تغییر قیمت کالاهای مهم برای مردم به روز شد+جدول

برنج پاکستانی رکورد شکست/ محدوده گرانی کالاهای اساسی

کدخبر: 399108
اقتصادنیوز : رکورد قیمت کالای اساسی در دومین ماه زمستان به کدام گروه کالایی رسید؟ رصد بازار نشان دهنده آن است که با بالا رفتن قیمت برنج ایرانی در کشور برنج خارجی در مدت زمان مورد بررسی به عنوان جایگزین در سبد خانوار ایرانی قرار گرفته است و به همین دلیل توانسته عنوان رکوردار قیمت کالای اساسی را از آن خود کند.

به گزارش اقتصادنیوز، داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که «برنج پاکستانی باسماتی» درجه یک در بهمن امسال و در مقایسه با بهمن سال قبل رشدی 122.5 درصدی را تجربه کرد تا به این طریق صدرنشینی رشد قیمت شد. قیمت برنج پاکستانی باسماتی (درجه ۱) در بهمن به کیلویی 24 هزار و 340 تومان رسید.  این در حالی که در مدت مشابه سال قبل این برنج با قیمت 10 هزار و 940 تومان در بازار فروش می رفت.

ارزیابی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که تمام اقلام کالای اساسی در دوره زمانی مورد بررسی رشد قیمتی بین 35 تا 122.5 درصد داشته اند. در این دوره زمانی 9 قلم کالای اساسی و مهم در چهار گروه انواع «برنج»، «شکر» و «گوشت سفید» و «گوشت قرمز» مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

رکورد دار رشد قیمت

«برنج تایلندی (غیر از هومالی)»، «برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) » ،«گوشت مرغ تازه» «شکر سفید»، «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی (درجه یک)»، «شکر سفید 900 گرمی»، «گوشت گوساله» و «گوشت گوسفندی‌(مخلوط)» 9 محصولی هستند که در چهار گروه مختلف روند قیمتی آنها در ارزیابی شده است و رصد صورت گرفته نشان دهنده آن است که تمام این محصولات رشد قیمت داشته اند.

با توجه به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می توان گفت پس از برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بالاترین رشد قیمت در مدت زمان مورد بررسی پس از «برنج تایلندی (غیرهومالی)» اختصاص داشته است.  این نوع برنج از کیلویی هفت هزار و 364 تومان در مدت مشابه سال گذشته با 116.7 درصد افزایش در نیمه زمستان سال جاری به 15 هزار و 957 تومان رسیده است.

سرعت گرانی رشد کمتر از بقیه

اما کمترین رشد قیمت نیز در این دوره زمانی به گوشت گوسفندی مخلوط اختصاص داشته، بطوریکه در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد  35 درصدی قیمت گوشت گوسفندی مخلوط بوده ایم. گوشت گوسفندی مخلوط در میانه زمستان سال گذشته با قیمت هر کیلو 86 هزار و 371 تومان در بازار معامله می شد که این قیمت در مدت مشابه سال جاری به 116 هزار و 558 تومان در هر کیلو رسید.

قیمت برخی کالای اساسی

براساس این گزارش برنج ایرانی از جمله برنج طارم و برنج هاشمی درجه یک نیز مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب رشد 47.1 و 44.3 درصد افزایش قیمت داشته اند؛ بطوریکه قیمت برنج طارم (اعلا) به کیلویی33 هزار و 837 تومان رسید و برنج هاشمی درجه یک نیز با قیمت 32 هزار و 939 تومان در بازار خرید و فروش شد.

قیمت هر کیلوگرم شکر سفید هم در دوره زمانی مورد بررسی رشد 68.8 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به کیلیویی 9  هزار و 231 تومان در بهمن ماه امسال رسید. رشد قیمت شکر سفید 900 گرمی هم در این دوره برابر با 68.2 درصدی بوده است که با این شرایط می توان گفت افزایش قیمت به شکر بسته بندی شده نیز رسیده است.

از سوی دیگر قیمت هرکیلوگرم گوشت گوساله نیز در دوره زمانی مورد بررسی رشدی 40.4 درصدی را ثبت کرد و قیمت هر کیلیو گوشت گوساله نیز به کیلیویی 101هزار و 928 تومان رسید.

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز با 77.1 درصد افزایش قیمت از کیلویی 12 هزار و 512 تومان در مدت مشابه سال گذشته به کیلویی 22 هزار و 154 تومان در بهمن 99 رسید.

کالای اساسی

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما