گزارش اقتصادنیوز از تحولات بازار خودرو در اولین هفته آذر 99

سد قیمت در بازار خودرو شکست + جدول

کدخبر: 375577
اقتصادنیوز : بازار خودروهای پرتیراژ پس از عبور روند سینوسی قیمت در هفته آخر آبان 99 با شروع آذرماه شکل نزولی به خود گرفتند، این روند نزولی تا آنجا پیش رفت که پراید 131 سد 100 میلیون تومان را شکست و در بازار 95 تا 97 میلیون تومان قیمت خورد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ خودروها در هفته جاری افت قیمت یک تا 24 میلیون تومانی را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند، نزولی شدن بازار در حالی رخ داد که کشور در حال سپری کردن تعطیلات دو هفته است، اما این تعطیلات نتوانست بازار خودرو را تعطیل کند و فعالان این بازار زیرپوستی در حال فعالیت هستند که این امر نشان دهنده آن است که کرونا هم نتوانسته بازار خودرو را متوقف کند. با توجه به تعطیلی رسمی بازار خودرو و نمایشگاههای خودرو امکان کشف قیمت دو خودرو «سمند LX با موتور EF7» و «ساینا» وجود نداشت، با این حال فعالان بازار خودرو معتقدند که این دو مدل نیز افت قیمت را تجربه کرده اند.

چرا بازار نزولی شد

برخی از فعالان بازار خودرو اثرات روانی جریانات سیاسی بر نرخ ارز و افت آن را دلیل کاهشی شدن بازار خودرو می دانند و برخی دیگر معتقدند دلیل این افت قیمت به مصوبه بهارستان نشین ها مبنی بر عرضه خودرو در بورس باز می‌گردد. اما در کنار دلایل مطرح شده برخی دیگر معتقدند زمزمه های شنیده شده در خصوص آزادسازی واردات خودرو نیز بر این روند اثرگذار بوده و موجب شده تا خودروها از پارکینگ ها خارج شوند؛ بطوریکه این امر موجب شده تا انتظار برای عرضه بیشتر خودرو نیز در نزولی شدن بازار خودرو اثرگذار باشد. این اعتقاد از آنجا ناشی می شود که آمار شش ماهه نشان میدهد  موجودی انبار خودروسازان رو به افزایش است. این روند میتواند عرضه در بازار را تقویت کند و از افزایش قیمت بیشتر جلوگیر کند.

اما آنچه مسلم است سرگردانی سایر بازارها از یک سو و بلاتکیفی روند عرضه خودرو از سوی دیگر موجب شده تا این بازار پس از مدتها مقاومت روند نزولی به خود گیرد و سد قیمت در بازار خودرو شکسته شود.

بازگشت پراید به زیر 100 میلیون

 رصد بازار خودرو بیانگر آن است که پراید ۱۳۱ بالاخره به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید و مدل بدون آپشن این خودرو با قیمت ۹۵ تا ۹7 میلیون در بازار خرید و فروش شد. که نسبت به هفته پیش افتی 10 درصدی داشته است. البته فروشندگان بازار خودرو بر این نکته تاکید می کنند که مدل آپشن دار این خودرو همچنان بالای 100 میلیون تومان و با قیمتی در حدود 104 میلیون تومان در   بازار داد و ستد می شود. 

تولید پراید 131 هرچند متوقف شده، اما قیمت آن، همچنان این خودرو را در صدر خودروهای پرتقاضا قرار داده است. قیمت مدل هاچ‌بک پراید یا همان پراید 111 نیز در هفته ای که امروز پایان می یابد به حدود 119 میلیون تومان رسید و افت قیمت 4.8 درصدی را تجربه کرد.  

پراید

قیمت خانواده  206 در بازار

از سوی دیگر ارزیابی بازار خودرو نشاندهنده آن است که قیمت خانواده پژو 206 نیز در این هفته افت قیمت را تجربه کرد؛ افت قیمت خانواده 206 به 0.5  تا 9.2 درصد رسید.

رصد بازار خودرو نشان میدهد که  پژو 206 تیپ 5 در اول آذر افت قیمت 9.2 درصد را تجربه کرده و  قیمت آن نسبت به   به حدود 254 میلیون تومان رسیده است.  

افت قیمت پژو 206 صندوقدار نیز در هفته گذشته نسبت به هفته قبل به 3 درصد رسید و  در بازار در محدود 247 میلیون تومان قیمت خورد، پژو 206 صندوق دار را می توان مدلی از این گروه دانست که طرفداران بسیاری در میان خانواده ها دارد.

از سوی دیگر قیمت پژو 206 تیپ2 نیز در هفته گذشته به حدود 195 میلیون تومان رسید.

پژو

قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی های صورت گرفته افت قیمت سمند LX در این هفته نسبت به هفته آخر آبان یک درصد بوده و قیمت آن به 170 میلیون تومان رسیده است. سمند سورن نیز در این هفته افتی 8 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به 230 میلیون تومان رسید.

سمند

قیمت تیبا در بازار

از سوی دیگر ارزیابی بازار نشان دهنده آن است که به غیر از تیباصندوقدار سایر خانواده تیبا این هفته را با افت قیمت به پایان رساندند. تیبا صندوقدار در این هفته بدون تغییر قیمت نسبت به هفته قبل سپری کرد و قیمت آن همانند هفته قبل120 میلیون تومان در بازار داد و ستد شد.

اما مدل هاچ بک این خانواده یا همان تیبا2 معمولی در مدت زمان مورد بررسی افت قیمت 2 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به حدود 127 میلیون تومان رسید. با توجه به تعطیلی بازارر قیمت ساینا نیز در این هفته نامشخص بوده، اما با توجه به اینکه این خودرو هم به لحاظ قیمتی و حتی فرمی همتراز تیبا است می توان گفت این خودرو نیز قیمتی درحدود تیبا صندوقدار داشته است.

تیبا

 

 

تیتر یک
  • در گزارش «اقتصادنیوز» از بازار متشکل ارزی بررسی شد؛

    اقتصادنیوز: در معاملات امروز ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ اختلاف بین قیمت دلار بازار آزاد و سنا افزایش یافت، اما یورو آزاد به یورو…

از دست ندهید
بلیط هواپیما