تمهیدات اصناف برای کالای شب عید

کدخبر: 381142
اقتصادنیوز : رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تمهیدات پیشگیرانه اصناف برای افزایش قیمت کالاهای شب عید عنوان کرد، وزارت جهاد کشاورزی هنوز اقدامی برای خرید سیب و پرتقال شب عید نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی با اشاره به برگزاری نشستی با حضور سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت و روسای برخی اتحادیه‌ها مربوط به اقلام مورد مصرف در شب عید گفت: همه ساله در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام عید، معمولا با افزایش تقاضا نسبت به بعضی از کالاها مواجه می‌شویم.

با این حال شیوع بیماری کرونا، بازار اسفند سال گذشته را به شدت تحت تاثیر قرار داد. با توجه به روند کاهشی شیوع کرونا، امیدواریم امسال بازار شب عید شرایط بهتری را تجربه کند. هرچند که بازار امسال هم شرایط خاصی خواهد داشت که باید برای مدیریت آن برنامه‌ریزی کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: همه ساله در چنین ایامی، سازمان تعاون روستایی و جهاد کشاورزی خرید میوه شب عید از جمله سیب و پرتقال را انجام می‌دادند، اما ظاهرا امسال هنوز این کار انجام نشده است. لذا انتظار ما این است که فعالان حوزه میوه و تره بار و خرده‌فروشان میوه، اقداماتی در راستای جلوگیری از افزایش قیمت‌ داشته باشند. ضمن این که مشابه همین مورد در خصوص شیرینی شب عید و آجیل و خشکبار هم صدق می‌کند.

ممبینی بیان کرد: در این راستا نشستی با اتحادیه‎های مربوطه داشتیم و ایشان اعلام آمادگی کردند که در بعضی از موارد با کاهش حاشیه سود خود به جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای حوزه مربوطه کمک کنند. البته انتظارات به حقی هم در مقابل دارند.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: به عنوان نمونه، علی رغم افزایش قیمت چند نوبته قیمت مواد اولیه شیرینی در طی سال ۹۹، قیمت‌ شیرینی از ابتدای سال افزایش نیافته است و از سوی دیگر به دلیل شیوع کرونا و کاهش مصرف بعضی از اقلام این واحدهای صنفی شاهد ضرر و زیان قنادی‌ها هستیم، لذا ما در مذاکره با دولت، پیگیر تامین مواد اولیه شیرینی از جمله شکر و روغن خواهیم بود، به طوری که این مواد را با قیمت مناسب و به وفور در اختیار قنادان بگذارد. ذکر این نکته اهمیت دارد که همین امروز هم این صنف برای تامین روغن مورد نیاز قنادی به شدت با مشکل مواجه هستند.

وی ادامه داد: در مورد آجیل و خشکبار هم اتحادیه مربوطه تلاش خواهد کرد که اقلام پر مصرف با قیمت متعارف در بازار عرضه شود.

ممبینی تصریح کرد: اصناف در عرصه‌های مختلف از جمله مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کنار مردم و دستگاه‌های متولی ایستاده و کمک کردند. در ادامه این جریان، لازم است تا در ثبات قیمت کالا نیز اقدامی داشته باشند تا سابقه خوب ذهنی ایجاد شده از اصناف در اذهان عمومی را تقویت کرده و کمک کنند که قیمت‌ها شب عید افزایش نیابد.

رئیس اتاق اصناف ایران به پرسشی مبنی بر اقدامات این اتاق در خصوص طرح‌های جایگزین نمایشگاه‌های بهاره در صورت لغو مجدد به دلیل شیوع کرونا این چنین پاسخ داد: نشستی که در باره برنامه‌ریزی ثبات قیمت کالاهای مصرفی شب عید برگزار شد، به طور موازی تمهیدی برای جایگزینی نمایشگاه‌های بهاره و نیز پیشگیری از برگزاری این نمایشگاه‌ها است.

چرا که ما معتقدیم این نمایشگاه‌ها به کسبه و بازار آسیب می‌زنند. ضمن این که در نهایت تضمینی نسبت به ارائه کالای مرغوب و با قیمت مناسب به مصرف‌کننده در این نمایشگاه‌ها وجود ندارد. لذا با توجه به آسیب‌های جدی یکسال گذشته به بیشتر صنوف به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلات اجباری، تورم، رکود و … حتی با رفع شرایط کرونایی برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا را به مصلحت نمی‌دانیم.

تیتر یک
  • کاهش گسترده دامنه نوسان قیمت دلار متشکل

    اقتصادنیوز: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰عرضه یورو متشکل که در هفته‌های اخیر بسیار پایین بود، رشد کرد و بالای متوسط ۶۴ روز کاری…

از دست ندهید
بلیط هواپیما