آغاز ثبت‌نام دوگانه‌سوزکردن خودروهای مسافربر اینترنتی

کدخبر: 377233
اقتصادنیوز : آذرماه ثبت نام برای دوگانه‌سوزکردن مسافربرهای اینترنتی آغاز می‌شود و براساس مصوبه شورای اقتصاد، گازسوزی این خودروها تا ۷۵ درصد رایگان است و صاحبان خودرو ۲۵ درصد هزینه را می‌پردازند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مدیر طرح سی.ان.جی شر کت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام این خبر افزود: : لیست خودروهای دارای گواهی سلامت دوگانه سوز شده از سوی وزارت صنعت به پلیس منتقل می‌شود و تغییر کارت را انجام داده و کارت جدید را صادر می‌کنند.

محمدحسین باقری همچنین  با بیان اینکه گازسوز کردن خودروها طرح ملی است و عموم مردم از آن بهره می‌برند، افزود: مطابق مصوبه شورای اقتصاد قرار است، بخشی از هزینه‌های تبدیل را صاحبان خودرو بپردازند و ۷۵ درصد آن رایگان باشد که این موضوع در حال نهایی شدن است.

شورای اقتصاد سال گذشته با هدف تغییر در ترکیب سبد سوخت خودروها و ایجاد فرصت برای صادرات فرآورده‌های نفتی مصوبه‌ای را تصویب کرد که با توجه به آن یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی عمومی شامل تاکسی‌ها، ون‌ها و وانت‌بارها با استفاده از اعتبارات حاصل از صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع (بند ق) به شکل رایگان دوگانه‌سوز شوند.

انتظار می رود با این اقدام علاوه بر آنکه مصرف بنزین کاهش پیدا ‌کند، ‌در هزینه‌های سوخت خانوار نیز تا ۸۰ درصد صرفه‌جویی ایجاد خواهد شد.

صرفه‌جویی مزبور با جایگزینی سی.ان.جی با بنزین محقق می‌شود، زیرا اکنون قیمت هر متر مکعب سی ان جی ۴۵۳ تومان است . این در حالی است که قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای سه برابر این قیمت یعنی یکهزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد نیز حدود هفت برابر یعنی سه هزار تومان است.

علاوه بر خودروهای عمومی،‌ سایر خودروها نیز در نوبت گازسوز شدن قرار دارد و آنگونه که مدیر طرح سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده از آذر ماه سامانه ثبت نام برای خودروهای مسافربر اینترنتی و آژانس‌ها نیز آماده می‌شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما