قیمت‌ها در بازار لوازم یدکی خودرو زیر ذره‌بین

کدخبر: 318266
اقتصادنیوز: ​بازار لوازم یدکی همچون بازار خودرو روزهای پرنوسانی را پشت سر می‌گذارد. بنا به گفته برخی از مشتریان، قیمت‌گذاری بسیاری از قطعات خودرو به‌صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود که همین موضوع باعث آشفتگی بازار و بلاتکلیفی متقاضیان شده است.

به گزارش اقتصادنیوز آنچه مشخص است اصلاح قیمت بنزین بر قیمت لوازم یدکی خودرو تاثیرگذار بود؛ حال آنکه به نظر می‌رسد تفاوت‌هایی در این اثرگذاری شکل گرفته است. به‌طوری‌که سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات معتقد است که اصلاح قیمت بنزین در بازار لوازم یدکی خودرو نه‌تنها منجر به افزایش قیمت‌ها نشد، بلکه به رکود بازار نیز دامن زد و حتی کاهش قیمت برخی از قطعات را به دنبال داشته است.

این اظهارات در شرایطی است که برخی دیگر از کارشناسان و فعالان بازار از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت‌ها در بازار خبر دادند و اینکه با افزایش قیمت بنزین هرکس بنا به سلیقه خود قطعات را قیمت‌گذاری کرده و به فروش می‌رساند. در کنار این موضوع، شرکت‌های خودروساز نیز توانایی تامین تمام نیاز بازار را نداشته و همین موضوع عاملی شده تا سوءاستفاده‌گران با عرضه قطعه بی‌کیفیت و جعل لوگوی برندها، مشتریان را با مشکل مواجه کنند. آنچه مشخص است افزایش نرخ ارز تیر خلاصی بر پیکره بازار پرنوسان لوازم یدکی خودرو وارد کرد، به‌طوری‌که پس از رشد نرخ ارز بازار به‌طور چشمگیری روند صعودی را در قیمت‌ها تجربه کرد. پیش از این نیز سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی عنوان کرده بود که افزایش نرخ ارز تنها می‌تواند عامل موثری در بازار قطعات باشد. در هر صورت آنچه مشخص است بازار پرنوسان قطعه پس از افزایش نرخ ارز به یکباره روند صعودی به خود گرفت و قیمت‌ها با رشد چشمگیری همراه شد. در این زمینه سید مهدی کاظمی، سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات به خبرنگار «جمعه نامه» می‌گوید که به دلیل ارزبر بودن مواد اولیه برخی از قطعات، نوسانات نرخ ارز در تولید تاثیربسزایی دارد. وی ادامه می‌دهد که هر چند با گذشت یک ماه و اندی از افزایش قیمت بنزین، قیمت‌ها در بازار لوازم یدکی افزایش نیافت اما با رشد نرخ ارز حالا شاهد افزایش ۳ تا ۵ درصدی در بازار قطعات هستیم. وی اما این نکته را مورد تاکید قرار می‌دهد که قطعات خودروهایی که دیگر امکان تولید ندارند با رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی همراه شده‌اند چرا که بیشتر این قطعات وارداتی هستند. کاظمی همچنین به مشتریان قطعات لوازم یدکی این اطمینان را می‌دهد که قطعات تولید داخل به حد کافی در بازار موجود است و مشتریان از این بابت به دردسر نخواهند افتاد. این فعال بازار لوازم یدکی خودرو در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد لوازم یدکی محصولات وارداتی می‌گوید در حال حاضر خودروهای وارداتی که ۵ یا ۶ سال قبل وارد شدند و به نوعی هم‌اکنون به خرج افتادند در تامین قطعه با مشکلاتی روبه‌رو هستند و واردات این قطعات به سختی انجام می‌شود به همین دلیل قیمت آنها نیز به شدت رشد کرده است. در کنار اظهارات این فعال لوازم یدکی خودرو در بازار به نظر می‌رسد که خودروسازان نیز در آشفتگی بازار همچنان به ایفای نقش می‌پردازند. در این زمینه یکی دیگر از فعالان بازار به خبرنگار جمعه نامه می‌گوید که شرکت‌های خودروساز توانایی تامین تمام نیاز بازار را نداشته و همین موضوع عاملی شده تا سوءاستفاده‌گران با عرضه قطعه بی‌کیفیت و جعل علامت برندها، مشتریان را با مشکل مواجه کنند. وی ادامه می‌دهد که در این میان، بازار فروش روغن‌های تقلبی داغ است، آنچه مشخص است روغن بی‌کیفیت در بسته بندی‌های معتبر آن هم با قیمتی ارزان در بازار به وفور دیده می‌شود، این موضوع می‌تواند سبب بروز حوادث رانندگی و خرابی خودروها شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما