آمار تولیدات صنعتی اعلام شد

معرفی صنایع پیشتاز فهرست رشد در ابتدای زمستان

کدخبر: 391861
اقتصادنیوز: ارزیابی وضعیت تولیدات محصولات صنعتی در ابتدای زمستان نشان دهنده آن است که از میان 29محصول منتخب صنعتی 20 محصول رشد تولید و 9 محصول نیز افت تولید داشته اند.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ روندی که می توان آن را نشانگر بهبود وضعیت تولید در ابتدای زمستان دانست. علاوه بر داده های اعلام شده از سوی وزارت صمت که نشان از بهبود وضعیت بنگاههای صنعتی دارد، داده‌های به دست آمده از گزارش مدیران خرید (شامخ)نیز از بهبود وضعیت بنگاه‌های صنعتی دارد عدد به دست آمده برای بنگاههای صنعتی در گزارش مدیران خرید  در دی ماه امسال برابر با 49.79 واحد بوده که این عدد از سیگنال قوی‌تری نسبت به بهبود فعالیت صنایع نشان می‌دهد؛ هرچند رقمی که فعالان اقتصادی به بنگاههای اقتصادی داده اند از عدد 50 همچنان کمتر است؛ اما عدد این شاخص در دی ماه روند صعودی داشته و انتظارات اکثر صنایع برای بهبود فعالیت در بهمن‌ماه و خروج از رکود، مثبت ارزیابی شده است.

در جریان استخراج این شاخص، اگر عدد شامخ بیش از ۵۰ واحد باشد، نشان می‌دهد که اقتصاد در حال‌ توسعه است، درحالی‌که هر رقمی زیر ۵۰ واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد با این شرایط می توان گفت با توجه به عدد  که  49.79 برای دی ماه به دست آمده کمتر از یک گام تا خروج از صنعت از انقباض و رکود وجود دارد.

وضعیت بنگاههای صنعتی

ارزیابی‌‌‌های صورت ‌‌گرفته  نشان‌دهنده آن است که بیشترین رشد تولید در مدت زمان مورد بررسی به تولید «الیاف اکریلیک» اختصاص داشته است برای این محصول صنعتی رشد 554.3 درصدی ثبت شده است. بالاترین رشد تولید در حالی به الیاف اکریلیک رسید که از اواخر سال 97 افت تولید این محصول استارت خورد و  بطوریکه در مقطعی نیز شاهد توقف تولید آن بودیم، اما از ابتدای سال جاری رشد این محصول استارت خورد بطوریکه در میانه پاییز رکود تولید توسط الیاف اکریلیک شکسته شد.

اما نکته قابل تامل در آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بازگشت رشد تولید به محصولات لوازم خانگی باز می گردد؛ براساس داده های اعلام شده  در مدت زمان مورد بررسی«ماشین لباس شویی»،  «انواع تلویزیون»،«یخچال فریزر» و «کمباین»  در رده بعدی بالاترین رشد تولید قرار گرفته اند. این گروه در حالی توانست بالاترین میزان تولید را نسبت به سال گذشته به خود اختصاص دهد که از سال گذشته و با خروج شرکای خارجی تولیدکنندگان لوازم خانگی از کشور تولید در این گروه با مشکلات بسیاری مواجه شد  و افت تولید شدیدی را این بخش تجربه کرد ، افتی که حال با گذشت یکسال تولیدکنندگان لوازم خانگی سعی در جبران افت تولید خود دارند.  

محصولات منتخب با رشد مثبت

 آمار اعلام شده درخصوص تولید «الیاف اکریلیک» بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی 4هزار و 900 تن الیاف اکریلیک در کشور تولید شده است که نسبت به تولید 800  تنی سال گذشته شاهد رشدی 554.3 درصدی در این بخش بوده ایم و با این شرایط می توان گفت این محصول پس از یکسال رشد تولید گرفته است.

«ماشین لباس شویی» نیز همانند الیاف اکریلیک  سال گذشته را با مشکلات بسیاری در تامین مواد اولیه و در نهایت تولید پشت سرگذاشته بود، روندی که موجب شد تا تولید در این بخش افت شدیدی را تجربه کند، اما داده های اعلام شده نشان دهنده آن است که «ماشین لباس‌شویی» نیز همانند سایر لوازم خانگی توانسته افت تولید سال گذشته را جبران کند. براساس آمار اعلام شده در مجموع 880 هزار و 500 دستگاه  ماشین لباس شویی در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 53.2 درصدی را تجربه است.

«انواع تلویزیون» سومین محصولی است که مدت زمان مورد بررسی را با رشد تولید سپری کرد، نکته جالب اینجاست که تولید انواع تلویزیون نیز از نیمه سال گذشته با افت بسیاری روبرو شده بود و کمبود قطعه عمده دلیلی است که موجب شد تا سال گذشته تولید انواع تلویزیون با مشکل مواجه شود، اما آمار نیمه اول سال جاری نشان دهنده آن است که تولیدکنندگان با جایگزین کردن تامین کنندگان قطعه توانسته‌اند افت تولید را جبران کنند و در نیمه اول سال جاری به رشد 44.7 درصدی دست پیدا کنند، مجموع تولید «انواع تلویزیون» در مدت زمان مورد بررسی 995 هزار دستگاه بوده است.

«کمباین» پنجمین محصولی است که توانسته در میان محصولاتی که رشد تولید داشته قرار گیرد؛ براساس آمار اعلام شده در دوره زمانی مورد بررسی در مجموع 519 دستگاه کمباین در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 44.2 درصدی داشته است.

محصولات صنعتی با بیشترین افت

ازسوی دیگر، با رصد داده‌‌های اعلام شده می‌‌توان گفت در دوره زمانی مورد بررسی بیشترین افت تولید به کالاهای «روغن ساخته شده نباتی»، «سموم دفع آفات نباتی«، «چرم» ، «کولر آبی» و «الکتروموتور» اختصاص داشته است. بطوریکه در این مدت تولید روغن ساخته شده نباتی افتی 18.6 درصدی، سموم دفع آفات نباتی افت 13.7 درصدی، چرم افت 13.5 درصدی، کولر آبی افت 11.9 درصدی، الکتروموتور افت 11 درصدی داشته است.

آمار

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما