نقش کنگره جدید در بن‌بستِ انتخابات ریاست‌جمهوری؛

در صورت تساوی آرای الکترال، بایدن رئیس جمهور می شود یا ترامپ؟

کدخبر: 360958
اقتصادنیوز : اگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از دست یافتن به عدد جادویی ۲۷۰ رأی الکترال باز بمانند -مثلاً از مجموع ۵۳۸ رأی الکترال موجود، هر یک از ۲ نامزد ۲۶۹ رأی الکترال کسب کنند- تکلیف پیروز انتخابات چگونه روشن خواهد شد؟

به گزارش اقتصادنیوز؛ در گزارش پیشین با عنوان «۴+۱ سناریوی محتمل و عجیب در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا»، رقابت نزدیک آرای الکترال دونالد ترامپ و جو بایدن، در قالب سناریوهایی که جابه‌جایی تنها یک کالج الکترال می‌تواند نتیجه را تغییر دهد، بررسی شد.

به عنوان مثال سناریویی را تصور کنید که تنها رأی الکترال منطقه ۲ ایالت مینمی‌تواند تنها الکتور تعیین‌کننده رئیس‌جمهور آینده باشد و درحالیکه جو بایدن ۲۶۵ الکترال دارد و  ۲ الکترال ایالتی و تک الکترال منطقه ۱ مین را می‌برد اما مثل ۲۰۱۶ منطقه ۲ مین به ترامپ رأی می‌دهد تا با پیروزی ۲۷۰ بر ۲۶۸ بار دیگر رئیس‌جمهور شود. و یا سناریویی که ۱۰ الکترال ویسکانسین به ترامپ و ۱۱ الکترال آریزونا به بایدن می‌رسد و همین برتری تک امتیازی آریزونا نتیجه را ۲۷۰ به ۲۶۸ به نفع بایدن تمام کند. 


* ۲ ایالت مین و نبراسکا در این زمینه کمی متفاوت از دیگر ایالت‌ها هستند؛ از ۴ رأی الکترال ایالت مین، ۲ تا بر اساس اکثریت آرای ایالت و ۲ تای دیگر بطور مجزا بر اساس اکثریت آرای ۲ منطقه عمل می‌کنند. همچنین از ۵ رأی الکترال ایالت نبراسکا ۲ الکترال بر اساس آرای ایالتی و ۳ الکترال بطور مجزا بر اساس آرای ۳ منطقه از این ایالت تقسیم می‌شوند.


در میان سناریو‌های محتمل در انتخابات ۳ نوامبر ۲۰۲۰، حالت‌هایی وجود دارد که به طرز غیرقابل باوری آرای الکترال دو کاندیدا روی عدد ۲۶۹ برابر می‌شود. مثلاً؛

اگر در انتخابات ۲۰۲۰ الکترال‌های ایالت‌ها همگی مشابه سال ۲۰۱۶ بین نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه تقسیم شود، و تنها ۳ ایالت میشیگان (با ۱۶ الکترال)، ویسکانسین (با ۱۰ الکترال) و آریزونا (با ۱۱ الکترال) به سمت نامزد دموکرات تغییر جهت دهند، در اینصورت ۵۳۸ الکترال موجود بطور مساوی بین ۲ نامزد تقسیم شده و هر یک ۲۶۹ الکترال به دست می‌آورند.

۳۲

برای فهم چگونگی این فرآیند راهی ساده‌تر از بررسی نقشه الکترال نیز وجود دارد؛ در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ و کلینتون به ترتیب ۳۰۶ و ۲۳۲ کالج الکترال بدست آوردند*. حال اگر مجموع الکترال‌های ۳ ایالت یادشده (میشیگان ۱۶، ویسکانسین ۱۰ و آریزونا ۱۱؛ مجموعاً ۳۷ الکترال) را از الکترال‌های ترامپ (۳۰۶) کم و به الکترال‌های نامزد دموکرات (۲۳۲) اضافه کنیم، سهم ۲ نامزد مساوی و ۲۶۹ کالج الکترال است.


* با احتساب الکتورهای غیرمتعهد که برخلاف تعهد خود الکترال‌شان را به کاندیدایی دیگر اختصاص دادند، نتیجه نهایی ۳۰۴ الکترال برای ترامپ و ۲۲۷ الکترال برای کلینتون شد.


البته یک حالت محتمل دیگر هم می‌توان برای سناریو برابری آرای الکترال متصور بود؛ اینکه الکترال‌های ایالت‌ها همگی مشابه سال ۲۰۱۶ بین نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه تقسیم شود و تنها میشیگان (۱۶ الکترال)، پنسیلوانیا (۲۰ الکترال) و تک الکترال منطقه ۲ نبراسکا به کاندیدای دموکرات اختصاص یابند. در اینصورت نیز نتیجه ۲۶۹ به ۲۶۹ خواهد شد.

bwb3B

اما در صورت وقوع چنین رخداد بی‌سابقه‌ای، به موجب قانون اساسی آمریکا، فرآیند انتخاب رئیس‌جمهوری و معاونش چگونه خواهد بود؟

در صورت تساوی آرای الکترال‌، کدام طرف پیروز می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از وبسایت 270towin؛ علاوه بر تساوی ۲۶۹ به ۲۶۹ دو نامزد، حالت دیگری هم وجود دارد که هیچ نامزدی به حد نصاب ۲۷۰ الکترال نرسد. اگر نامزد حزب سوم یا کاندیدای مستقلی به اندازه کافی آراء انتخاباتی برای به دست آوردن رأی الکترال کسب کند تا مانع از رسیدن دیگر کاندیداها به حدنصاب ۲۷۰ الکترال شود، مراحلی که در ادامه می‌آید برای این حالت نیز صدق می‌کند.

اگر هیچ یک از نامزدها اکثریت ۵۳۸ رأی الکترال را کسب نکنند، برای انتخاب رئیس جمهور، مجلس نمایندگان تصمیم می‌گیرد و هر هیئت ایالتی تنها یک رأی دارد. بنابراین برای پیروزی به اکثر ایالت‌ها یعنی ۲۶ رأی از ۵۰ رأی هیئت‌های ایالتی نیاز است.

از سوی دیگر مجلس سنا، معاون رئیس جمهور را انتخاب می‌کند و هر سناتور یک رأی دارد. بنابراین برای پیروزی دست یافتن به اکثریت آراء ۱۰۰ سناتور یعنی ۵۱ رأی نیاز است.

هیأت‌‌های نمایندگی ایالت‌ها می‌توانند از میان ۳ نامزد ریاست‌جمهوری که بیشترین آراء الکترال را به دست آورده‌اند، یکی را انتخاب کنند. در حالی که سناتورها برای رای دادن به معاون رئیس جمهور محدود به انتخاب میان ۲ نامزد برتر هستند.

چالش الکتورهای غیرمتعهد

توجه به این نکته مهم است که تساوی ظاهری در پایان اعلام نتایج انتخابات‌ به معنای وجود تساوی نیست. الکتورها (نمایندگان ایالتی که هرکدام یک الکترال محسوب می‌شوند) در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ (اولین دوشنبه پس از چهارشنبه دوم ماه دسامبر) گرد هم می آیند و الکترال خود را  به نامزدی که اکثریت آراء را در هر ایالت به دست آورده، می‌دهند.

نکته اینجاست که فقط در حدود نیمی از ایالت‌ها قوانینی دارند که الکتور آنها را ملزم به رای دادن به برنده آرای عمومی آن ایالت می‌کند. این احتمال وجود دارد که یک الکتور بر خلاف تعهد ایالتی، رأی خود را به نامزد دیگری بدهد. اتفاقی که در انتخابات ۲۰۱۶ افتاد و ۷ الکتور غیرمتعهد آراء متفاوتی دادند و در نتیجه از ۳۰۶ الکترال ترامپ ۳۰۴ الکترال به او رأی دادند و از ۲۳۲ الکترال کلینتون نیز تنها ۲۲۷ الکتور نام وی را نوشتند.

سناریویی را تصور کنید که یک الکتور در حالی که نتیجه ۲۶۹ به ۲۶۹ شده است الکترال ایالتی را بر خلاف تعهد به نامزدی دیگر اختصاص دهد تا نتیجه ۲۷۰ به ۲۶۸ شود. یا حالتی که نتیجه ظاهری ۲۷۰ به ۲۶۸ است و یک الکتور غیرمتعهد الکترال خود را به نامزد دیگر اختصاص دهد تا نتیجه نهایی ۲۶۹ به ۲۶۹ برابر شود. گرچه بسیار بعید است.

بهرحال فرض این است که در شب ۱۴ دسامبر در نهایت نتیجه ۲۶۹ به ۲۶۹ اعلام شود.

اهمیت انتخابات مجلس سنا و نمایندگان در بن‌بست‌شکنی

کنگره (مجلس سنا و نمایندگان) در جلسه مشترک در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ برای اعلام آرا انتخاباتی تشکیل می‌شود (این جلسه شمارش آرا تشکیل می‌شود، چه نتیجه انتخابات مساوی باشد یا نه). اگر هیچ نامزدی به ۲۷۰ رأی الکترال نرسیده باشد، مجلس نمایندگان و سنا به ترتیب رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور را انتخاب می کنند. توجه داشته باشید که ۱۱۷ کرسی کنگره همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری به رأی گذاشته شده و در ۳ ژانویه ۲۰۲۱ سوگند یاد می‌کنند. بنابراین کنگره جدید است که این مسئولیت را به عهده می‌گیرد.

کنگره آمریکا

در این دوره حزبی، حداقل برای شروع یک فرض منطقی است که اکثریت قریب به اتفاق اعضا بر اساس خط حزبی رای دهند. با این حساب ، بیایید ببینیم چه کسی در هر ایالت اکثریت را دارد.

پیش از انتخابات میان دوره‌‌ای ۲۰۱۸، جمهوری‌خواهان اکثریت ۵۰ هیئت نمایندگان ایالتی را ۳۲ به ۱۷ (هیئت نمایندگان پنسیلوانیا ۹ به ۹ مساوی بود). با پیروزی‌های حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۱۸، اختلاف ۲ حزب به ۲۶ بر ۲۲ (اکثریت جمهوری‌خواه) کاهش یافت.همچنین در هیئت‌های نمایندگی پنسیلوانیا و میشیگان ۲ حزب برابر بودند. اما در سال ۲۰۱۹ جاستین آماش، نماینده جمهوری‌خواه ایالت میشیگان اعلام استقلال کرد تا در هیئت نمایندگی میشیگان دموکرات‌ها اکثریت را بدست آورند.

در نتیجه، در تقسیم‌بندی فعلی هیئت‌های نمایندگان ایالتی، ۲۶ هیئت جمهوری‌خواه، ۲۳ هیئت دموکرات و یک هیئت برابر (پنسیلوانیا) هستند. اما بعد از انتخابات سال ۲۰۲۰ باید دید شرایط چطور پیش می‌رود ولی در حال حاضر وضعیت هیئت‌های نمایندگی به شرح نقشه‌ای است که در زیر آمده  است.

هدئت نمایندگی

توجه داشته باشید که اگر اکثریت آرا در مجلس نمایندگان جدید به دست نیامده باشد (به عنوان مثال ۲۵ به ۲۵ باشد)، این مجموعه باید تا زمان شکسته شدن تساوی در آن به رأی‌گیری ادامه دهد.

اگر با آغاز دوره جدید ریاست‌جمهوری (ظهر 20 ژانویه به وقت شرق آمریکا) بن‌بست هنوز برقرار باشد، معاون رئیس جمهور که توسط مجلس سنا انتخاب شده تا زمانی که مجلس نمایندگان رئیس جمهور را انتخاب کند، به عنوان سرپرست، وظایف ریاست‌جمهوری را به عهده می‌گیرد.

کنگره آمریکا

تیتر یک
  • نوسان قیمت هزینه وام مسکن چقدر است؟

    هزینه وام مسکن طی روزهای اخیر تقریبا هیچ تغییری نداشته و نرخ سود وام در ۲۰.۵ درصد ثابت مانده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما