کدخبر: ۳۷۱۱۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بررسی کارنامه تولید بزرگ‌ترین خودروساز کشور در هفت ماه نخست سال ۹۹

شناسایی ناجی رشد ایران خودرو

اقتصادنیوز : بررسی وضعیت تولید ایران خودرو در هفت ماه منتهی به مهر سال جاری بیانگر آن است که از میان ۱۱ محصولی که در لیست تولیدی این شرکت قرار دارد،‌ تنها چهار محصول رشد مثبت را ثبت کرده اند و سایر محصولات یا روند منفی داشته اند یا تولید آنها متوقف شده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ داده‌های اعلام شده از روند تولید ایران خودرو اگرچه از مثبت شدن روند تولید در ایران خودرو حکایت دارد، اما نگاهی به سبد محصولاتی این شرکت بیانگر آن است که غالب محصولات این شرکت در مدت زمان مورد بررسی، مهر افت تولید خورده اند و و رشد این شرکت بیش از همه مدیون تولید «پارس معمولی» است؛‌ خودرویی که رکورشکن تولید نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل بوده و ظاهرا ایران خودرو بخش اعظمی از برنامه خود را برای تولید این محصول گذاشته است.

در7 ماهه امسال 282 هزار و 328 دستگاه انواع خودرو توسط گروه صنعتی ایران خودرو به تولید رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 55.2 درصد رشد داشته است. در این مدت این خودروساز 278 هزار و 81 دستگاه سواری تولید کرد که نسبت به 7 ماهه 98 با رشد 54.7 درصدی همراه بوده است.

در سبد تولیدی ایران خودرو محصولاتی مانند «پژو 206 معمولی»، «پژو 206 اتومات»، «پژو پارس معمولی»، «تندر 90»، تند 90 اتومات»، «سمند»، «دانگ فنگ»، «دنا»، «رانا»، «محصولات k» دیده می شود که از میان این محصولات روند تولید 206 معمولی، پژو پارس معمولی، دنا و رانا مثبت بوده و سایر محصولات یا افت تولید داشته‌اند و یا توقف تولید را ثبت کرده‌اند.

پژو  

پژو 206 را می‌توان محصول استراتژیک برای ایران خودرو دانست، محصولی پرتقاضا در بازار که براساس آمار اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید پژو 206 معمولی رشدی حدودی 83 درصدی داشته است. مجموع تولید پژو 206 معمولی در هفت ماه منتهی به مهر ماه سال جاری 83 هزار و 41 دستگاه بوده است.

اما برخلاف مدل معمولی 206، اتومات این خودرو در مدت زمان مورد بررسی افتی حدود 99 درصدی داشته و مجموع تولید این خودرو در مدت زمان مورد بررسی 31 دستگاه ثبت شده است.

اما پژو پارس معمولی را می توان ناجی ایران خودرو در مدت زمان مورد بررسی دانست براساس داده های اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 14 هزار و 462 دستگاه پارس معمولی در ایران خودرو تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3542.8 درصد رشد داشته است.

وضعیت تولید پژو 2008 نیز از افت 94 درصدی حکایت دارد،‌براساس داده های اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی 265 دستگاه پژو 2008 در ایران خودرو تولید شده است.

تندر 90  

اما داستان تندر 90 به تحریم ها گره خورد و با خروج شریک فرانسوی ایران خودرو تولید تندر 90 در این شرکت متوقف شد. با این شرایط تولید تندر 90 معمولی و اتومات در مدت زمان مورد بررسی 100 درصد منفی بوده است.

دانگ فنگ

دانگ فنگ خودرو چینی ایران خودرو نیز در لیست افت تولیدی‌ها قرار داشته بطوریکه نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها 94 دستگاه از این خودرو تولید شده که با این شرایط نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی 95 درصدی را تجربه کرده است.

دنا و رانا

دنا و رانا را در ماه‌های اخیر می توان در میان محصولات پرطرفدار در بازار قرار داد،‌ دو خودرویی که در غالب پیش فروش ها نیز مورد استقبال قرار گرفته اند و توانسته اند نظر خریداران را به خود جلب کنند. داده های اعلام شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی روند تولید دنا رشد حدود 87 دصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و رانا نیز رشدی 71.6 درصدی را ثبت کرده است. مجموع تولید دنا در مدت زمان مورد بررسی برابر با 30 هزار و 352 دستگاه بوده و در این مدت 5 هزار و 914 دستگاه رانا نیز  تولید شده است.

محصولات K

در سال 99 ایران خودرو از یک سدان سایز کوچک شهری تحت عنوان پروژه «k132» رونمایی کرد. این خودرو بر اساس پلت فرم پژو 301 طراحی و توسعه یافته و در حالی که اولین پیش فروش آن انجام شده، هنوز نامی برای آن در نظر گرفته نشده است! (تیر99)

رونمایی از این خودرو با حواشی فراوان، هم در زمینه نحوه اجرای مراسم و هم کیفیت تصاویر اولیه منتشر شده از آن همراه بود.

طبق گفته ایران خودرو کی 132 در 2 نسخه دنده ای و اتوماتیک عرضه می شود. پیشرانه این خودرو نمونه ارتقا یافته موتور TU5 که با نام EC5 شناخته می شود.

براساس آمار اعلام شده از ابتدای سال جاری تاکنون 7 دستگاه از این خودرو تولید شده که با این شرایط می‌توان گفت تا رسیدن به تولید بالا این خودرو راه درازی در پیش دارد.

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند