کدخبر: ۳۳۷۵۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

از بازار خودرو چه خبر؟

اقتصادنیوز: بازار خودروی کشور طی دو هفته گذشته شاهد روند افزایشی قیمت محصولات خودروسازان بود، روندی که به نظر می‌رسید با تعیین قیمت خودرو از سوی ستاد تنظیم بازار متوقف شود. ستاد تنظیم بازار در سال جدید اقدام به برگزاری سه جلسه با محوریت تعیین قیمت خودرو کرد که در این جلسات با اختلاف‌نظر اعضا قیمتی برای خودرو‌ها مشخص نشد. خلأ قیمتی در کارخانه منجر به افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت‌ها در بازار شد؛ به‌طوری‌که فروشندگان قیمت‌های غیرمنطقی برای محصولات خود در فضای مجازی تعیین می‌کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به‌عنوان نمونه هر دستگاه خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت بالای ۱۵۰ میلیونی رسید و پراید خیز ۱۰۰ میلیون تومانی برداشته بود. اما با تشکیل چهارمین جلسه ستاد تنظیم بازار و تعیین تکلیف موضوعاتی همچون قیمت‌گذاری خودرو و نحوه فروش خبرها از آرامش بازار بعد از این مصوبات حکایت دارد. در این زمینه برخی از فعالان بازار با تایید کاهش قیمت‌ها تاکید می‌کنند که از التهابات بازار خودرو نسبت به هفته گذشته کمی کاسته شده هر چند تقاضا به بازار بازنگشته است. ازسوی دیگر برخی نیز عنوان می‌کنند تمامی معاملات در نمایشگاه‌های خودرو و دارای پروانه کسب با درج کد رهگیری انجام خواهد شد که همین موضوع بر کاهش قیمت‌ها تاثیر گذار بوده است.

آنچه مشخص است افزایش تیراژ خودروسازان و عرضه بیشتر، نقش مهمی در تعادل بازار خواهد داشت و تا دولت این بخش را مدیریت نکند بازار روی ارامش را به خود نخواهد دید.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند