وزیر نیرو در نشست علنی مجلس اعلام کرد

صرف ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزهای جهان در ایران

کدخبر: 415906
اقتصادنیوز : وزیر نیرو دلایل اصلی خاموشی‌های اخیر را خشکسالی، افزایش دما و تولید رمزارز عنوان کرد. براساس گزارش مراجع جهانی ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها مربوط به ایران است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ رضا اردکانیان  وزیر نیرو در نشست علنی مجلس از دلایل خاموشی برق در روزهای اخیر گفت. اردکانیان اولین دلیل خاموشی‌ها را خشکسالی عنوان کرده و گفت: سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از اول مهرماه گذشته آغاز شده از خشک‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بوده است. وقتی من در آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ کارم را شروع کردم سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ هم خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود. حجم مفید مخازن سدها که نیروگاه برق آبی دارند مشخص است. امسال حجم مفید ما نسبت به پارسال ۵۰ درصد کاهش یافته و این موجب ۳۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت برق شده است.

 اردکانیان در ادامه افزود: دلیل دوم خاموشی‌ها، گرمای زودرس است، زودتر گرم‌شدن هوا موجب شده دستگاه‌های سرمایشی هم زودتر به کار بیفتند و نیروگاه‌ها نیز توان خروجی اندک‌تری داشته باشند. بطوریکه در ز ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری ما به اوج مصرف ۵۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیدیم، در حالی که در سال گذشته این اوج مصرف در روز ۲۴ خردادماه و در سال‌های قبل در یکم و نهم تیرماه اتفاق افتاد.

به گفته وزیر نیرو، در سال ۱۴۰۰ متوسط مصرف انرژی روزانه ۲۲.۵ درصد افزایش یافته است. در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ به نسبت سال‌های ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ افزایش ۱۷.۹ درصدی را شاهد بودیم.

رمز ارزها دلیل دوم خاموشی

 اردکانیان در ادامه دلیل بعدی خاموشی‌ها که غافلگیر کننده بوده، بحث رمزارزها دانست. براساس گزارش اتاق ایران، به گفته وزیر نیرو؛‌در صورتی که استخراج‌گر با مجوز این کار را کند صادرات انرژی انجام می‌دهد و اگر هم پنهانی است این کار غیرقانونی است. وقتی تولید رمزارز به صورت پنهان انجام می‌شود مصرف انرژی هم به مراتب بیشتر است.

به گفته وزیر نیرو، از تیرماه پارسال تا فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با کمک نیروی انتظامی سیر کشف دستگاه‌های رمزارز غیرقانونی رو به افزایش است و ۱۷۵ هزار دستگاه ضبط شده است.

 10 درصد انرژی مصرفی مختص رمزارزها

 اردکانیان در ادامه در خصوص میزان مصرف برق رمزارزها افزود: براساس آخرین گزارش مراجع جهانی ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها در جهان مربوط به ایران است و این یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات صرف تولید رمزارز می‌شود.

 وی افزود: مطابق مصوبه هیات وزیران آن تعداد دستگاه رمزارز که مجوز گرفته‌اند ۳۲۱ مگاوات بیشتر مصرف ندارند. انتظار می‌رود به زودی در این باره تدابیری با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه اندیشیده شود.

به گفته وزیر نیرو، خشکسالی، کمبود آب در سد برای تولید برق و افزایش دمای زودهنگام و استفاده از رمزارز موجب شد برخلاف همه سال‌های گذشته رشد مصرف ما ۱۹ درصد باشد، یعنی اوج مصرف ما تا آخر اردیبهشت سال جاری نسبت به سال گذشته ۸۵۰۰ مگاوات افزایش یافت.

 وزیر نیرو در ادامه بر این نکته تاکید کرد که برای هر بیت‌کوین باید ۳۰۰ مگاوات ساعت انرژی مصرف شود یعنی برق شبانه روز ۳۰ هزار مسکن باید قطع شود که یک بیت‌کوین تولید شود.  تولید بیت‌کوین درآمد ارزی ایجاد می‌کند ولی ۳۲۱ مگاوات تولید مجاز است. ما باید این کار را نظام‌مند کنیم که در شرایط گرما و کرونا این کار به شکل غیرمجاز توسعه پیدا نکند.

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما