براساس رصد بازار کالا در میانه پاییز نمایان شد؛

رکوردداران رشد قیمت کالای اساسی خوراکی +جدول

کدخبر: 378846
اقتصادنیوز : قیمت برنج پاکستانی باسماتی (درجه 1) در بازار در نیمه پاییز نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از دوبرابر شد تا به این طریق این کالای اساسی و مهم در جمع خوراکی ها صدرنشینی رشد قیمت را از آن خود کند.

به گزارش اقتصادنیوز؛  ارزایابی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که تمام اقلام بررسی شده در دوره زمانی مورد بررسی رشد قیمت 20 تا 107 درصد داشته اند. در این دوره زمانی 9 قلم کالای اساسی و مهم در چهار گروه انواع «برنج»، «شکر» و «گوشت سفید» و «گوشت قرمز» مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

رکورد دار رشد قیمت

«برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) »، «برنج تایلندی (غیر از هومالی)»، «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی (درجه یک)»، «شکر سفید»، «شکر سفید 900 گرمی»، «گوشت گوساله»، «گوشت گوسفندی‌(مخلوط)» و «گوشت مرغ تازه» 9 محصولی هستند که در چهار گروه مختلف روند  قیمتی آنها در میانه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ارزیابی شده است.

با توجه به رصد صورت گرفته می توان گفت بالاترین رشد قیمت در مدت زمان مورد بررسی به «برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) » اختصاص داشته بطوریکه در دوره زمانی مورد بررسی این مدل برنج رشدی 107.4 درصدی را تجربه کرده و قیمت آن از کیلویی 11 هزار و 712 تومان به 24 هزار و 293 تومان رسیده است.

اما کمترین رشد قیمت نیز در این دوره زمانی به گوشت گوساله اختصاص داشته، بطوریکه در میانه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد 20.3 درصدی گوشت گوساله بوده ایم. گوشت گوساله در میانه پاییز سال گذشته با قیمت هر کیلو 78 هزار و 833 تومان در بازار معامله می شد که این قیمت در مدت مشابه سال جاری به 94 هزار و 821 در هر کیلو رسید.

قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی (غیرهومالی) نیز از کیلویی هفت هزار و 710 تومان در آبان سال گذشته با 88 درصد افزایش  به 14 هزار و 497 تومان در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

براساس این گزارش برنج ایرانی از جمله برنج طارم و برنج هاشمی درجه یک نیز در یک سال گذشته در بازه زمانی مورد بررسی به ترتیب .40.2 و 39.7 درصد افزایش قیمت داشته اند؛ بطوریکه قیمت برنج طارم (اعلا) به کیلویی31 هزار و 910 تومان رسید و برنج هاشمی درجه یک نیز با قیمت 31 هزار و 282 تومان در بازار خرید و فروش شد.

قیمت هر کیلوگرم شکر سفید هم در دوره زمانی مورد بررسی رشد 64.7 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به کیلیویی 8  هزار و 390 تومان در آبان امسال رسید. رشد قیمت شکر سفید 900 گرمی هم در این دوره برابر با 53.7 درصدی بوده است که با این شرایط می توان گفت افزایش قیمت به شکر بسته بندی شده نیز رسیده است.

از سوی دیگر قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی (مخلوط) نیز در دوره زمانی مورد بررسی رشدی 21.4  درصدی را ثبت کرد و قیمت هر کیلیو گوشت گوسفندی(مخلوط) نیز به کیلیویی 111 هزار و 150 تومان رسید.

 قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز با 85.2 درصد افزایش قیمت از کیلویی 13 هزار و 71 تومان در آبان 98 به کیلیویی 24 هزار و  211 تومان در آبان 99 رسید.

کالای اساسی خوراکی

 

 

 

تیتر یک
  • کاهش گسترده دامنه نوسان قیمت دلار متشکل

    اقتصادنیوز: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰عرضه یورو متشکل که در هفته‌های اخیر بسیار پایین بود، رشد کرد و بالای متوسط ۶۴ روز کاری…

از دست ندهید
بلیط هواپیما