افزایش تقاضای تخم مرغ

به صدا در آمدن زنگ هشدار تعطیلی مرغدارای ها/ پودر گوشت جایگزین سویا شد

کدخبر: ۵۵۴۸۶۵
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با هشدار نسبت به تعطیلی واحدهای مرغداری گفت: مطمئن باشید در سال‌های آینده امکان حیات برای بسیاری از واحدها وجود ندارد .
به صدا در آمدن زنگ هشدار تعطیلی مرغدارای ها/ پودر گوشت جایگزین سویا شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، ناصر نبی پور در مورد آخرین وضعیت بازار تخم مرغ اظهار داشت: در حال حاضر تقاضا برای تخم مرغ به دلیل ارزان بودن نسبت به سایر پروتئین‌ها بالاست. قیمت آن نیز تقریبا ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان در هر کیلو به فروش می رسد در حالیکه نرخ مصوب آن ۳۹.۵ هزار تومان است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات تولیدکنندگان در حال حاضر، تامین نهاده است. بطوریکه اخیر تامین سویا با مشکل مواجه شده و واحدها مجبور به خرید سویا از بازار آزاد به نرخ ۲۵ هزار تومان هستند. البته مرغداران به ناچار، روی به استفاده از پودر گوشت به جای سویا آورده‌اند که آن نیز چون از ضایعات گوشت تهیه می‌شود موجب کاهش کیفیت تخم مرغ شده و به نوعی تنها برای سیر کردن مرغ استفاده می‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان با هشدار نسبت به تعطیلی واحدهای مرغداری گفت: با این شرایط، مطمئن باشید در سال‌های آینده امکان حیات برای بسیاری از واحدها وجود ندارد چون بشدت به نقدینگی نیاز دارند و تسهیلات بانکی نیز اخیرا ۲۳ درصد شده است.

وی افزود: پس از آزادسازی نرخ ارز و حذف ارز ترجیحی، قیمت نهاده‌ها ۷ تا ۸ برابر شد اما قیمت تخم مرغ از ۲۲ هزار تومان به ۳۶ هزار تومان رسید. باید توجه داشت که ۷۰ درصد قیمت تمام شده تخم مرغ به نرخ مواد ولیه بستگی دارد و دولت نیز به وعده‌های خود مبنی برای اعطای تسهلات عمل نکرده و امکان تعطلیلی واحدها در سال آینده وجود دارد.

نبی پور تصریح کرد: باید توجه داشت که دوره مرغ تخم گذار بین ۲۰ تا ۲۴ ماه است یعنی آسیب‌های وارد شده با وقفه زمانی مشخص می‌شود.

وی در مورد صادرات نیز گفت: در حال حاضر صادرات به میزان بالا به افغانستان و عراق صورت می‌گیرد. البته در بازار عراق با رقبای بزرگی مانند ترکیه و آذربایجان ر قابت می‌کنیم و همچنین مقداری نیز به قطر یا عمان صادر می‌شود که میزان آن بالا نیست.

 

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از بازارهای جهانی؛

    بر اساس آخرین نظرسنجی طلا کیتکونیوز، با رشد بحران بانکی جهانی و تصمیم فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره، گاوهای…

از دست ندهید
کارگزاری مفید