شامخ کل اقتصاد در آذرماه 99 به 47.77 واحد رسید

سیگنال های خروج اقتصاد از رکود + جدول

کدخبر: 384189
اقتصادنیوز : شامخ کل اقتصاد ایران در آذر امسال به 47.77 واحد رسید؛ رقمی که هرچند نشان دهنده تداوم رکود در بخش اقتصاد است، اما می توان گفت شدت رکود آن نسبت به آبان (45.7 واحد) کمتر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ سیگنال های خروج اقتصاد از رکود در حالی در آذر ماه ارسال شده است که طبق نظرسنجی انجام شده از بنگاه‌های اقتصادی کشور، شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد ایران در آذرماه نشان دهنده آن است که به‌طور میانگین طی سه ماه گذشته، نرخ کاهش کمتری در میزان فعالیت‌های اقتصادی وجود داشته است و روند نزولی شاخص کل طی 6 ماه گذشته کمترین میزان کاهش در فعالیت‌ها را ثبت کرده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد درحالی‌که در این ماه برخی فعالیت‌ها در بخش خدمات و کشاورزی با رکود بیشتری نسبت به آبان روبرو بودند (تعطیلی سراسری بسیاری از مشاغل خدماتی در نیمه اول آذر)، اما ملایم‌تر شدن نرخ کاهش شاخص کل در آذر، به دلیل بهبود فعالیت‌ها در بخش ساختمان و صنعت است.در جریان استخراج این شاخص، اگر عدد شامخ بیش از ۵۰ واحد باشد، نشان می‌دهد که اقتصاد در حال‌ توسعه است، درحالی‌که هر رقمی زیر ۵۰ واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد.

وضعیت شاخص‌های اقتصاد

شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده در آذرماه 46.13 است و نسبت به آبان (39.84) شدت کاهش آن بسیار کمتر است. این شاخص به‌رغم آنکه همچنان کمتر از 50 است اما نرخ کاهش آن نسبت به‌شدت روند نزولی که طی ماه‌های اخیر داشته کمتر شده، به‌گونه‌ای که طی 14 ماه اخیر (از مهر سال گذشته) کمترین نرخ کاهش را داشته است.

شاخص میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی در آذرماه 51.3 به دست آمده که نسبت به آبان ماه (46.11) روند افزایشی داشته و طی 10 ماهه گذشته بیشترین مقدار خود را به ثبت رسانده است که چشم‌انداز روشن‌تری را برای ماه‌های پیش رو به همراه دارد.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (76.64) که از اردیبهشت‌ماه روند افزایشی شدیدی داشته است، برای دومین ماه پیاپی از شتاب این روند افزایشی کاسته شده است.  

قیمت فروش محصولات تولید شده یا خدمات ارائه شده در آذرماه (56.73) نرخ افزایش بسیار ملایم‌تری را نسبت به روند 8 ماهه خود از ابتدای سال داشته است که بیشتر به دلیل کاهش قیمت مواد اولیه وارداتی و کاهش تقاضای مشتریان است.

شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده 56.38 است که طی 7 ماهه اخیر بیشترین مقدار خود را به ثبت رسانده است، نشان‌دهنده انتظارات خوش‌بینانه و چشم‌انداز بهتر اقتصادی در دی‌ماه است.

به‌طورکلی با ادامه محدودیت‌های ناشی از کووید 19 در آذرماه فعالان اقتصادی بخش خدمات بار دیگر با کاهش در فعالیت‌ها روبرو شدند این در حالی است که وضعیت در بخش ساختمان و خدمات بهتر شده است و افزایش شاخص میزان استخدام نیز چشم‌انداز روشن‌تری را نسبت به ماه‌های پیش رو نشان می‌دهد.

شامخ جدید

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما