رشد 68 درصدی محصولات صنعتی و معدنی در نیمه پاییز؛ تلویزیون در صدر فهرست

کدخبر: 377448
اقتصادنیوز : دادهای اعلام شده از وضعیت 25 قلم کالای اصلی صنعتی و معدنی در 8 ماه منتهی به آبان سال جاری نشان دهنده آن است که 17 محصول رشد مثبت را ثبت کردند و 8 محصول افت تولید داشته اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شاتا، با توجه به دادهای اعلام شده می توان گفت 68 درصد از محصولات رشد تولید داشته اند و 32 نیز افت تولید را تجربه کرده اند.  

با توجه به داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از میان 25 قلم کالای صنعتی و معدنی ارزیابی شده «تلویزیون»، « لاستیک خودرو»، «انواع خودرو سواری»، «سیمان»، «کاتد مس» و«فولاد خام» بیشترین سهم از رشد تولید را به خود اختصاص داده اند. 

در این خصوص سعید زرندی در جلسه پایش آمار با اعلام این خبر افزود: در هشت ماهه امسال انواع خودرو سواری با تولید حدود 543 هزار دستگاه و رشد 21 درصدی، تلویزیون 797 هزار دستگاه با 61 درصد رشد، کاتد مس 192 هزارتن با افزایش 9 درصدی ، فولاد خام با بیش از 19 میلیون تن و رشد بیش از 8 درصدی، سیمان با تولید 48 میلیون تن و رشد 15 درصدی و لاستیک خودرو با تولید 178 هزارتن با رشد 25 درصدی را نشان می‌دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون الکتروموتور، کاغذ، کنسانتره زغال‌سنگ و ظروف شیشه‌ای با کاهش تولید مواجه بوده‌اند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در این مدت 4 هزار و 560 پروانه بهره‌برداری جدید صادر شد که در تعداد 11 درصد و با ایجاد اشتغال مستقیم برای بیش از 86 هزار نفر رشد 35 درصد را در بخش اشتغال نشان می‌دهد.

زرندی افزود: صدور پروانه صنفی در این مدت نزدیک به 50 درصد رشد داشته است.

وی گفت: در حوزه تجارت الکترونیک نیز صدور گواهی امضای الکترونیکی در این مدت 53 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: پروانه اکتشاف معدن با صدور 647 پروانه با رشد 12 درصدی، گواهی کشف با 339 مورد 5 درصد و پروانه بهره‌برداری معدن با 410 مورد 6 درصد ، رشد داشته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تسهیلات به بخش صنعت و معدن نیز گفت: از منابع پروژه رونق تولید به 2 هزار و 257 واحد به مبلغ بیش از 59 هزار میلیارد ریال و از محل تبصره 18 قانون بودجه به 829 واحد به ارزش 46 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

زرندی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: انتشار آمار بخش تولید و تجارت به صورت شفاف و منظم انجام می‌شود و همه اطلاعات مثبت یا منفی در اختیار عموم قرار می‌گیرد و در این خصوص ملاحظه‌ای را مدنظر نمی‌گیریم.

وی گفت: اطلاعات کل گزارش واحدهای غیرفعال که شاید در گذشته ملاحظاتی برای انتشار عمومی بود را در سامانه بهین‌یاب برای دسترسی سرمایه‌گذاران قرار داده‌ایم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وقتی تصمیم به انتشار عمومی صنایع اشباع گرفتیم، برخی افراد نگران تبعات انتشار این لیست بودن اما تصمیم گرفته شد این صنایع به صورت عمومی نیز اعلام شود.

زرندی تصریح کرد: سیاست‌ ما در معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که همه اطلاعات، آمار و گزارش‌ها در دسترس عموم قرار گیرد و هم اکنون در این خصوص در بین سایر دستگاه‌های دولتی پیشتاز هستیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت همچنین گفت: در سامانه بهین‌یاب، بخشی به عنوان پایش فضای کسب‌وکار ایجاد کردیم تا صنعت‌گران، معدن‌کاران و تجار نظر خود را در خصوص موانع کسب‌وکار اعلام کنند.

زرندی افزود: نتیجه این پایش را در خود سامانه قرار داده‌ایم که همگان از نتایج این نظرسنجی هم بهره‌ مند شوند.

وی همچنین در خصوص میز خدمت الکترونیک نیز گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم ارائه خدمات به صورت الکترونیکی و تکریم ارباب رجوع و عدم حضور مراجعان به وزارت‌خانه میز خدمت الکترونیکی در سامانه بهین‌یاب ایجاد شده و در مدت حدود یک ماه 275 درصد درخواست واصل که به 258 درخواست پاسخ داده شده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان بیان کرد: اکثر خدمات وزارت‌خانه، صدور مجوزها درخواست تسهیلات و ... به صورت الکترونیکی است و میز خدمت الکترونیکی آماده ارائه به ذینفعان وزارتخانه است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما