هیات‌مدیره شستا اعلام کرد

دلیل برکناری مدیرعامل شستا چه بود؟

کدخبر: 435288
اقتصادنیوز : هیات‌مدیره شستا اعلام کرد: دلیل برکناری رضوانی‌فر، مدیرعامل قبلی این شرکت، جلوگیری از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اتاق بازرگانی ایران؛ هفته پیش محمد شریعتمداری وزیر تعاون در آخرین روزهای حضورش در این وزارتخانه، محمد رضوانی مدیرعاملی که به گفته خودش عملکرد موفقی در این مجموعه داشت را برکنار کرد. رضوانی‌فر هم گفت که دولت برای حل بحران‌های تامین اجتماعی از شستا درخواست منابع کرده و یا به عبارتی خواسته تا شستا بخشی از بحران‌های مالی تامین اجتماعی را حل کند؛ اما او زیر بار نرفته و دلیل برکناری‌اش هم همین است.  

حالا هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که دلیل برکناری رضوانی‌فر جلوگیری از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی بوده است.

در متن این اطلاعیه آمده است: مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) به رغم تاکیدات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان خودداری کرده و اکنون برای فرار از این واقعیت تلخ، مدعی اعمال فشار برای دریافت رانت از سوی سازمان تامین اجتماعی است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: بر اساس مصوبه هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی مقرر می‌شود از تیرماه سال جاری ماهیانه مبلغ 2200 میلیارد تومان به صورت علی‌الحساب بابت سود سهام سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود، از آنجایی که مدیرعامل سابق شستا در نشست مزبور پرداخت این مبلغ را از مرداد ماه قابل انجام می‌داند در این خصوص با اعمال ملاحظه وی تصمیم‌گیری می‌شود. توافقات صورت گرفته طی ابلاغیه شماره ۵۰۵۱۱ مورخ ۱۴۰۰.۳.۲۵ وزیر و رئیس هیات امناء، به صورت رسمی با قید زمان‌بندی مشخص برای اجرا به سازمان، بانک رفاه کارگران و شستا ابلاغ می‌شود.

در این اطلاعیه تاکید شده: با گذشت 2 ماه و با وجود تذاکرات متعدد به مدیرعامل شستا نه تنها در هفته اول حتی تا پایان نیمه اول مرداد نیز که مقرر بود کل تعهدات شستا ایفاء شود، حتی یک ریال هم در قبال واگذاری سهام یا سود علی‌الحساب یادشده، به سازمان پرداخت نمی‌‌شود.

در این اطلاعیه تصریح شده است: یکشنبه 26 مرداد 1400 وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برای حل مشکل پرداخت حقوق بازنشستگان در محل دفتر خود نشستی برگزار می‌‌کند اما مدیرعامل سابق شستا از حضور در نشست امتناع ورزیده و حتی معاون یا نماینده خود را برای شرکت در آن نمی‌فرستد.

این اطلاعیه می افزاید: پیرو هماهنگی هیات مدیره سازمان با مدیرعامل سابق شستا، تصمیمات الحاقی توسط هیات مدیره مصوب و به شستا ابلاغ می‌شود، در این مورد نیز به رغم توافق به عمل آمده با شستا در اتخاذ تصمیمات جدید(براساس هماهنگی قبلی)، دوباره به تعهدات خود عمل نمی‌کند.

در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است: وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، ناگزیر برای روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰.۵.۲۷ ساعت ۱۹ مسئولین مربوطه را به نشست دیگری دعوت می‌کند تا بلکه پرداخت حقوق بازنشستگان در مهلت مقرر انجام شود، ولی مدیرعامل شستا دوباره، در نشست حضور نیافته و نماینده ای هم به جلسه نمی‌فرستد.

این اطلاعیه تصریح می‌کند: مذاکرات متعددی با مدیرعامل سابق شستا انجام می‌شود اما وی اعلام می‌کند صرفاً چنانچه بابت فاصله زمانی پرداخت سود علی‌الحساب تا برگزاری مجمع، سود بانکی به شرکت پرداخت شود، به تعهدات خود عمل می‌کند، بر همین اساس، هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی(مجمع عمومی شستا) بلافاصله به موجب مصوبه‌ای با این پیشنهاد مدیرعامل شستا موافقت و مراتب را به وی ابلاغ  می‌کند.

در بخش دیگر این اطلاعیه تصریح شده است: با وجود تاکیدات مکرر همه مسئولین، وی از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان در لحظات پایانی و موقعیت حساس کنونی سر باز می‌زند.

بنابر این اطلاعیه، در این چارچوب، پس از تخلفات متعدد و استنکاف از اجرای دستورات هیات مدیره سازمان  مجمع عمومی و مالک حدود ۹۰ درصد  شستا، به درخواست سازمان تامین اجتماعی به عنوان سهام‌دار عمده، روز شنبه مورخ ۱۴۰۰.۵.۳۰ هیات مدیره شستا در نشستی وی را برکنار و سیدضیاءالدین شجاعی برهان عضو هیات مدیره شستا که سابقه معاونت چند وزارتخانه را در کارنامه خود دارد، به سرپرستی شستا منصوب می‌کند، این مصوبه به تصویب هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مجمع عمومی شستا و سایر ارکان ذیربط نیز می‌رسد.

در  این اطلاعیه همچنین تاکید شده است: طبق بودجه سنواتی مصوب هیات امنا برای سال ۱۴۰۰، کل منابع مورد نیاز سازمان تامین اجتماعی برای انجام تعهدات بیمه‌ای و درمانی، حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی و مصوب شده است که سهم شستا در تامین این منابع با اخذ نظر شستا در زمان تدوین و تصویب بودجه از محل سود سهام سازمان در شستا، معادل ۱۴ هزار و ششصد میلیارد  تومان یعنی حدود ۵ درصد منابع مورد نیاز سازمان در سال ۱۴۰۰ است.  به عبارت دیگر، ماهیانه ۱۲۱۶ میلیارد تومان آن (معادل حدود ۵ درصد) از محل سود سهام سازمان در شستا تامین می‌شود که البته وقتی پرداخت این سهم  5 درصدی چند ماه به تعویق بیافتد یک چالش مهم در پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی ایجاد می‌کند، که به‌هیچ‌وجه خصوصاً در شرایط کنونی قابل گذشت نبوده و نیست.

هرچه هست به دنبال بروز این حواشی در شستا ارزش نماد این هولدینگ در بورس افت کرده و در تمام طول هفته گذشته قرمز رنگ بود. حالا باید دید با صدور این اطلاعیه و استقرار مدیر جدید شستا این حواشی پایان خواهد یافت یا خیر.

تیتر یک
  • خروج نقدینگی حقیقی از بازار سهام امروز؛

    برای سومین روز کاری متوالی معاملات بورس پایتخت با مازاد عرضه بسته شد تا رکورد جدیدی را ثبت کرده باشد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما