شمارش جوجه‌های تولید در آخر پاییز + جدول

کدخبر: 385085
اقتصادنیوز : وضعت تولیدات صنعتی در آخر پاییز چگونه رقم خورد؟ داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی رشد رشد 70 درصدی برای محصولات صنعتی ثبت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دادهای اعلام شده از وضعیت 27 قلم کالای اصلی صنعتی در مدت زمان مورد بررسی نشان دهنده آن است که 19 محصول رشد مثبت را ثبت کردند و ۸ محصول نیز افت تولید داشته اند.

با توجه به داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از میان 27 قلم کالای صنعتی و معدنی ارزیابی شده «الیاف اکریلیک»، «ماشین لباس شویی»، «تلویزیون»، « کمابین»، «یخچال فریزر»، «سیمان» و«نخ سیستم پنبه ای» بیشترین سهم از رشد تولیدات صنعتی را به خود اختصاص داده اند.

ارزیابی‌‌‌های صورت‌‌گرفته  نشان‌دهنده آن است الیاف اکریلیک در حال جبران افت تولید در سال گذشته است و در مدت زمان مورد بررسی بیشترین رشد تولید را به خود اختصاص داده است.  برای این محصول صنعتی رشد 408.4 درصدی ثبت شده است. تولید الیاف اکریلیک از اواخر سال 97 با افت شدید استارت خورد بطوریکه در مقطعی شاهد توقف تولید آن بودیم، اما از ابتدای سال جاری رشد این محصول استارت خورد و تولید این محصول با شدت بسیاری از سرگرفته شد.

رشد به لوازم خانگی بازگشت

اما نکته قابل تامل در آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بازگشت رشد تولید به محصولات لوازم خانگی باز می گردد؛ بطوریکه در مدت زمان مورد بررسی «ماشین لباس شویی»، «انواع تلویزیون» و «یخچال فریزر» نیز در رده بعدی بالاترین رشد تولید قرار گرفته اند. این گروه در حالی توانست بالاترین میزان تولید را نسبت به سال گذشته به خود اختصاص دهد که از سال گذشته و با خروج شرکای خارجی تولیدکنندگان لوازم خانگی از کشور تولید در این گروه با مشکلات بسیاری مواجه شد  و افت تولید شدیدی را این بخش تجربه کرد ، افتی که حال با گذشت یکسال در حال جبران است و تولیدکنندگان لوازم خانگی توانسته اند نفسی بکشند.

با رصد داده های اعلام شده می توان گفت تولید کمباین نیز در این مدت رشد قابل توجهی داشته و جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

محصولات منتخب با رشد مثبت

 آمار اعلام شده درخصوص تولید «الیاف اکریلیک» بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی 3هزار و 800تن الیاف اکریلیک در کشور تولید شده است که نسبت به تولید 800  تنی سال گذشته شاهد رشدی 408.4 درصدی در این بخش بوده ایم و با این شرایط می توان گفت شاهد بازگشت این محصول به ریل تولید هستیم.

«ماشین لباس شویی» دومین محصولی است که مدت زمان مورد بررسی را با رشد تولید سپری کرد، تولید این محصول  سال گذشته را با مشکلات بسیاری در تامین قطعه و در نهایت تولید پشت سرگذاشته بود، روندی که موجب شد تا تولید در این بخش افت شدیدی را تجربه کند، اما داده های اعلام شده در نیمه اول سال جاری نشان دهنده آن است که «ماشین لباس‌شویی» نیز همانند سایر لوازم خانگی توانسته افت تولید سال گذشته را جبران کند. براساس آمار اعلام شده در نیمه اول سال جاری در مجموع 769  هزار و 400 دستگاه  ماشین لباس شویی در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 59.1 درصدی داشته است.

نکته جالب اینجاست که تولید انواع تلویزیون نیز از نیمه سال گذشته با افت بسیاری روبرو شده بود کمبود قطعه عمده دلیلی است که موجب شد تا سال گذشته تولید انواع تلویزیون با مشکل مواجه شود، اما آمار اعلام شده نشان دهنده آن است که تولیدکنندگان با جایگزین کردن تامین کنندگان قطعه توانسته‌اند افت تولید را جبران کنند و در نیمه اول سال جاری به رشد 57.6 درصدی دست پیدا کنند، مجموع تولید «انواع تلویزیون» در مدت زمان مورد بررسی 572 هزار و 200 دستگاه بوده است.

«کمباین» چهارمین محصولی است که توانسته در میان محصولاتی که رشد تولید داشته قرار گیرد؛ براساس آمار اعلام شده در دوره زمانی مورد بررسی در مجموع 434 دستگاه کمباین در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 39.5 درصدی داشته است. تولید «یخچال فریزر» نیز در مدت زمان مورد بررسی  یک میلیون و 484 هزار دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 28.5 درصدی را ثبت کرده است.

محصولات صنعتی با بیشترین افت

ازسوی دیگر، با رصد داده‌‌های اعلام شده می‌‌توان گفت در دوره زمانی مورد بررسی بیشترین افت محصولات صنعتی به تولید «روغن ساخته شده نباتی»، «چرم» ، «نخ فلایمنت»، «الکتروموتور» و «کولر آبی» تعلق داشته است. بطوریکه در این مدت تولید روغن ساخته شده نباتی افتی 26.5 درصدی، چرم افت 14.6 درصدی، نخ فلایمنت پلی استر افت 9.7 درصدی، الکتروموتور افت حدود 11 درصدی و کولر آبی افت 8.8 درصدی اختصاص داشته است.

تولید صنعت

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما