ارزیابی هزینه تولید خودرو در 10 سال اخیر؛

افزایش هزینه مواد اولیه خودروسازان در یک دهه گذشته

کدخبر: 422251
اقتصادنیوز : ​از سال 2011 تورم فراگیر هزینه مواد اولیه به ازای هر خودرو به بالاترین سطح رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایپانیوز، بانک آمریکا پژوهشی جهانی در خصوص هزینه های تهیه و تدارک مواد اولیه خودرو انجام داده و در آن پیامدهای ناشی از تورم بر صنعت خودرو را بررسی کرده است.

یکی از مهمترین یافته های این پژوهش این است که از اواسط دهه 2020، سرعت رشد هزینه های مواد اولیه در صنعت خودرو زیاد شده و به ویژه در سال 2021 در مقایسه با 2020 حدود 87 درصد رشد نشان داده است. به بیان دقیق تر، مواد اولیه مورد نیاز برای یک خودرو حدود 2200 دلار در ماه آوریل 2020 بود که به حدود 4,125 دلار به ازای هر خودرو در ماه مه 2021 رسیده است. «در همین اثنا قیمت های متوسط تراکنش ثابت مانده، هر چند در بالاترین رکورد خود باقی مانده است.»

این اختلاف بین روند افزایشی قیمت ها در مواد اولیه خودرو و ثابت ماندن قیمت متوسط تراکنش ها بی شک روی خودروسازان و تامین کنندگان فشار مضاعف ایجاد خواهد کرد.

هر خودرو به طور متوسط از 39 درصد فولاد و 11 درصد آلومینیم تشکیل شده است. بیشترین رشد در قیمت مواد اولیه بیشتر از همه روی قیمت فولاد متمرکز می شود. بر اساس برآورد بانک آمریکا قیمت متوسط هر پوند فولادی که در ساخت خودرو به کار می رود، در ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته 106 درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارش بانک آمریکا، این موضوع «نسبتاً در وضعیت هشدار» است مخصوصاً با توجه به مقدار فولاد مورد نیاز به ازای هر خودرو.

تأمین کنندگان و سازندگان اولیه [موسوم به اوایی ام ها] بیشترین بار ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه را تحمل می کنند و از این دو سازندگان بیشتر در معرض آسیب قرار دارند تا تأمین کنندگان.

روند افزایشی قیمت ها بر اساس تورم، به علاوه خسارت هایی که از پیش و به خاطر پاندمی [جهانگیر شدن ویروس کرونا] در صنعت زنجیره تأمین باقی مانده، باعث معضلات هم برای تأمین کنندگان و هم سازندگان شده است. در گزارش بانک آمریکا آمده است: «زنجیره ارزش خودرو از پیش با وقفه های زنجیره تأمین مواجه بوده و چندین بار با توقف خط تولید روبه رو شده که حاشیه سود را کاهش داده و حالا روند افزایشی قیمت مواد اولیه هم مزید بر علت شده است.»‌

قیمت مواد اولیه به قدری زیاد شده که حالا بخش اعظم قیمت یک خودرو را تشکیل می دهد. «قیمت مواد اولیه در یک خودروی متوسط به عنوان درصدی از قیمت تراکنش متوسط average transaction price (ATP)  در آمریکا به پایین ترین سطح خود رسیده و در آوریل 2020 و آغاز پاندمی کوید-19 حدود 5.9 درصد بوده است در آن زمان قیمت مواد اولیه در پایین تر میزان و قیمت متوسط تراکنش ها در بالاتری حد بود. اما این نسبت در طول همین زمان کوتاه و حین شیوع کرونا دچار تغییر شده و اکنون به حدود 11 درصد رسیده است و در عین حال قیمت اجناس commodity با جهش روبه رو شده و قیمت متوسط تراکنش در پیک خود قرار دارد.»

روند افزایش تورم،‌ موضوع نگران کننده است که در چند ماه گذشته مورد توجه بیشتری قرار گرفته و بر اساس آخرین گزارش دفتر تحلیل اقتصادی Bureau of Economic Analysis  شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی personal consumption expenditure (PEC) در ماه مه 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3.9 درصد افزایش یافته است.

صنعت خودرو جهانی بعد از شیوع ویروس کرونا و به دلیل کمبود تراشه و نیمه هادی با کمبود تولید خودروهای نو مواجه است و از سویی تقاضا رو به افزایش گذاشته است مخصوصاً که تعطیلی های سراسری در دنیا روند کاهشی دارد. همین موضوع باعث افزایش تورم می شود. همانند شاخص قیمت مصرف کننده، عدم توازن در عرضه و تقاضای خودرو هم روی تورم اخیر تأثیر گذاشته است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما