عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:

انتشار جرییات طرح ساماندهی واردات خودرو

کدخبر: 440260
اقتصادنیوز: طرح ساماندهی واردات خودرو که چندی است دوباره بر سر زبان افتاده و طی این مدت به دفعات رای گیری آن در مجلس به تعویق افتاده بود، قرار است فردا در صحن مجلس به رأی گذاشته خواهد شد سوالی که در این میان مطرح می شود این است که در این طرح چه مواردی در نظر گرفته شده است؟

به گزارش اقتصادنیوز؛‌ یک روز مانده به رسیدن طرح ساماندهی بازار خودرو به صحن علنی مجلس بالاخره وزیر صنعت، معدن و تجارت که تاکنون در این زمینه سکوت اختیار کرده بود موضع خود را در خصوص واردات خودرو اعلام کرد، موضعی که از مخالفت دولت برای واردات خودرو حکایت داشت. سید رضا فاطمی امین در این خصوص اعلام کرد که در حال حاضر برنامه‌ای برای واردات خودرو ندارد و وزرات صمت برای صنعت خودروسازی کشور دو برنامه شش ماهه و دو ساله با توان داخلی مشخص کرده است.

اعلام موضع وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی امروز اعلام شد که روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در واکنش به مطالبی که در روزهای اخیر در خصوص آزادسازی واردات خودرو مطرح شده بود عنوان کرد که آنچه تاکنون مطرح شده به مقوله آزادسازی واردت خودرو مربوط نمی شود و آنچه مدنظر مجلس است به طرح تنظیم واردات در جهت حمایت از تولید باز می گردد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان  برخی از جزییات طرح ساماندهی واردات خودرو را نیز اعلام کرد.

روح الله ایزدخواه با اشاره به آخرین جزئیات این طرح گفت: طرح ساماندهی واردات خودرو در دوره دهم مطرح شد اما شورای نگهبان به آن ایراداتی وارد کرد.

او در خصوص ایراد شورای نگهبان در خصوص واردات خودرو، گفت: شورای نگهبان واردات را خلاف سیاست کلی صنعت دانست که ایراد به حقی بود و اکنون آن را در قالب یک تنظیم گری اصلاح کرده ایم. در برخی رسانه‌ها به غلط اعلام شد که قرار است موضوع آزادسازی واردات خودرو در مجلس مطرح شود که در اصل طرح تنظیم واردات در جهت حمایت از تولید است.

واردات هر 6 ماه با سقف معین

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: اکنون طرح تنظیم واردات بر این اساس اعلام شده است که واردات خودرو به اندازه کمبود تقاضای موثر هر ۶ ماه یکبار با سقف معینی انجام شود. شاخصی مشخص برای واردات گذاشته ایم یعنی چه نوع خودرویی، با چه مصرف سوختی و با چه کیفیتی می‌تواند بدون فشار ارزی به کشور وارد شود. این موضوع را هم قید کرده ایم که از محل صادرات یا از محل ارز بدون منشا خارجی بدون فشار این واردات انجام شود.

ایزدخواه با تاکید بر اینکه بازار کشور به شدت ملتهب است، گفت: طبق آمارهایی که داریم، برخی خودرو‌های خارجی در کشور تا ۹ برابر قیمت جهانی خرید و فروش می‌شوند که این اجحاف به کشور است، چرا که بازار را بسته ایم و از طرفی خودروساز داخلی تعهدات را به خوبی انجام نداده و بازار ملتهب شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است برای کاهش التهابات نباید واردات انجام شود بلکه نیاز است در شرایط کنونی کشور، تنظیم واردات برای کاهش التهابات انجام شود.

او گفت: اگر این مصوبه در مجلس به تصویب برسد حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت‌ها افت می‌کند، چرا که نرخ ها اکنون کاذب است، اگر قیمت ها را با مقیاس جهانی بسنجیم این قیمت‌ها واقعی نیست و می‌توان آن را محدود کرد. این طرح را اکنون به عنوان اصلاحیه طرح مجلس دهم داریم.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما