با فرمول جدید بازار خودرو به کدام سمت می رود؟

شروط اجرای فرمول جدید قیمت گذاری خودرو

کدخبر: 383190
سه شنبه هفته گذشته، رئیس شورای رقابت از فرمول جدید قیمت گذاری ۱۸ خودرو خبر داد. تصمیمی که بلافاصله باعث نوسان و بالا رفتن قیمت خودرو در بازار شده است. اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که زمینه اجرایی کردن فرمول جدید وجود دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز؛ به گفته سعید موتمنی، شرط اجرایی شدن فرمول جدید شورای رقابت، افزایش تولید است و تا زمانی که این شرط اجرایی نشود امکان اجرایی کردن فرمول جدید قیمت گذاری وجود نخواهد داشت.

اظهار نظر مطرح شده در حالی است که بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند که نوسان به وجود آمده موقتی است و با فروکش کردن جو روانی بازار به آرامش خواهد رسید، اما برخی دیگر معتقدند که نوسان به وجود آمده با فرمول جدید هرچند فروکش کند اما  اثر خود را برجای خواهد گذاشت.

 از سوی دیگر برخی از فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز طرح اعلامی از سوی شورای رقابت عملی نشده و در پیچ و خم رسیدن به مرحله اجرا است با این حال ما رشد قیمت در بازار را شاهد هستیم، با این شرایط این سوال مطرح می شود که در صورت اجرایی شدن این طرح چه شاهد چه اتفاقی در بازار خودرو خواهیم بود.

بازار خودرو

شورای رقابت، هدف از تصمیم جدید را نزدیک‌ شدن قیمت‌ها به قیمت واقعی بازار عنوان کرده است. هدفی که در همان ابتدای امر شکل معکوس به خود گرفت.

در این خصوص ‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفت گو با اتاق بازگانی ایران با اشاره به   افزایش قیمت خودروهای مشمول طرح جدید شورای رقابت در بازار اعلام کرد: هرچند تصمیم شورای رقابت هنوز عملی نشده اما این تصمیم موجب افزایش قیمت خودروها شده است. بطوریکه سه روز پیش به نوعی همه فروشنده خودرو بود و حالا خریدار شده‌اند.

با این حال، آنطور که رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار می‌کند، این نوسان قیمت‌ها موقتی‌ خواهد بود.

  موتمنی، اشاره به کاهش ۳۰ تا ۳۲ درصدی قیمت خودرو در بازار در اوایل آبان ماه، می‌گوید: طبق دستورالعمل شورای رقابت قرار است با افزایش تیراژ تولید، قیمت کارخانه‌ای خودرو‌ها نیز افزایش یابد. در صورتی که عرضه خودرو زیاد شود، شاهد ثبات در بازار خواهیم بود.

موتمنی با بیان اینکه طبق انتقادهایی که وجود داشته، ممکن است فرمول جدید اجرایی نشود، گفت: شرط اجرایی شدن فرمول جدید شورای رقابت، افزایش تولید است. اگر تولید بیشتر شود، باتوجه به اینکه خریدار در بازار کم است، قیمت‌ها نیز پایین خواهد آمد. علاوه‌براین آزادسازی قیمت بدین شکل‌ها چندان منطقی و واقعی نیست؛ زمانی آزادسازی قیمت به معنای واقعی شکل خواهد گرفت که واردات آزاد باشد، بازار رقابتی شکل گیرد تا خریدار تصمیم بگیرد چه خودرویی را با چه کیفیت و قیمتی خریداری کند؛ شرایط فروش، کیفیت و قیمت در نظر گرفته می‌شود و آن زمان است که آزادسازی شکل می‌گیرد.

او همچنین تاکید کرده طی ماه‌های آتی و چند ماهه باقیمانده تا پایان سال، چنانچه نوسان شدیدی در بازار ارز نداشته‌ باشیم، قیمت خودرو هم نوسان چندانی نخواهد داشت.

فرمول جدید قیمت گذاری

سه شنبه هفته گذشته و پس از چند هفته انتظار رییس شورای رقابت اعلام کرد که فرمول قیمت‌گذاری برای بخشی از خودروها تغییر کرده و قیمت گذاری جدید بر اساس متوسط قیمت بازارخواهد بود. خبری که بلافاصه پس از اعلام آن بازار خودرو که چندی بود به آرامش نسبی رسیده بود مجدد افزایشی شد.

رضا شیوا در نشست خبری هفته گذشته خود اعلام کرد که طی تصمیات اخذ شده قرار نیست آزاد‌سازی صورت گیرد. فقط خودروها تقسیم‌بندی شده است، بر این اساس قیمت بخشی از خودروهای پرتیراژ به گونه‌ای که برای عامه مردم به صرفه هستند،  بر اساس فرمول قبلی محاسبه خواهند شد.

طبق تازه‌ترین تصمیم شورای رقابت، پژو پارس اتوماتیک، پژو ۲۰۶ اتو ماتیک، ۲۰۷ پانوراما، سمند سون پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس توربو، دنا پلاس توربوشارژ دستی، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، هایما توربو s۵ دستی، هایما توربو s۷ اتوماتیک، k۱۳۱، ساینا s، کوئیک، شاهین، آریا، برلیانس، چانگان و زوته مشمول فرمول جدید قیمت‌گذاری خواهند شد.

البته طبق گفته رئیس شورای رقابت، شرط اصلی در این فرمول جدید این است که طی توافق صورت گرفته قرار است خودروسازها ظرفیت تولید را تا ۵۰ درصد افزایش دهند و این می‌تواند هزینه تولید را کاهش دهد.

تصمیم جدید شورای‌ رقابت در حالی است که همانطور هم رئیس آن گفته، خودروسازان خواستار آزادسازی قیمت خودرو بودند ولی با توجه به این‌که بازار خودرو براساس تشخیص شورای رقابت بازاری انحصاری است باید قیمت‌گذاری در آن با توجه به فرمول محاسباتی این شورا صورت گیرد.

 

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید