کدخبر: ۳۶۷۵۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایران‌ خودرو در مرحله پیش‌فروش کار عجیبی کرد؛

ارزان‌سازی دو خودرو در پیش‌فروش/ سود ۱۸۰ درصدی خرید ۲۰۶

اقتصادنیوز : پنجمین مرحله طرح فروش فوق‌العاده محصولات ایران‌خودرو با یک اتفاق عجیب و تا حدودی جدید رقم خورد.

به گزارش اقتصاد نیوز، رصد مرحله چهارم و مرحله جدید فروش فوق‌العاده این شرکت بیانگر آن است که دو خودرو «پژو 206 صندوقدار» و «پارس بنزینی» در مرحله پنجم ارزان‌تر از سری چهارم عرضه می‌شود.

سود 180 درصدی خرید 206

پژو 206 صندوق‌دار که طی هفته‌های اخیر نوسان قیمتی بسیاری را تجربه کرده بود در مرحله جدید باقیمت مصوب 104 میلیون تومان عرضه‌شده این در حالی است که در مرحله قبل فروش فوق‌العاده قیمت مصوب این خودرو بیشتر از 107 میلیون تومان بود با این حساب می‌توان گفت 206 صندوق‌دار در پنجمین مرحله طرح فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو سه میلیون تومان ارزان‌تر قیمت‌گذاری شده است.

در همین زمینه

گزارش اقتصادنیوز از تحولات بازار خودرو در سومین هفته ماه مهر

در حال حاضر 206 صندوق‌دار در بازار حدود 300 میلیون تومان قیمت خورده است؛ بنابراین شکاف قیمتی خودرو پیش‌فروش شده باقیمت بازار در حال حاضر بیش از 180 درصد است. با توجه به این‌که تحویل خودرو 90 روزه است اگر همین شکاف تا سه ماه آینده برقرار بماند خریدار خودرو در این مرحله می‌تواند 180 درصد در سه ماه سود کند مگر این‌که قیمت خودرو در مدت‌زمان باقی‌مانده کاهش جدی داشته باشد.

اما در نوسان رو به بالای قیمت‌ها یک خودرو دیگر نیز ارزان شده است.

«پارس بنزینی» در مرحله چهارم  فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو 102 میلیون تومان قیمت خورده بود، اما در این مرحله قیمت مصوب آن 97 میلیون تومان تعیین‌شده است؛ به این طریق این خودرو نسبت به دور قبل 5 میلیون تومان ارزان‌تر شد. مقایسه قیمت عرضه‌شده این خودرو از سوی کارخانه با کمترین قیمت بازار هم نشان از شکاف 100 درصدی دارد. با این حساب اگر قیمت خودرو در سه ماه آینده در همین سطوح تثبیت شود خریدار خودرو ظرف 90 روز بیش از 100 درصد سود می‌کند.

پنج گمانه از ارزان‌سازی قیمت خودرو

اما در شرایطی که اکثر قیمت‌ها در بازار خودرو نوسان رو به بالا دارد چرا یک شرکت قیمت خودرو را کاهش داده است؟به گفته برخی از فعالان بازار خودرو شاید یکی از دلایل این اقدام ایران‌خودرو را بتوان به خبر اعلام‌شده مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا نسبت داد. عرضه خودرو در بورس کالا طرحی است که از سوی بهارستان نشین ها در حال پیگیری است و بر اساس آن هر فرد در طول سال تنها یک‌بار می‌تواند از بورس کالا خودرو بخرد و اجازه فروش آن را تا دو سال بعد نخواهد داشت. از منظر این گروه ایران‌خودرو خواسته با انعطاف در قیمت دو محصول با حوزه سیاست تنظیم رابطه کند.

اما گمانه بعدی به تعیین تکلیف کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت بازمی‌گردد، فعالان صنعت خودرو معتقدند که با تعیین وزیر صمت امکان نظارت در بازار خودروهایی که طرفداران بیشتری دارند فراهم می‌شود و این امر موجب شده تا ایران‌خودرو عرضه باقیمت کمتر را در دستور کار قرار دهد تا در همین شروع کار وزیر جدید برای او سیگنال مثبتی ارسال کرده باشد.

اما گروه سوم اعتقاد دارند با توجه به هزینه‌های شرکت و وضعیت درآمدی حتماً در خودروهای عرضه شده اتفاقی رخ‌داده که شرکت در چنین بازار داغی حاضرشده باقیمت پایین‌ترین خودرو را پیش‌فروش کند. از این منظر شاید بتوان اصلی‌ترین گمانه را حذف برخی از آپشن ها عنوان کرد، اقدامی که می‌تواند اثر بسیاری در قیمت خودرو داشته باشد و موجب شود تا هرچند بسیار کم ولی خودروهایی که فروش فوق‌العاده شده‌اند باقیمت ارزان‌تر به دست برندگان قرعه‌کشی برسد.

گمانه بعدی که برخی از فعالان به آن اشاره می‌کنند به افت کیفیت برخی از قطعات داخلی خودرو بازمی‌گردد، به اعتقاد این فعالان با توجه به کمبود برخی از قطعات در بازار، خودروسازان ناچار به تکمیل خودروهای دپو شده در انبارها شده‌اند که در برخی موارد کیفیت این قطعات پایین‌تر از حد معمول است که این امر نیز بر قیمت خودرو اثرگذار خواهد بود.

اقتصاد نیوز دو روز پیگیر بود تا از مدیران ایران‌خودرو و بخش رسانه‌ای این شرکت دلیل چنین قیمت‌گذاری را به‌طور رسمی جویا شود اما در دو روز پیگیری امکان دریافت پاسخ ممکن نشد. در طول دو روز مدیران گفتند به دلیل جلسات پی‌درپی امکان صحبت ندارند!!.

 

این مطلب برایم مفید است
167 نفر این پست را پسندیده اند