بررسی نوسانات قیمت خودرو در هفته چهارم آذرماه+جدول

ورودِ آرام بازار خودرو به خواب زمستانی

کدخبر: 379905
اقتصادنیوز : بازار خودرو هفته چهارم آذرماه را با افت قیمت به پایان رساند تا به این طریق شاهد تداوم روند نزولی شدن قیمت خودرو در بازار باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روند بازار خودرو نشان دهنده آن است که بازار خود را برای خواب زمستانی آماده می کند. رسمی هرساله که تا نیمه دوم اسفند تدوام دارد و پس از آن بازار خود را برای تعطیلات نوروزی آماده می کند و به این طریق شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود.

فعالان بازار خودرو معتقدند کم عمق شدن بازار خودرو موجب شده است که چه در عرضه و  چه درتقاضا شاهد روندی نزولی باشیم، به همین دلیل قیمت هایی که اعلام می شود بیشتر از اینکه قیمت های معامله شده باشد قیمت های پیشنهادی هستند و بازار در حال حاضر با کمبود تقاضا روبرو است. کمبودی که موجب شده تا بازار خودرو مسیر نزولی را در پیش بگیرد.


اکوایران بررسی کرد؛ ورود خودرو به بورس کالا مشکل را حل می‌کند ؟


براساس رصد بازار خودرو در هفته گذشته قیمت خودروهای پرتیراژ افتی 2 تا 7 درصدی داشته اند، به طوریکه «سمند lx» با 7.4 درصدی بالاترین افت قیمت را داشت و  «سورن» نیز با 2.4 درصد کمترین افت قیمت را ثبت کرد.

دلایل افت قیمت در بازار

فعالان بازار خودرو معتقدند یکی از دلایل افت قیمت خودرو به «انتظار برای افزایش عرضه در بازار» باز می گردد. افزایش تولید خودروسازان را می توان یکی از دلایل به وجود آمدن این انتظار دانست. از سوی دیگر  امروز پایان مهلت خودروسازان برای تخلیه پارکینگ ها محسوب می شود و این امر موجب شده است که تا طی دو هفته اخیر خریداران در انتظار افزایش عرضه و در نهایت کاهش قیمت خودرو باشند.

دو هفته پیش  حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور  اعلام کرد «طی دو هفته، تمام خودرو‌های مستقر در پارکینگ‌ها در راستای ایفای تعهدات خودروسازان باید به متقاضیان عرضه شود تا به این طریق التهاب در بازار خودرو فروکش کند». مهلتی که امروز به پایان می رسد و باید منتظر نتایج مهلت داده شده بود؛ وعده‌ای که به اعتقاد فعالان این بخش در صورت اجرایی شدن آن می توان افت قیمت خودرو را بیش از پیش لمس کرد. این الزام موجب شده تا توقع انتظاری خریداران برای کاهش قیمت افزایش پیدا کند به همین دلیل به گفته فعالان بازار خودرو تقاضا در بازار خودرو شکل کاهشی به خود گرفته است.

اما دومین عامل کاهش قیمت خودرو و نبود تقاضا در بازار به چراغ سبز وزیر صنعت، معدن و تجارت به واردات خودرو باز می گردد. اواسط هفته گذشته علیرضا رزم حسینی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد؛  «براساس طرح واردات خودرو، درصدد شکسته شدن انحصار تولید خودرو هستیم تا فضا برای تولید بیشتر خودروسازان  باز شود». خبری که موجب شد تا توقع کاهش قیمت خودرو در بازار افزایش یابد و خریداران به امید پایین آمدن قیمت خودروهای پرتیراژ به دنبال آزد شدن واردات خودرو دست از خرید بکشند.

سومین دلیل به گفته فعالان بازار خودرو به نوسان اندک قیمت در بازارهای لیدر به خصوص بازار ارز و کاهش نوسان قیمت دلار در روزهای اخیر باز می گردد.

اما چهارمین دلیل مرتبط با پرابهام بودن روند قیمت گذاری خودرو در بازار داخلی است؛ در حال حاضر قیمت خودروی کارخانه‌ها هر سه ماه یکبار ( هر فصل)  با توجه به نرخ تورم بخشی اعلام شده توسط بانک مرکزی، تعیین می شود و با توجه به اینکه تنها چند روز به شروع چهارمین فصل سال باقی است خریداران نیز منتظر اعلام قیمت های جدید هستند؛ انتظاری که بر تقاضای خرید در بازار اثرگذار بوده است. برای فصل پاییز و مطابق با نرخ تورمی بخشی که بانک مرکزی اعلام کرده بود خودروسازان مجاز به افزایش حداکثر ۲۵ درصدی در قیمت محصولات خود شده بودند و حال باید دید با شروع فصل جدید بازار خودرو چه قیمتی به خود خواهد گرفت.

در کنار طرح قیمت گذاری مذکور فعالان بازار خودرو در انتظار طرح ساماندهی بازار خودرو هستند، طرحی که شاید روند قیمت گذاری خودرو نیز به واسطه آن تغییر کند و به این شکل شاهد روش جدید برای قیمت گذاری باشیم.

قیمت پراید در بازار خودرو 

رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان می دهد بازار روند نزولی پیش گرفت و  بر این اساس، پراید 131 هفته گذشته در بازار در محدوده قیمتی 104 میلیون تومان قیمت خورد و نسبت به هفته ماقبل 2.8 درصد افت قیمت را ثبت کرد. قیمت پراید 111 نیز با افتی 4.2 درصدی در بازار به 124 میلیون و 500 هزار تومان رسید. با این شرایط می توان گفت بازار برای رسیدن به مرز 100 میلیون تومان تنها چند پله فاصله دارد.

پراید

قیمت محصولات پژو در بازار

در میان محصولات ایران خودرو نیز دو خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی 206 تیپ 2 و تیپ 5 نیز در هفته سپری شده افت قیمت را تجربه کردند؛ براساس رصد بازار در هفته سپری شده شاهد افت 7 درصدی  پژو 206 تیپ 2 نسبت به هفته قبل بودیم و این خودرو در بازار 185 میلیون تومان قیمت خورد و تیپ 5 نیز با 6.1 درصد افزایش در هفته سپری شده  245 میلیون تومان در بازار معامله شد.

با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول  خانواده 206 که بیش از همه تاکنون توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند در بازار در محدوده قیمتی 230 میلیون تومان قیمت خورد و افتی 6.8 درصدی را در هفته سپری شده تجربه کرد.

پژو.jpg111

قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی های صورت گرفته قیمت سمند LX در هفته سپری شده بیشترین افت قیمت را داشته و با افت 7.4 درصد نسبت به هفته قبل در بازار با قیمت 174 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.  اما « سمند lx با موتور EF7» نیز در هفته گذشته 195 میلیون تومان و «سمندسورن» هم 237 میلیون تومان در بازار معامله شدند و به ترتیب افت 4.8 درصد و 2.4 درصدی قیمت برای این دو خودرو ثبت شد.

سمند

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات در بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛  ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این خودرو در هفته گذشته  نسبت به هفته قبل در بازار  افت 4.2 درصدی قیمت را تجربه کرد و قیمت آن به 113 میلیون تومان رسید.

قیمت «تیبا2»  معمولی نیز در بازار 120 میلیون تومان قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته 6.2 درصد افزایش قیمت داشته است، اما ساینا  که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت 125 میلیون و 500 هزار تومان در بازار معامله شد و افتی 3.4 درصدی در بازار داشت.

تیبا-2

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما