ابطال بخشنامه سازمان راهداری در خصوص ترخیص کالای رسوبی

کدخبر: 382242
معاون فنی گمرک، از ابطال بخشنامه سازمان راهداری در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی با مصوبه ستاد تنظیم بازار خبر داد‌.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مهردادجمال ارونقی با اشاره به مصوبات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار گفت: در جلسه امروز موضوع بخشنامه اخیر سازمان راهداری که عملا منجر به عدم ترخیص کالاهای رسوبی شده بود مطرح شد. با ابلاغ این بخشنامه که به موضوع تمدید ثبت سفارش اشاره داشت عملا مانعی جدید در مسیر ترخیص کالا شکل گرفته بود.

 

معاون فنی گمرک گفت: با توجه به مصوبه امروز ستاد تنظیم بازار مقرر شد تا تمام دستگاهها مطابق توافقات قبلی در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی عمل کنند.

وی افزود، به این ترتیب در روزهای اتی مفاد بخشنامه اذر ماه گمرک به تمام دستگاهها ابلاغ خواهد شد. در این بخشنامه به موارد پنج گانه زیر اشاره شده بود.

1- درخصوص کالاهای وارداتی که در زمان اعتبار ثبت سفارش، دارای قبض انبار باشند، اظهار کالا به گمرک و صدور مجوزهای قانونی (مانند استاندارد، بهداشت ، قرنطینه، دامپزشکی و...) با رعایت سایر مقررات ، بدون تمدید ثبت سفارش ، بلامانع است.

2- جهت اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای اساسی گروه یک ، نیازی به ارائه ثبت سفارش معتبر از نظر مهلت اعتبار نبوده و با رعایت سایر مقررات، ثبت سفارش کالاهای مذکور ، نیازی به تمدید ندارد.

3- چنانچه در زمان اظهار کالای وارداتی به گمرک، ثبت سفارش، معتبر بوده و پس از اظهار، در حین انجام تشریفات گمرکی یا زمان خروج کالا ، مهلت اعتبار ثبت سفارش مزبور به اتمام برسد، جهت ترخیص قطعی کالا با رعایت سایر مقررات، نیاز به تمدید ثبت سفارش نمی باشد.

4- چنانچه برای ثبت سفارش کالای واردات قطعی، کد رهگیری بانک یا اعلامیۀ تأمین ارز صادر شود، لیکن مهلت اعتبار ثبت سفارش مذکور به پایان برسد ، جهت اظهار ، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا ، نیاز به تمدید ثبت سفارش اشاره شده نمی باشد.

5- با توجه به لزوم کنترل ثبت سفارش کالاهای ترانزیتی که به منظور واردات قطعی ، از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی، تحت رویه ترانزیت (عبور)، در تردد می باشند، چنانچه ثبت سفارش ارائه شده به گمرک مبدأ ، معتبر نباشد، نیازی به تمدید ثبت سفارش در گمرک مزبور نبوده و ضمن ادامه مسیر کالا، توجه لازم به گمرک مقصد در این خصوص داده شود.

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات دوم بهمن‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید