبه دانشگاهی در شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای تحقیق و توسعه(R&D) ، بویژه در بخش خصوصی هم اشتغال پایدار آنان فراهم شده و هم با ایجاد خطوط جدید تولید ناشی از نوآوری و خلاقیت، ااشتغال زایشی برای سایر نیروهای ماهر و متخصص جویای کار نیز فراهم می شود.

قابلیت نهادینه شدن طرح تاپ

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن وتجارت تصریح کرد: این طرح می تواند در همه ادوار اقتصاد، صنعت و دانشگاه درکشور نهادینه شده و جزو لاینفک توسعه پایدار و متوازن محسوب ‌شود، چرا که این مسیر توسط کشورهای توسعه یافته پیموده شده وکشور ما نیز متناسب با شرایط خود ناگزیر باید این مسیر را طی نماید.

قبادیان افزود : تا کنون ثبت نام بنگاه های اقتصادی با 76 درصد تحقق همراه بوده است. همچنین تعداد پروژه های ثبت شده در سامانه تاپ به رقم 4842 مورد رسیده است، با وجودی که در شرایط خاص بیماری کرونا به سر می بریم، تحقق 56 درصدی برای تعداد پروژه های ثبت شده را شاهد بوده ایم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مجوز 200 نفر سرباز تاپ برای ورود به صنایع صادر شده است و 443 نفر کاندید بودند که براساس شاخص های ارزیابی 10 درصد نخبه تشخیص داده شدند.

ثبت نام ١٣ هزار واحد صنعتی، معدنی و تجاری

معاون وزارت صمت اعلام کرد: سامانه طرح تاپ به آدرس www.iranetop.ir در دسترس بخشهای اقتصادی و دانشگاهیان بوده و تاکنون ١٣ هزار واحد صنعتی، معدنی و تجاری در این سامانه ثبت نام کرده‌ و در حدود ٥ هزار مسئله و پروژه علمی و فناورانه را در این سامانه ثبت کرده اند.

قبادیان در پایان با بیان این که در سال جاری مقام معظم رهبری از اقدامات وزارت صنعت، معدن وتجارت ابزار خرسندی کرده اند گفت امیدوارم همگی دست در دست یکدیگر بتوانیم برای کشورمان ارزش آفرین باشیم .

 

 

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید